reklam
Akademik Personel | 27 Şubat 2017, Pazartesi

Cari Alımlarda 65 Puan Şartı!

Cari Alımlarda 65 Puan Şartı!
       

Öğretim üyesi dışındaki kadrolara girişte, değerlendirme puanı için 65 puan alt sınırı getirildi.

 

24 Ocak 2015 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan değişiklik ile “Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Naklen veya Açıktan Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav İle Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” değiştirildi.

Yönetmeliğin 12. maddesi şu şekildedir:

” Sınav jürisi değerlendirmesinde; ALES notunun %30’unu (merkezi sınavdan muaf tutulacak adayların değerlendirilmesinde; son üç yıla ait merkezi sınav notunun bulunmaması halinde ALES puanı 70 olarak kabul edilir), lisans mezuniyet notunun %30’unu, yabancı dil puanının %10’unu ve giriş sınavı notunun %30’unu; meslek yüksekokullarında ise ALES notunun %35’ini (merkezi sınavdan muaf tutulacak adayların değerlendirilmesinde; son üç yıla ait merkezi sınav notunun bulunmaması halinde ALES puanı 70 olarak kabul edilir), lisans mezuniyet notunun %30’unu ve giriş sınavı notunun %35’ini hesaplayarak ilan edilen kadro sayısı kadar adayı başarı sırasına göre belirler.”

İşte bu maddenin sonuna şu cümle eklenmiştir.

“Değerlendirme puanı 65 puanın altında olanlar sınavlarda başarısız sayılır.”

DEĞERLENDİRME

Devlet ve vakıf yükseköğretim kurumlarının öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim-öğretim planlamacısı kadrolarına alım yapılırken, ALES, yabancı dil sınavı, lisans notu ve giriş sınavının belirli bir yüzdesi ile alım yapılmaktadır.

24 Ocak’ta yapılan değişikliği göre bu dört parametreye göre hesaplanan puan 65 puanının altında olamayacaktır.

Diğer taraftan, yönetmeliğe eklenen geçici maddeye göre, bu düzenleme 24 Ocak 2015’ten önce ilan edilip öndeğerlendirme ve giriş sınavı aşamaları tamamlanan ilanlarda uygulanmayacaktır.

Kaynak: Memurlar.net

       

Yorumlar

1 2
 1. dogan bulut dedi ki:

  Üniversitelerde akademisyenlerin yabancı dil bilgileri dünya ölçeğini baz alırsak çok geridedir. Yüksek lisans ve sonrası için dil bilgisinin daha ön planda olduğu değerlendirmeler ve teşviklerin yapılması üniversitelerde akademisyenlerin bu konuya ilgisini artıracak ve bu konuda eksiğin kapatılmasında itici güç olacaktır.

  Benim yüksek lisans öğrencisi olarak önerim araştırma görevlisi alımlarında dil puanın katsayısının artırılması olacaktır. Cari alımlarda yabancı dilin %10 luk bir etkisi olması kesinlikler çok azdır.

 2. Volkan dedi ki:

  Ben hiç ayın onbeşinde şikayet eden bir kamu görevlisi görmedim. Kimse yaptıgınız işi zorla yaptırmıyor. Evli ve 1 çocuklu adamım eşim şu an çalışmıyor çok şükür idare etmeye çalışıyoruz. Gidin ticaret yapın diyenler gitsin kendileri yapsın genç arkadaşlarımızın ümitlerini kırmasın. Sanki zorla yaptırıyoruz!!! Gençler siz çalışın Allah yardımcınız olsun.

