reklam
Akademik Personel | 25 Şubat 2017, Cumartesi

Çetinsaya: Önemli Olan Kalite

24 Eylül 2014
Çetinsaya: Önemli Olan Kalite
       

YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya yükseköğretimde kalite konusunun en önemli sorun olduğunu belirterek “Üniversitelerin kalitesini artırmak için dört koldan çalışıyoruz” dedi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, yükseköğretimde kalite konusunun en önemli meseleleri olduğunu söyledi. İstanbul’da düzenlenen 4’üncü İslam Dünyası Kalite Güvencesi Ajanslar Birliği Genel Kurulu ve Yönetim Kurulu toplantısında konuşan Çetinsaya “Önümüzdeki yıllarda da Türk yükseköğretiminin en önemli meselelerinden biri bu konu olacak. Bu bakımdan biz 4 koldan çalışıyoruz. Bologna sürecinin Avrupa yükseköğretim alanının en önemli katılımcılarından biriyiz. Ödevlerimizi hakkıyla yapmış bir ülkeyiz. Şimdi bütün dünyaya açılıyoruz” dedi.

HAYAT BOYU ÖĞRENME

İslam ülkelerindeki üniversitelerin küreselleşmenin getirdiği dinamiklere uyumu konusunu önemsediklerini ifade eden YÖK Başkanı Çetinsaya, “Öğrencileri 21’inci yüzyılın meseleleriyle yüzleştiklerinde üstesinden gelebilecekleri bilgi, beceri, yeteneklerle donatmak. Herkes bunun peşinde. Ayrıca hayat boyu öğrenme fenomeni var karşımızda. Çünkü küresel ekonomi bize hayatımız boyunca birkaç kere meslek değiştirmemiz gerektiğini, birkaç kere bildiklerimizi tazelememiz gerektiğini söylüyor. Sadece yükseköğretim çağındaki nüfusa değil 30’lu-40’lı yaşlarındaki nüfusa da eğitim sağlamamız gerekiyor. Onları tekrar yüksek öğretimle tanıştırmamız, yeni beceriler aktarmamız gerekiyor” diye konuştu.

48 BİN ÖĞRENCİNİN TERCİHİ TÜRKİYE

Ülkelerinden binlerce kilometre uzakta okumayı göze alıp Türkiye’yi tercih eden yabancı öğrenci sayısı bu sene 48 bin 183 oldu. YÖK verilerine göre, Türkiye’de eğitim gören yabancı uyruklu öğrencilerin 33 bin 431’ini erkek, 14 bin 752’sini kızlar oluşturdu. Uyruğa göre öğrenci sayılarına bakıldığında ise ilk sırayı 6 bin 941 ile Türkmenler aldı. Türkmenleri 6 bin 901’le Azerbaycan, 4 bin 343’le İran ve 4 bin 3’le KKTC takip etti. Ayrıca Türkiye’ye bin 231 Bulgaristan, bin 143 Almanya, bin 99 Yunanistan, 956 Moğolistan, 812 öğrenci de Afganistan’dan geldi. Barbados, Burkina Faso, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, Grenada, Küba, Ukrayna ve Umman’dan ise bir öğrenci Türkiye’de okumayı tercih etti.

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ İLK SIRADA

Yabancı uyruklu öğrencilerin en çok tercih ettiği üniversitelerin başında İstanbul geldi. İstanbul Üniversitesi 3 bin 51 yabancı uyruklu öğrencinin tercihi oldu. 2 bin 146 kişi Marmara Üniversitesi’ni seçti.

Kaynak: Sabah

       

Yorumlar

  1. sayın başkan dedi ki:

    bir forum sitesi kurdunuz. çalıştaylar yaptınız. sağolun. epeyce gayret sarfettiniz. forumdaki tartışma ve önerilerde binlerce sayfa oluştu. çok değerli fikirler ve paylaşımlar yapıldı. sonra bir YÖK kanun taslağı oluşturdunuz. bir de baktık ki taslak metinde üniversitelerin, akademisyenlerin, sendikaların görüşleri ve çalıştayların sonuçları hemen-hemen hiç dikkate alınmamış. bunları şunun için yazıyorum. çağdışı bir yök kanunu var. çağdışı bir atanma ve yükselme kriterleri var. bunları darbecilere dış güçler mi artık bilemem birileri bu ülkenin yüksek öğretimi geri kalsın düşüncesiyle yaptırmışlar. ne hikmetse 30 senedir de değişmiyor. siz de değiştiremediniz. defalarca yazdık, söyledik, paylaştık. bu doçentlik sözlü mülakatını kaldırmanız şart. bu sınavın dünyada bir başka örneği yok. amerikada, avrupada bu işin yolu belli. akademi de kaliteye gelince TUS benzeri bir sınav olsun. her bilim dalında doktora yeterlilik TUS benzeri bir merkezi sınavla verilsin. doçentlik sözlü sınavı doktora yeterlilikteki sözü sınava döndürülsün. türkiyede hangi üniversiteden mezun olursa olsun birisi doktora yapacaksa bu yazılı bilim sınavından geçmek durumunda olsun. bu bir standart oluşturur. ve bu standart akademide nitelik problemini çok büyük oranda iyileştirir. sevgiler, saygılar hürmetler. inşallah dikkate alırsınız.

Yorum Yaz