Akademik Personel | 26 Mart 2017, Pazar

Biyoloji, Fizik, Kimya Alanları Yeniden Öğrenci Alacak

Biyoloji, Fizik, Kimya Alanları Yeniden Öğrenci Alacak
       

Kapatılan öğretmenlik programları yeniden öğrenci alımına açılıyor

Türkiye’de öğretmenlik programlarının açılması ve kapatılması ile ilgili kararlar her yıl değişiklik gösteriyor. Geçen yıl YÖK’ün kararıyla liselere alan öğretmeni yetiştiren eğitim fakültelerindeki öğretmenlik programları kapatılmıştı. Bu yıl ise yine YÖK’ün kararıyla bu programlar tekrar açılacak. Kapatılan bu programlar arasında yer alan biyoloji, felsefe grubu, kimya, coğrafya gibi öğretmenliklere bu yıl tekrar öğrenci alınacak.

Geçen yıl da tartışmalara neden olan kararla eğitim fakülteleri içinde yer alan ve liselere öğretmen yetiştiren öğretmenlik programları kapatılınca aynı alanda eğitim veren fen ve edebiyat fakültelerindeki programlar büyük ilgi görmüştü. Bu fakültelere öğretmenlik yapabilmeleri için pedagojik formasyon hakkı da tanınınca kapatılan bölümlerin fen ve edebiyat fakültelerindeki karşılığı olan programların puanları yükselmişti.

İşte bu yıl YÖK bu kararını tekrar gözden geçirdi ve kapatılan bu programları açtı. Böylece kılavuza da giren öğretmenlik programlarına bu yıl tekrar öğrenci alınacak. Yeniden tercih listelerine girecek olan programlar şöyle: Biyoloji, coğrafya, felsefe grubu, kimya, Türk dili ve edebiyatı, fizik, matematik öğretmenlikleri.

Kaynak: Haberturk

 

       

Yorumlar

  1. ozgur dedi ki:

    Zaten mahkeme kararıyla yök kararı iptal edilmişti ve gecen ösym yerleştirmesinde bu öğretmenlik bölümlerine öğrenci alınmıştı.. Haber yazarken biraz araştıralım..

  2. BİM dedi ki:

    İyi oldu bu haber gerçekten.Bizim firmaya da hesabı açık vermeyen kasiyerler lazımdı. Devlete de polis lazım.Oldu bu iş…Açın tekrar şu fen edebiyatları, ucuz nitelikli adama piyasada çok ihtiyaç var kardeşim..

Yorum Yaz