reklam
reklam
Akademik Personel | 24 Ekim 2016, Pazartesi

Dabbe 6

26 Ekim 2015
Dabbe 6
       

11 Eylül 2015 tarihinde korku yapım sevenlerle buluşan ve Türkiye Box Office rakamlarına göre 516 bin 004 kişinin izlediği Dabbe 6 adlı filmin baş rollerinde Volkan Ünal, Ömer Duran ve Sema Şimşek yer alıyor. Yerli korku filmlerinin usta ismi Hasan Karacadağ’ın yazıp, yönettiği film yine cin teması üzerinden ilerliyor. Bu defa cin dünyasının en tehlikelileri Cuhenna kabilesinden yola çıkan Karacadağ, Dabbe 6 izleyeceğiniz filmde doktor Zeren ve kardeşi Ayla bir gece yarısı aniden annelerini kaybederler. Uzmanların raporları doğrultusunda Mukadder beyin kanaması geçirdiği için ölmüştür fakat annesi öldüğü sırada yanında bulunan Ayla, durumun böyle olmadığını düşünmektedir. Ayla’ya göre annesi görünmeyen varlıklar tarafından katledilmiştir. Bu varlıklar çok hızlı, kapkara, farklı dilde konuşan, devasa kara varlıklardır. Ayla’nın travma yaşadığını ve bir süre sonra bu durumdan kurtulacağı düşünülse de Ayla kişilik değiştirmiştir ve annesini öldüren varlıklar tarafından rahatsız edilmektedir.

Peki bu varlıklar nedir? Dabbe 6 full izleyeceğiniz yapımda bu sorunun yanıtını bulabileceksiniz.
Çeşit çeşit iblisler, hortlaklar, vampirler ve kurt adamlar gibi unsurlar uzunca bir süre Türk korku sevenleri mutlu etmiş olsa da bizim kültürümüze uygun olmayışı ve hatta uzak oluşları nedeni ile ürkütme gücü de ne yazık ki hep aşağılarda kalmıştır. Ancak dini inançlar ve bunun yanı sıra ölümcül kötü güçler de işin içine girdiğinde işte o zaman gerçek şekilde korkuyoruz. Bunun nedeni de çocukluklarımızda dinlediğimiz pek çok hikayeden kaynaklanmaktadır. Bir şekilde dinlediğimiz ve istesek de istemesek de anlatılan bu cinli, şeytanlı ve karabasanlı hikayeler yerli sinemacılara ilham kaynağı oldu ve ibre cinlere döndü. Bu alanda da resmen üstad olan Hasan Karacadağ dikkat çeken bu tür projeleri ile Türk sinemasındaki bu eksikliği son derece gidermeyi başardı.
Dabbe 6 HD izleyeceğiniz yapım gişede başarılı bir sonuç alırken, genç kardiyolog doktor Zeren (Sema Şimşek) ve Cuhenna cin kabilesinin saldırdığı kardeşi Ayla’nın (Nilay Gök) macerasına tanık olacağız. İki kız kardeşin anneleri korkunç şekilde yaşamını yitirirken, Ayla, Zeren’in yanına taşınır. Ancak Ayla fısıltı şeklinde gaipten sesler duymakta ve farklı imgelerle devamlı olarak rahatsız ediliyordur. Gök ve Şimşek’in oyunculukları çok beğenilirken, Nörolojist rolünü canlandıran Elçin Tamgüç de seyircinin dikkatini devamlı olarak perdede tutmayı başarıyor.
Dabbe 6 720p izleyebileceğiniz filmde pek çok kült yapımdan esinlenme görmeniz mümkün olacak. Deneysel çekim teknikleri ve bazı sahnelerde uyarlanan özel efektler korku sevenleri memnun edecek özelliklerde. Doğa üstü olaylara inan bir psikiyatr rolü ile izleyeceğimiz Fehmi Karaaraslan’ın bulunduğu köy seansları hem atmosfer hem de oyuncular ile birlikte doruk noktasında yer alıyor. Yerli korku anlamında yeniyi denemekte olan Dabbe 6’nın ufak tefek kusurları olsa da yine de izlenmeye değer yapımlardan bir tanesi.

       

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz