Akademik Personel | 23 Mart 2018, Cuma

Çeşitli Üniversitelerde Çok Sayıda Akademisyen FETÖ’nün Darbe Girişimine İlişkin Görevinden Uzaklaştırıldı

28 Temmuz 2016
Çeşitli Üniversitelerde Çok Sayıda Akademisyen FETÖ’nün Darbe Girişimine İlişkin Görevinden Uzaklaştırıldı
       

İstanbul Üniversitesi, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin 95 öğretim üyesini görevden uzaklaştırdı.

 İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörlüğü darbe girişiminin ardından çeşitli fakültelerdeki 95 öğretim üyesinin görevden uzaklaştırılmasına karar verdi.

Bolu’da, FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında Abant İzzet Baysal Üniversitesinde (AİBÜ) 30 akademisyen ile 4 idari personel görevden uzaklaştırıldı.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin, Tunceli Üniversitesinde görevli 10 akademik personelin daha açığa alındığı bildirildi.

Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında, üniversitelerinde görevli 1 profesör, 2 doçent, 5 yardımcı doçent, 2 öğretim görevlisinin daha açığa alınarak, haklarında idari soruşturma başlatıldığını belirtti.

Tunceli Üniversitesinde aynı soruşturma kapsamında daha önce de 5 doçent doktor, 1 yardımcı doçent doktor ve 2 öğretim görevlisinin açığa alındığını hatırlatan İpek, üniversitede açığa alınan akademik personel sayısının 18’e ulaştığını ifade etti.

Tekirdağ’da düzenlenen operasyonda, NKÜ’de, FETÖ/PDY adına faaliyette bulunduğu iddia edilen 46 akademisyen gözaltına alındı.

Tekirdağ’da düzenlenen operasyonda, Namık Kemal Üniversitesi’nde (NKÜ), Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) adına faaliyette bulunduğu iddia edilen 46 akademisyen gözaltına alındı.

Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekipleri, FETÖ/PDY’ye yönelik çalışma kapsamında, NKÜ’deki 46 akademisyenin terör örgütü adına faaliyette bulunduğunu tespit etti.

Ekipler, gerçekleştirdiği operasyonda, aralarında bir rektörlük danışmanı, 7 profesör, 14 doçent, 15 yardımcı doçentin bulunduğu 46 akademisyeni gözaltına aldı.

Şüphelilerin adreslerinde ve NKÜ’deki odalarında yapılan aramalarda çok sayıda belge, örgütsel doküman, dijital materyaller ile “Fethullah Gülen tarafından okunduktan sonra örgüt mensuplarına gönderildiği ve örgüt üyelerinin birbirlerini tanıyarak konumlarını bilmelerini sağladığı” ileri sürülen 5 adet birer dolarlık banknot ele geçirildi.

Zanlıların emniyetteki işlemleri sürüyor.

KTÜ’de, 20’si profesör, 50 akademisyen hakkında soruşturma yürütülüyor

Trabzon’da Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde (KTÜ) 20’si profesör, 50 akademisyen hakkında soruşturma yürütülüyor.

Alınan bilgiye göre, FETÖ ile ilişkili olanların belirlenmesi amacıyla üniversitedeki soruşturma devam ediyor.

Soruşturma kapsamında, FETÖ ile ilişkili oldukları gerekçesiyle 20’si profesör, 50 akademisyen hakkında soruşturma yürütüldüğü, bunlardan 10’u profesör olmak üzere, 12 akademisyen ile 5 idari personelin açığa alındığı öğrenildi.

Soruşturma nedeniyle gözaltında bulunan 7 KTÜ personelinin ise ilgili adli işlemlerin ardından, serbest bırakıldığı belirtildi.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesinde 65 akademisyen açığa alındı

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında İzmir Katip Çelebi Üniversitesinde (İKÇÜ) 65’i akademisyen, fakülte sekreteri, şube müdürü ve memur ile 15 idari personel olmak üzere toplam 80 kişi açığa alındı.

Alınan bilgiye göre, FETÖ’nün darbe girişimine yönelik 15 Temmuz sonrasında üniversite personeline yönelik yürütülen çalışmada, İKÇÜ’de akademisyen, fakülte sekreteri, şube müdürü ve memur kadrosundaki 65 kişi görevden uzaklaştırıldı.

Soruşturma kapsamında 15 idari personel de açığa alındı.

İKÇÜ Rektörlüğü yetkilileri, soruşturma kapsamında 80 kişinin görevden uzaklaştırıldığını, çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

Çukurova Üniversitesi’nde aramaların ardından 12 kişi gözaltına alındı

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında, Çukurova Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi ile Fen Edebiyat Fakültesinde yapılan aramanın ardından 12 kişi gözaltına aldı.

Alınan bilgiye göre, Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin soruşturma kapsamında İktisadi İdari Bilimler Fakültesi ile Fen Edebiyat Fakültesindeki arama çalışmaları tamamlandı.

Ekipler, üniversitede görevli 12 kişiyi gözaltına aldı. Adana Adli Tıp Biriminde sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler emniyete götürüldü.

Harran Üniversitesinde 22 kişi gözaltına alındı

Şanlıurfa’da, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında Harran Üniversitesinde görevli 22 kişi gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin yürütülen operasyonlar devam ediyor.

Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, bu kapsamda Harran Üniversitesinde görevli aralarında profesörlerin de bulunduğu 22 kişiyi gözaltına aldı.

Şüpheliler, sağlık kontrolünün ardından ifadeleri alınmak üzere emniyete götürüldü.

Uşak Üniversitesinde 5 doçent ve 8 yardımcı doçent açığa alındı

Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik, FETÖ’nün darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında 5 doçent, 8 yardımcı doçent, 4 öğretim görevlisi, 5 araştırma görevlisi ve 5 idari personelin daha açığa alındığını bildirdi.

Fatih Üniversitesinde çalışan öğretim üyeleri hakkında soruşturma

Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) ilişkin, Fatih Üniversitesi bünyesinde daha önce çalışan öğretim üyeleri ve personeller hakkında soruşturma başlattı.

Başsavcılık, FETÖ’nün darbe girişimine yönelik, Fatih Üniversitesinin bir kısım çalışanlarının FETÖ/PDY mensubu darbeci askerlerle fikir ve eylem birliği içerisinde hareket ettiği ve örgüte mensup oldukları yönünde kuvvetli delilere ulaşılması üzerine, kayyumlar hariç daha önce çalışan öğretim üyeleri ve personeller hakkında, ”Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs” ve ”silahlı örgüt” suçlarından soruşturma açtı.

Büyükçekmece 5. Asliye Hukuk Mahkemesi, 9 Haziran’da Vakıflar Genel Müdürlüğünün talebi üzerine Fatih Üniversitesinin kurucusu Türkiye Sağlık ve Tedavi Vakfına kayyum atanmasına karar vermişti.

Üniversite, FETÖ’nün darbe girişiminin ardından Yükseköğretim Kurulunda (YÖK), Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararnameyle kapatılmıştı.

Atatürk Üniversitesinde 22 akademisyen ve 8 idari personel açığa alındı

Erzurum Atatürk Üniversitesinde, Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin, 22 akademisyen ve 8 idari personel açığa alındı.

Alınan bilgiye göre, FETÖ’/PDY ile bağlantısı olan kişilerin ortayı çıkarılması amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında Atatürk Üniversitesinde görev yapan 22 öğretim üyesi ile 8 idari personel görevlerinden uzaklaştırılarak, haklarında idari soruşturma başlatıldı.

Soruşturma kapsamında daha önce de üniversitede 10 öğretim görevlisi açığa alınmış, haklarında açılan adli soruşturma sonucunda gözaltına alınan bu öğretim üyelerinden 9’u tutuklanmıştı.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinde 11 akademisyen ile bir memur açığa alındı

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinde (AİÇÜ), 11 akademisyen ile bir memur açığa alındı.

