reklam
reklam
Akademik Personel | 22 Ekim 2016, Cumartesi

CHP’den ÖYP Alan Sınavı İçin Meclise Soru Önergesi

25 Ağustos 2015
CHP’den ÖYP Alan Sınavı İçin Meclise Soru Önergesi
       

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

Mustafa Hüsnü BOZKURT

           Konya Milletvekili

Bilindiği üzere Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP), üniversitelerin bilim ve teknoloji üretme kapasitesinin arttırılması ve program dahilindeki kişilerin araştırma görevlisi olarak üniversitelere atanmasını sağlamaktadır. Program, 2010 yılına kadar DPT ortaklığı ile ODTÜ önderliğinde yürütülmüş, sonrasında 2010 yılında itibaren YÖK’ün koordinasyonuna girmiştir.

YÖK, 14.05.2015 tarihli Genel Kurul kararları kapsamında ÖYP atamalarında “Alan Sınavı” uygulaması getirmiş ve sınavın Temel Tıp Bilimleri Bölümü ile Temel İslam Bilimleri Bölümlerinde yapılacağını açıklamıştır. Nitekim 07-08-09-10.07.2015 tarihlerinde bahsi geçen bölümlerde sınav yapılarak bu kadrolara yerleştirme işlemleri de tamamlanmıştır. Ne var ki kurumun “Alan Sınavı” kararı, pek çok kişinin atamaların objektif olamayacağı endişesi ile tepkisini çekmiş, sözlü mülakat sürecinin torpile ve usulsüzlüklere zemin hazırlayacağı görüşü hakim olmuştur.

 

Bu bağlamda;

 • Kamuoyundaki tepkiler üzerine YÖK’ten yapılan açıklamada, atamalarda “Alan Sınavı” getirilmesine “Üniversitelerden gelen yoğun talep” gerekçe gösterilmiş ve sınavın üniversitelerin ilgili bilim alanlarında görevli öğretim üyeleri tarafından nesnel ve objektif kriterler çerçevesindeyapıldığı” dile getirilmiştir. Atamalardaki soru işaretlerini kaldırmak için ve herhangi bir yasal hak arama sürecinde kullanılmak üzere tüm sözlü sınavların kamera kaydı altına alınması düşünülmekte midir?
 • YÖK’ün alan sınavı kararına kadrolaşma şüphesi ile yaklaşan Eğitim Sen Sendikası, 16.06.2015 tarihinde Danıştay’da dava açılmıştır. Yargı süreci devam ederken, Temel İslam Bilimleri ve Temel Tıp Bilimleri alanlarında 7 ila 10 Temmuz tarihleri arasında sınav gerçekleştirilmesinin hukuki dayanağı nedir?
 • Sınav sonuçlarına itiraz etmek isteyenlerin suratına telefon kapatıldığı, tehdit edildikleri iddiaları kamuoyuna yansımıştır. İddialar doğru mudur; araştırılması planlanmakta mıdır?
 • YÖK’ün rektörlüklere 7 Ağustos tarihinde ulaşan yazısında hangi bölümlere alan sınavı uygulanması gerektiğini sorulmuş ve 10 Ağustos tarihi ne kadar görüşlerini açıklamaları istenmiştir. Ne var ki, tanınan süre hafta sonuna denk geldiği için ilgili bölümler fikir belirtme şansına dahi sahip olamamıştır. Enstitü memurlarının tüm alanlarda sınav yapılması gerektiği beyanında bulunduğu doğru mudur; gerekli çalışmaların yapılabilmesi için neden yeterli süre tanınmamıştır?
 • On binlerce akademisyen adayı, bu yıl farklı olarak Temmuz ayında atama olmaması ve bununla ilgili birkaç gün öncesine kadar açıklama yapılmaması gerekçesi ile YÖK tarafından 3 ay boyunca oyalandıklarını, hem maddi hem de manevi zarara uğradıklarını dile getirmiştir. YÖK’ten yapılan son açıklamada ise, “2015 yılı Eylül ve Ekim aylarında, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Mühendislik, Mimarlık, İletişim, Felsefe, Psikoloji ve Hukuk alanlarında alan sınavı yapılmasına kararı verildiği, başka alanlarda da alan sınavı yapılıp yapılmayacağına YÖK Yürütme Kurulu’nun karar vereceği, ilaveten alan sınavı yapılmayacak bilim alanlarında yerleştirmelerin Aralık ayı  içinde yapılacağı ifade edilmiştir. Yaşanan mağduriyetler göz önünde bulundurulduğunda, alan sınavı yapılmayacak bölümlerin bir an evvel açıklanması ve atamaların Aralık ayına kalmadan gerçekleşmesi düşünülmekte midir?

Kaynak: http://www.husnubozkurt.com.tr/chp-konya-milletvekili-husnu-bozkurt-ogretim-uyesi-yetistirme-programi-oyp-magduriyeti-hakkinda-soru-onergesi-verdi.html

       

Yorumlar

 1. ayca diyor ki:

  Verdiğim oylar helal olsun chpye, ylsy mülakatında gördük ne derece bilgi ölçtüklerini, inş kalkar bu alan, doğudan yüksek not ort. ile mezun genç o ales denen sınavdan 80 dahi yapamıyor rahat olun batının entelleri

  1. iBRAHİM diyor ki:

   Admin yayınlar mısın cevabımı. CHP bu ülkenin en büyük talihsizliğidir. Bunu sizlerde çok iyi biliyorsunuz

 2. Mehmet diyor ki:

  Ya arkadaş bala kalkmış yok efendim doğu da ki üni de bilmem nasıl mezun olmuş ? Yok efendim turkce matematik le akademisyen olunmazmis . Arkadaş oyp liler turkce matematik yapabiliyor da senin neyin eksik? O kadar üstün görüyorsan kendini sen neden yapamıyorsun ? YOK, oyp kadrosu isteyen fakülteler akademisyenler bilmiyorlar akademisyen gerekliliklerini bir siz biliyorsunuz .

 3. Hülya diyor ki:

  saçma! eski usulde taşranın bilmem hangi üniversitesinde ne şekilde, ne yöntemle okul bitirdikleri belli olmayan sözüm ona mezunların şişirilmiş diploma notları ile, Türkçe matematik sınavının büyük oranda etkili olduğu bir sistem bazılarının iştahını kabartsa da sadece söylenmek istenen açıkça şu ki; sen yeme ben yiyeyim! kim hangi alandan mezunsa ve akademik bilgisine güveniyorsa buyursun. üç beş paragraf çözmekle, dört işlemle akademik personel olunmaz. olursa da ancak Türkiye de olur.

  1. Mustafa Akbayır diyor ki:

   Hocam, tüm saygımla; okuma yazmanız olması gerekir. Sonuçta akademisyen olmak için çabalıyoruz hepimiz. Son gelişmeleri, forumda tartışılan konuları, haberleri okudunuz mu? Yok okumamışsınızdır canım. Okumuş olsanız, kalkıp bunu yazamazdınız zaten 🙂 Ama nacizhane düşüncem, bir okuyun hele. Sonra itiraf eder misiniz yeniden torpil istediğinizi 🙂

   1. Hülya diyor ki:

    Canım şeklinde hitab edemezsiniz sululuğun lüzumu yok, ikincisi sizin yaşınız kadar benim okumuş yazmışlığım var ve üçüncüsü sizin bir delik bulsak da kapak atsak diye uğraştığınız makamın ben yıllardır hakkını vermeye çalışıyorum. Burada hemen herkes iltimasa karşıdır fakat ne acıdır ki hemen hepsi de iltimas peşinde koşmaktan neyin adil neyin hakikate ve liyakate yatkın olacağının hesabını yapamamaktır. Türkiye de bilim ve akademinin en büyük sorunu siz ve sizin temsil ettiğiniz “ben her şeyin iyisini bilirim, iyisine layığım” türedisidir. Siz internet sitelerinden yahut gazetelerden hakikat bulmaya debelenmeye devam edin lütfen sanırım tüm akademi camiası için yapabileceğiniz en mantıklı iş bu olacaktır.

    1. mni diyor ki:

     Hülya hanım,
     Karşınızdaki insanların kim olduğunu bilmeden, tanımadan buradan atıp tutmak kolay bir iş. Nitekim sizin yaptığınız da tam olarak bu. Yazıda geçen ve sizin şahsınıza söylenmemiş olan “canım” lafından bile demogoji yapıyor olmanız, dayanaklarınızı gözler önüne seriyor nitekim.
     Ülkede yaşanılan kaos ortamından yararlanmaya çalışan güç sahiplerinin birden bire ortaya attığı, hazırlıksız bir ÖYP alan sınavından hepimiz rahatsızız. Sizin beğenmediğiniz ALES gibi, KPSS gibi sınavların maksadı insanlar için daha objektif ve daha adil koşullar üretmektir. Evet, ALES’teki sorular alan bilginizi ölçmez, ama zaten amaç en başta o değildir. Her yanıyla kadrolaşmaya batmış olan güzel ülkemde, bu durumu düzeltme çabasıdır.
     Türkiye’deki akademinin en büyük sorunu kadrolaşmadır. “Ben her şeye layığım”cılar gerçekten hak ediyorlarsa değil, dayısı varsa kendine yer bulmaktadır akademide. Ve doğrusunu isterseniz, ALES’i yapamayan biri de girmesin akademiye bir zahmet.
     Akademi camiası için gerçekten endişeleniyorsanız mantar gibi türeyen özel üniversitelerden, adı sanı duyulmamış üniversitelerden lisans, yüksek lisans, doktora diplomaları alan insanlardan, herkesi üniversiteli yapmaya çalışan zihniyetten, üniversiteleri demogoji yoluyla politika içine çekmeye çalışan ve markalaşmış olan okulların bundan zarar görmesine neden olan siyasilerden (her fırsatta güzel okulum bundan yara almıştır)… rahatsız olun.
     Şu an burada yaptığımız şey, iktidar sahiplerine ses duyuramamamın sonucudur. Hak edenin dahi içinde var olabilmek için internet sitelerinden sesini duyurması gereken bir sistemde söyledikleriniz boş laf.

 4. Muhammed diyor ki:

  Üniversitelerden gelen yoğun (!) talebi de kamuoyuyla paylaşmaları istenseymis. Not: talep falan yok. Bazı bölümler ihtiyaç olmadığı halde şişiriliyor

 5. Dyt93 diyor ki:

  Helali hoş olsun verdiğim oyların, sorunumuzu abbas güçlüden yök başkanlarına kadar herkese ulaştırdım,bir tek siz duyurdunuz sesimizi.

 6. emre mert diyor ki:

  Helal olsun CHP’ye..

 7. mni diyor ki:

  Samimiyetle böyle bir adım atan CHP’ye çok teşekkürler. Hiçkimseden ses çıkmazken onların sesimizi duymuş olması çok anlamlı.
  Bu siyasi karışıklıktan kadrolaşma yoluyla nemalanmaya çalışanlara tokat gibi gelecektir eminim.

 8. Mustafa Fevzi diyor ki:

  Sanki gerçekten düşünüyormuş gibi, nemalanmaya çalışıyorlar

 9. chn diyor ki:

  Bu heriflerin saltanatını çok yakında bitirecek Demokrasi Bloğu.

Yorum Yaz