  1. saynur dedi ki:

   sen galiba kirada değilsin…kira ne demek onu daha tatmamışsın…

 3. DOĞRUCU DAVUT dedi ki:

  YABANCI DİL BARAJI YOK,LİSANS PUANI BARAJI YOK AMA SADECE TURKCE MATEMATIK TESTİ ALES BARAJI VAR AKADEMİK ALIMLARDA. YABANCI DİLİN 100 PUAN OLSUN,LİSANS PUANIN DA 100 PUAN OLSUN ALES BARAJINI GEÇEMEZSEN AKADEMİSYEN OLAMIYORSUN. ……….AMA ALES ten 70 ALDIN ÜNİVERSİTEDE SINIFIN EN TEMBELİ OL, AD SOYAD MEMLEKET SORACAK KADAR Bİ YABANCI DİL BİL İŞTE O ZAMAN AKADEMİSYEN OLABİLİYORSUN. VE YABANCI DİL-LİSANS PUANI YÜZDELİK KATKISI DA ÇOK ÇOK AŞIRI DÜŞÜK ALES PUANI YANINDA……..ARKADASLAR SİZCE BU MANTIKLI MI,BÖYLE Mİ OLMALI DOĞRUSU..BU SAÇMALIĞA KİM DUR DİYEBİLECEK…HERKES MEMNUN MI MERAK EDİYORUM VALLAHİ DE BİLLAHİ DE..

  1. Selin dedi ki:

   çoğunluk yabancı dili beceremiyor diye, yabancı dile baraj koymuyorlar ve yüzdelik payını çok düşürüyorlar.halbuki dünyadaki olayları gelişmeleri doğru okuyamayan adamdan kesinlikle akademisyen olmaz. AMA TÜRKİYEDE OLUR,HEM DE BAL GİBİ OLUR. zaten onun için ülke bu halde onca teşviğe desteğe rağmen üniversitelerde tık yok hala,dişe değen teknolojik bi gelişme yok. 3.dünya ülkeleri böyle memnun olmayan toplasın bavulunu gitsin ….

   1. gly dedi ki:

    bir de bu tarafından bakın lütfen, özellikle dil puanına laf eden arkadaşlar. Yıllardır bilim yapıyorsun laboratuvardan çıkamıyorsun bile birçok makalen yayınlanıyor uluslararası yabancı dergilerde, konferanslarda sunumlar yapıyorsun ancak saçma sapan bir dil sınavı yüzünden yada ales yüzünden yada öğrenim hayatı boyunca kitapları ezberlemek dışında bir şey yapmayıp notları yüksek olanlar gibi olmadığın için akademisyenliğe giremiyorsun. Çok büyük haksızlık…
    Bence kişinin bilimsel alanda neler yaptığı yada yapabildiği önem kazanmalı, dil sınavında ise bilimsel makaleleri anlayıp anlamadığının önemi olmalı, böylelikle KAPAK ATTI kelimesi de rafa kalkmış olur, yerine HAK ETTİ denir

 4. TERRRA ROSA dedi ki:

  Olması gereken bir durumdu. ama dil puanının yüzdesi artırılmalı seçicilik artmalı. YDS’ En az 70 alanlar başvurabilmeli.

 5. ayşe dedi ki:

  ales puanımızın kaç olması gerekiyor en az

  1. akademikportal dedi ki:

   En az 70 olması lazoö

 6. tuncay dedi ki:

  arkadaşlar gidin ticaret yapın…alabileceğiniz ve hiç artmayacak olan 2300tl için bu yollara hiç girmeyin,zahmetine değmez.

  1. akademikportal dedi ki:

   Maaş 3.400 oldu Ocak ayında.

   1. tuncay dedi ki:

    evli ve 1 çocuklu kirada oturan bi adama 3400 yeter mi sence ???

    1. Mehmet Oz dedi ki:

     Adamın piyasa değeri 2000 liraysa ve devlet 3400 veriyorsa değiyor işte. Niye millet “kapak atma” derdinde sanıyorsun. Sistemi eleştirenler de içine girince onun bir parçası oluyor.

 7. ömer dedi ki:

  bazı bölümlerde ilana 1 kişı başviruyor. Onu almak zorunda kaliyordu bolumler…
  Iyi tarafi bunu onlemesi olacak. Yoksa zaten herkes istedigini alabiliyor. Duzenlemenin buna bir eksisi artisi yok

Yorum Yaz

1 2