Alınan bilgiye göre, FETÖ darbe girişimine ilişkin üniversitede görev yapan 11 akademisyen ile bir memur açığa alınarak haklarında idari soruşturma başlatıldı.

AİÇÜ’de FETÖ darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturmada daha önce 2 memur açığa alınmıştı.

Batman Üniversitesi’nde 4 öğretim elemanı görevden uzaklaştırıldı

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında, Batman Üniversitesi’nde 4 öğretim elemanı açığa alındı.

Alınan bilgiye göre, Batman Üniversitesi’nde FETÖ’nün darbe girişimiyle ilgili başlatılan soruşturma sürüyor.

Soruşturma kapsamında, üniversitede görevli aralarında bir doçentin de bulunduğu 4 akademik personel görevden uzaklaştırıldı.

KİYÜ’de 10 kişi hakkında soruşturma başlatıldı

Kilis 7 Aralık Üniversitesi (KİYÜ) Rektörü Prof. Dr. İsmail Güvenç, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin 10 personel hakkında soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Güvenç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, rektörlük olarak FETÖ’nün darbe girişimi sonrası personele yönelik titiz bir çalışma başlattıklarını söyledi.

FETÖ ile ilgili yürüttükleri çalışmalar sonucu, çeşitli birimlerde görevli 5’i akademik, 5’i idari 10 personel hakkında soruşturma başlattıklarını belirten Güvenç, ayrıca bir idari personelin sözleşmesinin yenilenmediğini kaydetti.

Güvenç, soruşturmanın büyük bir titizlikle sürdüğünü aktardı.

Selçuk Üniversitesinde 31 idari personel açığa alındı

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, Selçuk Üniversitesi bünyesinde görev yapan 28 şirket elemanının görevine son verildiği, 31 idari personelin açığa alındığı bildirildi.

Selçuk Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamada, FETÖ’nün darbe girişimine yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, Tıp Fakültesi Hastanesi bünyesinde görev yapan 26 şirket elemanı ile Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesindeki 2 şirket elemanının görevlerine son verildiği belirtildi.

Açıklamada, ayrıca Tıp Fakültesi bünyesindeki 31 idari personelin açığa alındığı, bu kişiler hakkında da soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

Daha önce Selçuk Üniversitesi bünyesinde görev yapan 167 akademisyen, 8 fakülte sekreteri, bir daire başkanı ve bir müdür açığa alınmıştı.

Marmara Üniversitesinden 84 personel görevden uzaklaştırıldı

Marmara Üniversitesinde görevli 84 akademik ve idari personel görevden uzaklaştırıldı.

Üniversiteden yapılan yazılı açıklamada, 15 Temmuz’da Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ/PDY) tarafından anayasal düzene karşı yapılan darbe teşebbüsü sonrasında 657 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin (KHK) yürürlüğe girdiği belirtildi.

KHK hükümleri ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının kararlarına istinaden, üniversitede görevli 84 akademik ve idari personelin görevden uzaklaştırıldığı kaydedilen açıklamada, “Marmara Üniversitesi Rektörlüğü tarafından alınan karara göre, FETÖ/PDY ile bağı, iltisakı veya irtibatı mevcut ya da anılan örgüte destek veya müzahereti bulunduğu şüphesi bulunan üniversite personeli, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 137. ve 140. maddeleri çerçevesinde açığa alındı.” ifadelerine yer verildi.

Alaaddin Keykubat Üniversitesindeki 25 akademisyen gözaltına alındı

Soruşturma kapsamında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesindeki 25 akademisyen gözaltına alındı

– Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesindeki 25 akademisyen gözaltına alındı.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, FETÖ’nün darbe girişimi kapsamında Antalya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince yürütülen soruşturma kapsamında, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesinde görevli 25 akademisyen gözaltına alındı.

