reklam
Akademik Personel | 28 Şubat 2017, Salı

Bütün Üniversite Mezunlarına Formasyon Geliyor!

Bütün Üniversite Mezunlarına Formasyon Geliyor!
       

YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, tüm üniversite mezunlarının formasyon alması için birtakım düzenlemeler geliştirdiklerini belirterek, bunu önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşacaklarını bildirdi. “Bütün mezunların, bir an önce formasyon alması için bu sene birtakım mekanizmalar geliştirdik. Hem de bütün alan öğretmenliklerinde okuyanların öğrenimleri ve lisans öğrenimleri müddetince formasyon eğitimlerini tamamlayabilmeleri için bir politika geliştirdik. Bunu da önümüzdeki günlerde bütün kamuoyuyla paylaşacağız”

Çetinsaya, YÖK Konferans Salonu’nda, “Yarının Liderleri Projesi”nin lansman toplantısında yaptığı konuşmada, YÖK’ü daha renkli kılmak ve eski imajından sıyırarak tamamen öğrenci ve akademi dostu haline getirmek için gayret ettiklerini söyledi. Çetinsaya, buna ilişkin imajı değiştirmenin gerçekten zor olduğunun altını çizdi.

Öğrenciliğinden itibaren YÖK’ün bütün süreçlerini yaşadığını anlatan Çetinsaya, hocalarının gözlerinin önünde okuldan atıldığını, başörtülü arkadaşlarının üniversiteye alınmadığını ve 28 Şubat’ta hocaları hakkında soruşturma açıldığını gördüklerini aktardı.

“Bu gözler YÖK’ün bütün olumsuz imajlarını ve uygulamalarını gördü” diyen Çetinsaya, “YÖK’ün bütün talihsizliği aslında 12 Eylül döneminde kurulmuş olması. Aslında 12 Eylül dönemi politikalarına aracılık etmesi. 28 Şubat döneminde, 28 Şubat dönemine aracılık etmesi” ifadelerini kullandı.

Artık geçmişe bir tepki olarak YÖK’ün değiştirmenin de yetmeyeceğini, 21. yüzyıla uygun bir yükseköğretim sisteminin oluşturulması gerektiğini söyleyen Çetinsaya, “YÖK’ü tamamen lağvetmemiz lazım. Siz oraya ne kadar renkli desenler yaparsanız yapın, kuruluş felsefesi olarak, zihniyet olarak, eylem olarak, bugünün Türkiyesi’ne ve dünyasına ait bir kuruluş değil. Umarın en kısa zamanda yürütme ve yasama organı da bu konuda gerekli politikaları izleyerek, bu kurumu özlendiği gibi 21. yüzyıl Türkiyesi ve dünyasının koşulları, şartlarına uygun denetleme, planlama ve koordinasyon kurumu haline dönüşecektir” diye konuştu.

Çetinsaya, yüksek öğretim sisteminin büyümeye devam edeceğini çünkü 2020’lere kadar genç nüfusun daha da artacağını kaydetti.

Gökhan Çetinsaya, 12 yıllık zorunlu eğitimle de daha çok gencin üniversiteye gitmek isteyeceğini dile getirerek, YÖK’ün dönüşmesi ve lağvedilmesi gerektiğini ama bütün bu yükseköğretim alanını planlayabilmek için de çağdaş bir kuruluşa ihtiyacın bulunduğunun altını çizdi.

YÖK’ün imajını değiştirmeseler de YÖK’ü dönüştürmeye çalıştıklarını ifade eden Çetinsaya, yeni yükseköğretim yasasına ilişkin çalışmalar sırasında, öğrenci konseyleriyle ilgili sistem oluşturma kararı aldıklarını ancak yasa çalışmasının gerçekleşmediğini hatırlattı.

Bunların ayrı bir mevzuat çalışması olarak değerlendirildiğini ve yasama organına iletileceğini anlatan Çetinsaya, Öğrenci Faaliyetleri Komisyonu oluşturacaklarını söyledi.

Komisyonun YÖK ile öğrenciler arasında diyalog kuracağını aktaran Çetinsaya, “ogrenci.yok.gov.tr” adresi altında sadece öğrencilere ait bir web sitesi tasarladıklarını da kaydetti.

“YÖKDİL” projesine ilişkin de çalışmalarının devam ettiğini anlatan Çetinsaya, tez merkezine ilişkin de çalışmalar yürüttüklerini, Eylül ayında açacakları sistemle Türk üniversitelerindeki tüm makale, tez ve kitapların web üzerinden kullanıma açılacağını bildirdi.

Uluslararası öğrenci sayısının 2011’de 30 bin iken bugün 54 bine çıktığını da belirten Çetinsaya, bunu artırmak için de çalıştıklarını ifade etti.

Yabancı öğrencilerin tercihlerini yapabilmeleri ve üniversiteleri tanımaları için de “edufinder” filtresi geliştirdiklerini söyledi.

Formasyon için yoğun bir talep olduğunu aktaran Çetinsaya, bunu herkesin alması gereken bir hak olarak görmeye başladıklarını vurguladı.

Çetinsaya, iyi alan bilgisinin üzerine bir, bir buçuk yıllık yüksek lisans eğitimiyle öğretmen olunabileceğini, formasyonun hayat boyu öğrenme olarak algılanması gereken bir sertifika programı olduğunu dile getirdi.

-Hepiniz, 4. sınıfı bitirmeden, formasyon eğitimlerinizi tamamlamış olacaksınız

Çetinsaya, şunları kaydetti:

“Bu sebeple bütün mezunların, bir an önce formasyon alması için bu sene bir takım mekanizmalar geliştirdik. Hem de bütün alan öğretmenliklerinde okuyanların öğrenimleri boyunca, lisans öğrenimleri müddetince formasyon eğitimlerini tamamlayabilmeleri için bir politika geliştirdik. Bunu da önümüzdeki günlerde bütün kamuoyuyla paylaşacağız. Yani hepiniz, 4. sınıfı bitirmeden, formasyon eğitimlerinizi tamamlamış olacaksınız. Burada kapasite mevzusu çok önemli. Sonuçta bu eğitim verecek kontenjanlar ve kişiler sınırlı, bunu da gözeterek ama hepinizin bu eğitimi alacağı bir sitemi geliştirdik.”

Çetinsaya, tüm üniversitelerde kariyer merkezlerinin kurulacağını, uzmanların burada iş yaşantılarıyla ilgili öğrencilere bilgi vereceğini dile getirdi.

Çetinsaya, sosyal sorumluluk proje ve derslerinin bütün öğrencilerin alması gereken dersler olduğunu da düşündüğünü ifade etti.

Üniversiteye kontenjan artışının da iyi bir noktaya geldiğini aktaran Çetinsaya, her yıl liseden mezun olan yaklaşık 800 bin kişinin üniversiteye yerleştirilecek sayıda kontenjan bulunduğunu söyledi.

Üniversiteye yerleştikleri halde bölümünden memnun olmayan ve tekrar sınava giren yaklaşık 500 bin kişi olduğunu hatırlatan Çetinsaya, yatay geçişlere ilişkin yapacakları değişiklikle artık adayların belki de tekrar sınava girmesine gerek kalmayacağını dile getirdi.

Çift anadal ve yan dal programlarına ilişkinde politikalar geliştireceklerini söyleyen Çetinsaya, dikey geçiş kontenjanlarının da her yıl ciddi şekilde artırdıklarını ifade etti.

Çetinsaya, yatay geçiş için adayların üniversiteye girişte bütün LYS’lere girmesi gerektiğini belirtti.

-Öğrenciler YÖK tabelasını renklendirdi

Konferans öncesi, yaklaşık 60 üniversiteden gelen öğrenciler, kartonlara Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı yazarak, harfleri renkli kalemlerle boyadılar ve kurulun tabelasının üzerine bu kartonları yapıştırdılar. Öğrenciler, “Öğrenci dostu YÖK istiyoruz”, “Yıkarak değil yaparak istiyoruz” şeklinde sloganlar attılar.

Daha sonra, YÖK Başkanı Çetinsaya ile oğlu Mustafa Selim, öğrencilerle, oturarak kitap okuma eylemi gerçekleştirdi.

       

Yorumlar

1 2
 1. menduh dedi ki:

  merhaba iibf uluslararası ilişkiler mezunuyum bizlere formasyon alma hakkı ne zaman verilecek acaba

 2. Elif bicici dedi ki:

  Neredeyse her bölüme formasyon verilirken neden uluslararası ticarete verilmiyor? Verilmesi için ne yapılabilir bilgisi olan var mı?

 3. fatma dedi ki:

  işletme bölümü formasyon alabiliyor mu

 4. Tuğba dedi ki:

  Çeko mezunu formasyon egitimi alamaz mi en çok bilen en az işe yariyor

 5. Tuğba dedi ki:

  Çeko mezunları ne olacak.. Oetaya karişikmiyiz biz

  1. dilek dedi ki:

   tugba hanım bende bılgı bulamadım. nasıl formasyon alabılırız

 6. yasemin kaplan dedi ki:

  merhaba. anadolu üni.işletme bölümü mezunuyum. formasyon alabiliyim.bursa uludağ üniversitesinde veriliyormu acaba

 7. Fatma dedi ki:

  Merhaba, bende (AÖF) İşletme bölümü mezunuyum .bir kaç yıldan beri ücretli öğretmenlik yapıyorum. Formasyon hakkının bize de verilmesini istiyorum.

  1. Özge dedi ki:

   İşletme mezunları formasyon alabiliyor mu bu yıl acaba bilginiz var mı ?

 8. Çiğdem dedi ki:

  Çalışma ekonomisi ve endüstriyel ilişkiler bölümü mezunları da formasyon alabilecekler mi?

  1. Büşra dedi ki:

   Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri bölümümüzün ismi 😊 bu sene verilecek diye duydum umarım gelir. Yukarıda söylenildiği gibi en çok bilene en az hak veriliyor. Çekocular bütün iibf derslerini görüyor bu formasyon hakkı en önce biz çekoculara verilmesi gerek diye düşünüyorum ☺

 9. asli dedi ki:

  Merhaba ben iktisat son sinif ogrencisiyim farmasyon alabiliyormuyum bu konuda kesin bir sonuca ulasildi mi

Yorum Yaz

1 2