reklam
reklam
Akademik Personel | 24 Ekim 2016, Pazartesi

Bir Araştırma Görevlisinin Kazanımla Sonuçlanan Mücadelesi

10 Temmuz 2015
Bir Araştırma Görevlisinin Kazanımla Sonuçlanan Mücadelesi
       

İşten atıldı, doktora eğitimi engellendi, soruşturmalar açıldı… Muş Alparslan Üniversitesi araştırma görevlisi Deniz Kimyon hakkındaki işe iade kararının ardından doktora eğitiminin sürdüğü ODTÜ’deki görevlendirilmesi de gerçekleşti.

“Üniversite yönetimi ve personeli tarafından ciddi psikolojik işkence, mobbinge maruz kaldım. Soruşturma geçirdim. Hukuksuzca işten atıldım. Mücadele ettim, kazandım. Bunu da tek başıma yapmadım. Dayanışma ve örgütlü mücadele ile başardım. Akademisyenleri susturmaya çalışan bir yapıya karşı durmak, bir arada olmak, inatla ve inatla direnmek gerekiyor. Mücadele sonuç veriyor.”

İşten atılma, görevlendirmesinin yapılmaması, soruşturmalar, mobbing… Muş Alparslan Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olan Deniz Kimyon yaklaşık iki buçuk yıldır mücadele ettiği bu sorunlarda kazanım elde etti.

İşe iade hakkını kazandı, doktora eğitimine devam ettiği ODTÜ’de görevlendirmesi yapıldı. Deniz Kimyon, doktora eğitimi sona erene dek ODTÜ’de olacak ardından da Alparslan Üniversitesi’nde çalışmaya devam edecek.

bianet’e konuşan asistan, benzer durumdaki akademisyenlere yaşadıklarının zorlu bir süreç olduğunu ancak mücadelenin kazanım getirdiğini anlattı. Örgütlülüğün ve dayanışmanın önemine ve gücüne dikkat çekti.

Doktora yaparken lisansüstü eğitimi yok diye işten atıldı

Deniz Kimyon, 2009 yılında ODTÜ Şehir Bölge Planlama bölümünden mezun olduktan sonra yüksek lisans eğitimine başladı.

10 Eylül 2012 tarihinden itibaren de 2012 Ağustos Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) atamalarıyla Muş Alparslan Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı.

İlgili hukuk, ÖYP kadrosuna atanan kişilerin lisansüstü eğitimlerini tamamlamak için başka bir okula geçici olarak görevlendirilmeleri yapılabilmesini öngörüyor.

Rektörlük, YÖK’ün olumlu görüşlerine karşın Deniz Kimyon’un yüksek lisans ve doktora için ODTÜ’de geçici görevlendirme taleplerini reddetti.

Doktora için geçici görevlendirme talebinin reddinde yüksek lisansı bitirmiş olması gerekçe gösterildi. ODTÜ’de doktora eğitimine devam ettiği 8 Ekim 2013’te “lisansüstü eğitimi olmadığı” gerekçesiyle Alparslan Üniversitesi’ndeki işinden çıkarıldı.

Görevlendirme iki yıl sonra

Van 3. İdare Mahkemesi, asistanın yürütmeyi durdurma ve iptal istemiyle Rektörlüğe karşı açtığı davada 4 Temmuz’da yürütmeyi durdurma kararıverdi. Deniz Kimyon 1 Eylül’de iş başı yaptı. Mahkeme 13 Kasım 2014’te de nihai kararını verdi, asistan işe döndü.

Deniz Kimyon, işe döndükten sonra doktora programı için tekrar görevlendirme istedi, yapılmadı. Görevlendirilmesinin yapılmamasına ilişkin Van 2. İdare Mahkemesi’nde açtığı dava reddedildi.

Üniversitenin Ocak ayında kabul ettiği görevlendirmeye ilişkin işlemler Haziran 2015’te tamamlandı. Mahkeme ise Danıştay’da.

Soruşturmalar

Deniz Kimyon bu süre içinde disiplin soruşturmalarıyla da karşılaştı. Son soruşturma bir aylık heyet raporu olduğu sırada göreve gelmediği süre için “izinsiz ve kurumca kabul edilebilir özrü olmaksızın göreve gelmediği” iddiasıyla açıldı.

Bu fiilin yönetmelikteki cezası “kamu görevinden çıkarma” iken en alt ceza olan “uyarı” cezası aldı. Eğitim Sen cezayı Haziran 2015’te yargıya taşıdı.

