reklam
Akademik Personel | 19 Ocak 2017, Perşembe

Citroen C4 Cactus İle Aykırı Bir Duruş

27 Ocak 2016
Citroen C4 Cactus İle Aykırı Bir Duruş
       

Citroen markası son yıllarda sunduğu yenilikçi tasarım çizgileri ile ön plana çıkmaya başladı. Bunun son örneği ise Citroen C4 serisinin en yeni üyesi Cactus.

Konsept olarak tanıtıldığında otomobilseverler tarafından seri üretimde de aynı tasarımın sunulmayacağı düşünülürken, Citroen modelin konsept tasarımının neredeyse aynısını satışa sunarak büyük bir sürpriz yaptı.

Sıradışı olarak tanımlayabileceğimiz tasarım çizgilerine sahip olan Citroen Cactus modelinde ilk dikkati çeken kapı üzerlerindeki Airbump adı verilen bölmeler oluyor. Airbump, 4 km/s hıza kadar olan yandan çarpmalara karşı aracı korumakla görevli. Citroen bu tasarımı ile şehiriçi meydana gelen küçük darbe ve çizilmelere karşı aracı korumak hem de bunu tasarıma yansıtarak bir farklılık ortaya koymak istemiş. Keşke daha büyük hızlarda da bu içi hava dolu donanım daha etkili bir iş çıkarsa diye düşünmeden edemiyoruz.

Altalta konumlandırımış 3 farklı far tasarımı bir başka ilgi çeken tasarım noktası. Gövde renginden farklı olarak yerleştirilmiş plastik çamurluk ve bagaj çıtaları modele arazi aracı havası vermeyi başarmış. Arka kapı camlarının ise sadece kelebek cam biçiminde açılması farklı görünmesinden başka bir işe yaramayan ve aracın sıkça eleştirilen noktalarından biri.

İç tasarımda da farklılık yaşatmayı başaran Citroen Cactus, geniş bir iç hacime sahip. Altı ve üstü düzleştirilerek daha modern bir görünüm verilen direksiyon ile klasik vites topuzunun bulunmayışı bu farklılığın devamı. Vites kolu yerine kokpite yerleştirilmiş R ve D butonlarını kullanarak sürüş gerçekleştiriyorsunuz. Bu tasarımı görmüşken el frenini de elektronik bir buton olarak bekleyenler yanılacaklar. Sanılanın aksine el freni, uçak tipi olarak ve tahmin edilenden büyük bir şekilde yerleştirilmiş.

Günlük yaşamı kolaylaştıran birçok küçük eşya gözü sunan Cactus modelinde el freninin hemen üzerindeki kolçak indirildiğinde ön yolcu koltukları aynı hizaya gelip birleşerek tamamen düz bir kanepe görünümü alıyor. Ancak bu durum sadece tasarımda kalmış, elbette ön koltuklar 3 kişinin oturacağı biçimde tasarlanmamış.

Yüksek oturma pozisyonu ile iyi bir görüş açısı sunan Citroen Cactus, yolcu bölümünde geniş ve derin bir torpido alanı sunmuş. Tüm araçlarda hemen üzerine yerleştirilen Yolcu Hava Yastığı ise buradan alınarak ön cam ile tavanın birleştiği alana taşınmış. Yani herhangi bir çarpışma anında yolcu bölümündeki hava yastığı önden değil üstten açılacak biçimde tasarlanmış.

Neredeyse modeli boydanboya kaplayan cam tavan hem açılmıyor hem de herhangi bir perdesi bulunmuyor. Ortalamanın üzerinde bir malzeme ve işçilik kalitesi olan Citroen Cactus modelinde, sade çizgilerin hakim olduğu kokpit ortasına konumlandırılmış dokunmatik ekranı ile hemen hemen tüm fonksiyonlarına buradan ulaşabiliyorsunuz. Ancak bu sistem 2 işi aynı anda yapamıyor. Örneğin geri viteste ve arka görüş kamerası ekranda açıkken aynı anda buradan havalandırma ayarlarını kontrol edemiyorsunuz.

Sonuç olarak farklı olmak için elinden gelen herşeyi yapmış olan Citroen C4 Cactus farklı olmaktan çok aykırı olmayı başarmış. Modelin ne kadar başarılı olacağını ise bizlere satış rakamları daha net söyleyecek.

       

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz