reklam
Akademik Personel | 24 Şubat 2017, Cuma

Dekanlıklara Vekalet İstekten Değil Mecburiyetten

Dekanlıklara Vekalet İstekten Değil Mecburiyetten
       

Gümüşhane Üniversitesi olayla ilgili açıklama yaptı:

“Sosyal medya ortamında yapılan paylaşımlara bağlı olarak çeşitli ulusal ve yerel medya kuruluşlarında Gümüşhane Üniversitesi ile ilgili olmak üzere, bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde gerçeği yansıtmayan bazı haberlerin yayınlanmakta olduğu gözlenmektedir.

“TEK ADAM ALGISI YARATILMAYA ÇALIŞILIYOR”

Gerçeği çarpıtan art niyetli paylaşımlara bağlı olarak sosyal medyada yer alan bir kısım yazışmanın ulusal ve yerel basında haber yapılması gerekçesiyle Gümüşhane Üniversitesi yönetim kurulu listesindeki Rektör Prof. Dr. İhsan Günaydın’ın mevcut yönetim kurulu üyelikleri gündeme getirilmekte ve üniversitede “tek adam” algısı yaratılmaya çalışılmaktadır.


57fe7bddc03c0e36403165ab

2547 Sayılı kanunun 15. maddesinde Üniversitelerin Yönetim Kurullarının nasıl oluşturulacağı açıkça belirtilmiştir. Dolayısıyla, Üniversite Yönetim Kurulumuz, Rektör Prof. Dr. İhsan GÜNAYDIN’ın başkanlığında fakülte dekanları ile senatoca seçilen “profesör” unvanındaki temsilcilerden oluşmaktadır. Fakülte dekanları ise Rektörün teklifi ve Yüksek Öğretim Kurulunun onayı ile profesör olan öğretim üyeleri arasından atanmaktadır.

57fe7bddc03c0e36403165a9

Gümüşhane Üniversitesi’nden ‘Prof. Dr. İhsan Günaydın’ açıklaması

Bilindiği gibi 15 Temmuzda Fethullahçı Terör Örgütü tarafından yapılan darbe girişimi sonrasında ilan edilen olağanüstü hal uygulaması kapsamında Türkiye’deki bütün dekanlar görevlerinden istifa etmiştir. Bu nedenle bütün üniversitelerde olduğu gibi, Gümüşhane Üniversitesinde de yeni dekanlar atanıncaya kadar Rektör Prof. Dr. GÜNAYDIN bütün dekanlıklara vekâlet etmek durumunda kalmıştır. 29/09/2016 tarihi itibarıyla Yüksek Öğretim Kuruluna yeni dekan teklifleri yapılmış ve iki yeni dekan ataması 12/10/2016 tarihi itibarıyla üniversitemize bildirilmiştir.

Tüm Türkiye’yi ilgilendiren olağanüstü şartlar kapsamında dekanlıklara vekâlet etmek zorunda kalması nedeniyle Rektör Prof. Dr. İhsan Günaydın’ın ismi üniversite yönetim kurulunun farklı üyeliklerinde yer almıştır. Bu durum, sosyal medyada art niyetli girişimlerle çarpıtılmış ve bazı yerel ve ulusal medya organlarında haber olmuştur. Sosyal medyada yer alan paylaşımların gündem oluşturduğu gerekçesiyle yapılan haberlerle, kuruluşundan bugüne kısıtlı imkânlar ve zor coğrafi şartlarda yaklaşık 50 bin nüfuslu bir şehirde 19 bini aşkın öğrenciye yükseköğretim imkanı sunan bir kuruma yapılan bu haksızlığı Gümüşhane Üniversitesi olarak kamuoyunun takdirine arz ederiz.”

Kaynak: Hürriyet

       

Yorumlar

  1. bademcik dedi ki:

    Rektör, bütün fakültelerin dekanlığına vekalet etse eline ne geçecek ki! Dekanların istifa etmesi kararnemesi, Giresun Üniversitesinde bu şekilde yorumlanmış ve açıkçası çok komik bir durum ortaya çıkmış. Ülkenin çivisi çıktı. Hocanın suçu yok.

  2. Prof. Dr. dedi ki:

    Peki bu 15 Temmuz sadece Gümüşhane Üniversitesinde mi yaşandı. Dekanlar sadece orada mı alındı. bakın diğer üniversitelerde dekan atamaları yapıldı. beyefendi tek adamlık hastalığına kapılmış. Gümüşhane gibi bir üniversitenin bir elin parmakları kadar kadrolu profesörü yok. bu şahısın kadrosuda Karadeniz Teknik Üniversitesinde zaten. kendisi Abdullah GÜL ün Türkiyeye hediye ettiği eşsiz rektörlerden biridir. Beyefendinin eşi ile eski cumhurbaşkanının eşi arkadaştırlar. O yüzden Gümüşhane üniversitesine musallat olmuştur. Profesörlüğü yaklaşanları üniversiteden ayrılmaya zorlayarak üniversitede profesör kadrolarının oluşmasını engellemiştir. Bunun gibiler ülkemizde hep yönetici olurlar. Beceriksiz ve zararlı insanların cennetidir ülkemiz. Beyefendiye sorun bakalım 15 temmuzdan önceki dönemlerde yıllarca hem rektör hem de dekanlık yaptığı süre ne kadardır. rezillik

Yorum Yaz