“Kazanım, birlikte mücadeleyle geldi”

Özellikle kadın akademisyenler benzer sorunlarla sıkça karşılaşıyor. Çorum Hitit Üniversitesi Oya Yağcı’yı işten çıkardı, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Yrd. Doç. Dr. Elifhan Köse hakkında “Başbakana hakaret” iddiasıyla açılan davada hapis cezası verildi… Bu durum dayanışmayı da beraberinde getirdi.

Deniz Kimyon’a destek olmak için Muş’ta düzenlenen “Akademide Kadın Olmak” panelinde kadın akademisyenlerin birbirinden uzak kentlerdeki mücadelelerinin nasıl güç verdiği anlatılmıştı.

Deniz Kimyon da Muş’ta tek kadın akademisyen üyesi olduğu Eğitim Sen, bağlı olduğu Şehir Plancıları Odası ve özellikle kadın akademisyenlerin dayanışmasıyla bu kazanımları elde ettiğini belirtti.

“Muş’ta üniversitede insanların örgütlenmesi önünde ciddi bir baskı var. Üniversitelerde ne yazık ki özgür düşünce ve bilimsel üretim yok. Ben dik durma konusunda inat ettim, bunu da dayanışma ve örgütlü mücadele ile yaptım. Fiziken yanımda olamasalar da Türkiye’nin dört bir yanından insanların desteğiyle direnebildim.

“Elbette zorlu bir süreç ama mücadelenin sonuç verdiğini gördüm. Akademideyiz ve bilgi üretimi içinde yer almak istiyoruz. Bunun için de mücadele etmek gerekiyor.” (BK)

* YÖK sitesinde 2002 yılında uygulanmaya başlayan ÖYP’nin amacının “yurt içi ve yurt dışı lisansüstü eğitim programlarının harmanlanmasıyla elde edilmiş bir model ile öğretim üyesi yetiştirilmesi” olduğu belirtiliyor. ÖYP, 2547 sayılı YÖK kanunun “öğretim üyesi yetiştirme” başlıklı 35. maddesinin ilave imkanlara sahip hali.

YÖK tarafından bir üniversitenin ÖYP kadrosuna atanan kişiler aynı maddeye göre lisansüstü eğitimlerini tamamlamak için başka bir okula geçici olarak tahsis edilebilir. Eğitimlerini tamamladıklarında atandıkları üniversiteye döner ve eğitimleri devam ettiği sürece burada mecburi hizmetlerini yerine getirirler.

Kaynak: Bianet

       

Yorumlar

 1. taylan polatel diyor ki:

  hayırlı olsun. Bir arkadaşımda benzer bir süreçten geçti. Şu anda onur arkadaşımızın bahsettiği sıkıntıları yaşıyor.

 2. Ekmeleddin diyor ki:

  Böyle yazması iyi hoşta deniz de masum değil bende aynı kurumda çalışıyorum yazıda da yazılmış sürekli raporlu olarak geçirdiği dönemler oldu ve bu dönemlerde hem işlerin yoğun olduğu sınav göxetmenliklerinin olduğu dönemlerdi hemde kendisinin bir hastalığı yoktu buna rağmen kendisine bir şey denmedi tutulan tutanakta bile cezası en alt seviyeden uygulandı

  Tabi bunları anlatmak işim değil bizde çoğu şeyi bilmiyoruz ama diyeceğim şu ki hakkınızı sonuna kadar arayın tabi haklıysanız haksız bile olsanız burda olduğu gibi bir çok kazanım elde edebiliyorsunuz devlet işi bu yüzden seviliyor

  1. neron diyor ki:

   Doktora eğitimine devam etmek için rapor aldığı açık değil mi?

   1. rapor sever :) diyor ki:

    Hocam, “doktora için rapor almak” Türkçe ifade ile sahtekârlık anlamına gelmiyor mu?
    Yani, öyle-yada böyle bir menfaate ulaşabilmek için “tıp ve sağlığı” alet ederek sahtekarlık yapmak meşru oluyorsa,
    Dolandırıcı hakkında şikayetçi olan hırsız durumuna düşmüş olursunuz.
    Yani, insanın sahtekarlık yapmasına, ancak “hayati tehlike” ve “ölüm tehdidi” gibi ciddi bir gerekçe bahane olabilir.
    Yoksa, soluk alıp vermeye hiç bir engel teşkil etmeyen akademik kariyer tabularında belirli bir menfaat seviyesine ulaşmak için sahtekarlığa başvuran, tam da ifade ile sahtekarlık yapmış olur.
    Böyle bir sahtekarlığın ardından da “mücadelecilik” değil, yolsuzluk çıkar..
    Önce dürüst olmalı, sonra insan olmalı, sonra sabırlı ve yine dürüst olmalı.
    Aksi halde, herkesin kendine göre adalet ve mücadele vizyonunda bırakın bilim üretmeyi insan yetiştirilemiyor. Eğitim Kurumları akademik ve bilim tabularına her türlü ahlaki değeri feda edince, ahlaksızlar sürüsü şeklinde öğrenciler yetişiyor…

