reklam
Akademik Personel | 24 Şubat 2017, Cuma

“Çizmelerimi Çıkarayım mı” Sınav Sorusu Oldu

22 Mayıs 2014
“Çizmelerimi Çıkarayım mı” Sınav Sorusu Oldu
       

Soma’daki maden faciasının yankıları sürerken üniversite öğrencilerine kazadaki bir ayrıntı final sorusu olarak soruldu. Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen ve 301 işçinin ölümü ile sonuçlanan maden kazası Türkiye’yi derinden etkiledi.

 

 

 

 

 

 

Maden’den sağ olarak çıkartılan maden işçisi Murat Yalçın’ın, ‘sedye kirlenmesin çizmemi çıkarayım mı’ sözleri akıllara kazındı. Bu sözler ve o işçi özel bir üniversitenin hukuk fakültesininin iktisat dersinde final sorusu olarak soruldu.

İşte Türkiye’yi ağlatan o sözler!


Dersin hocası öğrencilerinden özür dileyen bir üslup ile yazdığı giriş bölümünden sonra ‘çizmem sedyeyi kirletmesin’ diyen maden işçisi ve iktisat bilimini ortaya ortaya çıkaran ‘Homo economicus’i (ihtiyaçlarını koruyan adam) karşılaştıran bir soru sordu.

 

 

Kaynak: Milliyet

 

       

Yorumlar

  1. Adı bende saklı dedi ki:

    Mehmet bey bazen çok da fazla ciddi olmamak lazım. Hoca finalde öğrencilerini zorlasa ve kalanlar olsa, ileride bilmem ne dersinden kalmıştık diye hatırlanacak bir ders olacaktı. Oysa şimdi öğrencilerin uzun yıllar, belki de hiçbir zaman unutamayacakları bir ders çıktı final sınavından.

  2. mehmet dedi ki:

    Bunu yapan hocanın kim olduğunu bilmiyorum zaten sayın hocamızı eleştirmek haddime düşmez burada sadece şahsi görüşlerimi ifade edeceğim.

    Sayın hocamızın gündemdeki konulara değinmesi gayet iyi bir şey fakat bunu final sınav kağıdında yapması final sınav kağıdında herkesi geçireceğini yazması, yukarıda yazdığı bir dünya itiraf/gerçek ile sorduğu sorunun doğrudan ilgili olmaması sınavın ciddiyetini merak ettirmiştir bana.

    bunu bir quzide yapsa mantıklı karşılarım ama bir iktisat sınavının finali tamamen gündemdeki konuları içermemeliydi bence. daha doğrusu bir final kağıdı “insanlık dersi vermemeliydi” bunu bir sosyoloji bir psikoloji hocası yapsa hadi tamam ama iktisat dersinin finali için fazla abartılı bir şey olduğunu düşünüyorum. olay için elbette hepimiz üzüldük olayda yaşananları 17 ağustos 1999 depremini saniye saniye yaşamış biri olarak en iyi anlayanlardan biri benim fakat böyle bir şey dediğim gibi bana sınavın ciddiyetini merak ettirmiştir. zaten herkesi geçireceğini yazması da dersin ciddiyetini merak ettiren bir konudur.

Yorum Yaz