Gözaltı işlemleri sırasında yapılan aramalarda, terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen’e ait kitaplar, çok sayıda doküman ve 1 dolar banknotlar ele geçirildi.

Isparta ile Antalya’nın Alanya ve Gazipaşa ilçelerinde gözaltına alınan zanlılar, Antalya Emniyet Müdürlüğüne gönderildi.

CÜ’de 6 akademisyen ile bir sağlık görevlisi açığa alındı

Cumhuriyet Üniversitesi’nde (CÜ) Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında, 6 akademisyen ve bir sağlık görevlisinin açığa alındığı bildirildi.

Rektörlük’ten yapılan yazılı açıklamada, üniversitede FETÖ/PDY operasyonu kapsamında, soruşturma başlatıldığı ve 3 doçent, 3 yardımcı doçent ile 1 sağlık çalışanının görevden uzaklaştırıldığı belirtildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Açığa alınan öğretim üyesi sayısı daha öncekiler de dahil, 14’e yükselmiştir. Bu durumda 4 profesör, 3 doçent, 5 yardımcı doçent, 1 öğretim görevlisi ve 1 sağlık çalışanı açığa alınmış olup, soruşturmalar devam etmektedir.”

KBÜ’de 22 akademisyen ve 1 idari personel daha açığa alındı

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimiyle ilgili başlatılan soruşturma kapsamında, Karabük Üniversitesinde (KBÜ) 22 akademisyen ve 1 idari personel görevden uzaklaştırıldı.

Alınan bilgiye göre, darbe girişiminin ardından KBÜ’de, “FETÖ ile bağlantılı akademik ve idari personelin” durumlarının değerlendirilmesine yönelik soruşturma başlatıldı.

Bu kapsamda, üniversitede görevli 2 doçent, 2 yardımcı doçent, 6 öğretim görevlisi, 9 araştırma görevlisi, 3 yabancı uyruklu eğitmen ile 1 idari personel toplam 23 kişi açığa alındı.

Böylece KBÜ’de görevinden uzaklaştırılan personel sayısı 64’e ulaştı.

Üniversitede daha öncede 14 dekan istifalarını sunmuş, 5 profesör, 10 doçent, 17 yardımcı doçent ve 1 öğretim görevlisi ile 8 idari personel 41 kişi açığa alınmıştı.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü gözaltına alındı

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş ile bazı akademisyenlerin makamında arama gerçekleştiriliyor.

Darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Savaş, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürbüz ile üniversitenin genel sekreter yardımcısı Fahri Gündoğdu ve bir öğretim üyesi gözaltına alındı

– Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş ile bazı akademisyenler gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında Rektör Prof. Dr. Savaş, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rıza Gürbüz ile bazı akademisyen ve idari personelin evinde polis ekiplerince arama yapıldı. Ekipler, zanlıların evlerinin ardından üniversitedeki odalarında da arama gerçekleştirdi.

Makamlarındaki arama tamamlanan Rektör Savaş, Rektör Yardımcısı Gürbüz ile üniversitenin genel sekreter yardımcısı Fahri Gündoğdu ve öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Reha Yılmaz gözaltına alınarak Çankırı Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Savaş, Gürbüz, Gündoğdu ve Yılmaz’ın odalarındaki bilgisayar ve evraka da el konuldu.

Üniversitedeki diğer akademisyenlerin odalarındaki arama ise sürüyor.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nden 10 öğretim elemanı tutuklandı

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan Gaziosmanpaşa Üniversitesi 23 öğretim elemanından 10’u tutuklandı, 2’si adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Alınan bilgiye göre, Tokat Cumhuriyet Başsavcılığınca darbe girişimiyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında önce görevden uzaklaştırılan, daha sonra gözaltına alınan Gaziosmanpaşa Üniversitesi öğretim elemanı 23 kişiden emniyetteki işlemleri tamamlanan 12’si adliyeye sevk edildi.

Zanlılardan Şemsettin Şahin, Fazlı Yavaş, Naim Çağman, Hüseyin Aslan, İskender Parmaksız, Murat Çelikoğlu, Recep Koçak, Ömer Cengiz, Mustafa Tosun ve Ahmet Özdemir, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Diğer 2 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Geri kalan 11 kişinin emniyetteki işlemleri sürüyor.

SDÜ’de 7’si akademisyen 8 çalışan açığa alındı

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında Süleyman Demirel Üniversitesinde (SDÜ) 7’si öğretim üyesi olmak üzere 8 personel görevden uzaklaştırıldı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, darbe girişimine yönelik soruşturma kapsamında SDÜ Eğitim Fakültesinde 6 ve rektörlükte bir öğretim üyesi ile bir idari personel açığa alındı.

SDÜ’de FETÖ’nün darbe girişimine yönelik sürdürülen çalışmalar kapsamında açığa alınan personel sayısı 170’e ulaştı.

Sinop Üniversitesinde 40 personel açığa alındı

Sinop Üniversitesinde Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından 40 personelin açığa alındığı, 41 personel hakkında idari soruşturma ve inceleme başlatıldığı bildirildi.

Rektör Prof. Dr. Nihat Dalgın, yaptığı yazılı açıklamada, üniversite bünyesinde görev yapan akademik ve idari personellerin FETÖ ile ilişkilerinin olup olmadığının araştırılmasına yönelik 5 kişiden oluşan bir değerlendirme komisyonu kuruluğunu belirtti.

Söz konusu kurulun kendilerine ulaşan bireysel ya da kurumsal ihbarları, belge ve duyumları Olağanüstü Hal (OHAL) kanunu ışığında bir ön değerlendirmeden geçirdiğini vurgulayan Dalgın, şunları kaydetti:

“Bu kapsamda elde edilen bilgiler ışığında haklarında iddialar bulunan personellerimiz hakkında idari işlemler başlatılmıştır. Değerlendirme kurulumuzca 30 öğretim elemanı ve 10 idari personel açığa alınmıştır. 8 öğretim elamanı için soruşturma, 22 elaman için ise inceleme başlatılmıştır. İdari personellerimizden de 4’üne yönelik soruşturma, 7’si hakkında inceleme başlatmış bulunmaktayız. İnceleme ve soruşturma süreçlerinin hukuka ve etik ilkelere uygun bir şekilde cereyan etmesi, masumiyet karinesinin ihlal edilmemesi ve kamu vicdanının rahatsız edilmeden bir sonuca varılabilmesi için rektörlük olarak gerekli hassasiyetin gösterileceğinden emin olunmasını isteriz.”

Dalgın, üniversitede görevli toplamda 87 personel hakkında hukuki işlem başlatıldığını vurguladı.

ERÜ’de açığa alınan personel sayısı 139’a yükseldi

Erciyes Üniversitesinde (ERÜ), Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, görevlerinden uzaklaştırılan akademik ve idari personel sayısı 139’a ulaştı.

Alınan bilgiye göre, üniversite bünyesinde FETÖ ile bağlantılı akademik ve idari personelin durumlarının değerlendirilmesine yönelik soruşturma sürüyor.

Bu kapsamda, 16 akademik ve 4 idari personel daha açığa alındı. Böylelikle üniversitede görevinden uzaklaştırılan personel sayısı 91’i akademik, 48’i idari personel olmak üzere, 139’a ulaştı.

Açığa alınan akademik personelin 21’i profesör, 21’i doçent, 16’sı yardımcı doçent, 6’sı öğretim görevlisi ve 27’si araştırma görevlilerinden oluşuyor.

Daha önce ERÜ’de, 15 Temmuz darbe girişiminden dolayı 119 akademik ve idari personel görevinden uzaklaştırılmıştı.

Anadolu Ajansı

       

BENZER HABERLER