    Haksız yere zulmedenleri şiddetle kınıyorum ve kendine zulüm edildiğini bahane gösterip sahtekarlığa başvuranları kınamanın ötesine bırakıyorum. Çünkü böyle sahte mücadele ve reklamlar ile fitne ve fesada örneklik yapıyorlar.

    Bu ihtilaf iflah olmaz samimiyet ve doğruluk olmadıkça

    1. tuana diyor ki:

     Çok komik. Üniversite yönetimi mobbing uyguluyor, kızın kariyerini bitirmek için türlü sahtekarlıklar yapıyor, hakkı olduğu halde derslerine devam etmesine izin vermeyerek hak ihlali yapıyor, bu arada eminim yandaşlarına bu izinin kat ve katını veriyordur ve o yandaşlar buna sesini çıkarmıyordur. Eski üniversitemde öyleydi çünkü. Kız rapor aldığı için sahtekar oluyor öyle mi? Kızımız sabırlı olurken, ÖYP’nin yıl şartı biter, doktoradan atılır, izin verilen yandaşlar alır başını gider. Kimse bu arada ahlaktan, haktan söz etmez. Asıl sahtekarlık, ahlaksızlık, derslere gitme hakkı olduğu halde bu kızı rapor almaya zorlamak ve buna destek çıkıp ses çıkarmamaktır. Bu arkadaşımız bunların görüşünden değilmiş, bir de üstüne ODTÜ’de doktora yaptığı için başarılıymış, bu da birilerini rahatsız etmiş işte. Kimse kusura bakmasın halkın her görüşünden olan bireylerden toplanan vergi ile kurulan üniversite kimsenin babasının malı değildir. Ona buna ahlaksızlık diyeceksek bilim yapma yetisi olmayan, başarısız insanların yandaş ilişkisi ile üniversitelere akademisyen olarak alınmasını ve yükseltilmesini eleştirelim. Asıl onlar hiç bir şey üretmeden haram para yiyor, ahlaksızlık yapıyor

 3. onur diyor ki:

  Tebrik ederim. Keşke herkes böyle kararlı olsa. Bütün problem insanların sinikliği ve hakkını aramaması yüzünden oluyor. Kendilerine biat edilmesine alışmış yöneticiler bunu göremeyince hak hukuk kanun adalet vicdan tanımıyor. Kendisini kutlarım ancak bundan sonra olacaklar şöyle: Doktorasını bitirdikten sonra muşa gidecek ve kendisine yıllarca yardımcı doçentlik kadrosu verilmeyecek. Gittiği üniversitede araştırma görevlisi doktor olarak çalışmaya devam edecek ancak kadrosu araştırma görevlisi olduğu için her türlü ayak işi kendisine yıkılacak ve yine mobingle karşılaşacak. Muşta zorunlu hizmeti olduğu için başka üniversiteye geçişine de izin verilmeyecek. Bugün üniviersiteler Emniyetten sonra mobingin en çok görüldüğü kurumdur. Çünkü çok ağır işleyen hukuk sistemi ve hukuk tanımaz yöneticiler sayesinde üniversiteleri bir bilim yuvasından çıkmıştır. Atamaların rektörlerin ve dekanların keyiflerine bağlı olması, özellikle rektör seçimlerinde kendilerine oy vermeyeceğinden şüphelendikleri veya söz geçiremeyeceklerini düşündükleri eleştirel düşünceye sahip kişilerin üniversitelerden uzak tutulmasına yol açıyor. Kurum içindekiler ise türlü baskılar ve mobingle yıldırılmaya çalışılıyor. Kısaca üniversitelerin çiftlik olmaktan çıkması isteniyorsa acilen adaleti sağlayarak bilimsel eğitimin önünü açacak ve yönetimi keyfiyetten çıkartacak kanuni düzenlemelerin getirilmesi gerekiyor. Bunlar olana kadar kimse Türkiye’de bilimsel üniversiteden bahsedemez.

  1. Yusuf diyor ki:

   Her kelimen dogru helal olsun

 4. abidin diyor ki:

  Helal olsun. Akademide, bilimden uzak, siyasetçi hoca tahakkümüne yeter artık

Yorum Yaz