reklam
reklam
Akademik Personel | 28 Ekim 2016, Cuma

Bakan Işık: Üniversitelerimizin Çoğunda Proje Yapma Kültürü Yok.

27 Mayıs 2015
Bakan Işık: Üniversitelerimizin Çoğunda Proje Yapma Kültürü Yok.
       

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TÜBİTAK’ta Proje Eğitimleri başlıklı yeni bir program başlattıklarını belirterek, “Önce biz bu proje kültürünü sanayici ve akademisyenlere kazandırmamız lazım. Maalesef üniversitelerimizin pek çoğunda proje yapma kültürü dahi yok. Hele hele kaliteli proje çıkarmakta zorlanıyoruz” dedi.

Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB) Genel Kurulu’nda konuşan Işık, Türkiye’nin bilgi toplumu olması gerektiğini söyledi.

“Üretimin de sanayimizin de bu noktada bir evrime ihtiyacı var” diyen Işık, “Güçlü bir sanayi altyapısı olmayan ülkeler teknolojik dönüşümünü yapamadılar. Şu anda dünyada teknolojik dönüşümü başaran ülkelerin hemen hemen tamamı güçlü bir sanayi altyapısına sahip olan ülkelerdir. Türkiye’nin bugün bilgi toplumuna geçişi sağlayacak bir sanayi altyapısı var. Artık bilgi odaklı üretime daha fazla ağırlık vermeliyiz. Bunun için de Ar-Ge ve inovasyon artık sanayimizde bizim mecburi istikametimiz. Bunun dışında başka bir yolumuz da yok” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin katma değeri yüksek ürün üretmediği takdirde, Uzakdoğu ile dünyanın gelişen ülkeleriyle rekabet şansını her geçen gün kaybedeceğini vurgulayan Işık, Türkiye’nin ucuz iş gücü rekabetiyle avantaj sağlama döneminin sona erdiğini, artık Türkiye’nin nitelikli iş gücü, bilgi ve Ar-Ge ile avantaj sağlama dönemine geçtiğini söyledi.

“Ar-Ge ve inovasyona daha çok yatırım yapın”

“TÜBİTAK’ta yeni bir program başlattık” diyen Bakan Işık, “Proje eğitimleri. Önce biz bu proje kültürünü sanayici ve akademisyenlere kazandırmamız lazım. Maalesef üniversitelerimizin pek çoğunda proje yapma kültürü dahi yok. Hele hele kaliteli proje çıkarmakta zorlanıyoruz. Bunun için özellikler sanayicilerimize çağrımız. Ne olur bu Ar-Ge ve inovasyona daha çok yatırım yapın. Ne olur kendi alanınızda bilgi ve teknoloji üretebilecek bir anlayışı daha fazla benimseyin. Biz bu konuda hükümet olarak her türlü desteği veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Sanayicilerden proje beklediklerini anlatan Işık, GOSB’deki sanayicilerin ciddi gayret gösterdikleri takdirde, sadece kendi firmalarını büyütmeyeceklerini, aynı zamanda Türkiye’nin gelişmesine de çok ciddi katkı sağlayacaklarını belirterek, bu konuda Bakanlık ve hükümet olarak işbirliğine hazır olduklarını söyledi.

Işık, OSB’lerdeki endüstri meslek lisesi sayısının 66’ya ulaştığını anımsatarak, “OSB’lerin içerisinde meslek yüksek okullarını destekleyeceğiz, teşvik edeceğiz. Çünkü OSB’lerin şu anda en önemli ihtiyacı nitelikli insan. Pek çok şehrimizde nitelikli insan bulamam korkusundan insanlar yatırımı arttıramıyor, fabrikasını büyütemiyor. Bu sorunu adım adım çözüyoruz” ifadesini kullandı.

Kaynak: Hürriyet

       

Yorumlar

 1. engellenen diyor ki:

  Üniversitelerin hocalarının kaprisleri yüzünden öğrencileri ezmesi onları zorlaması ile bir sonuç alınmaz. Öğretim için kaynak imkan ve altyapıyı hazırlamadan kürsüde sohbet ederek sonra kitaptan çalışın deyip çekip gidip sonrada kitap içeriğinde olmayan kazık sorularla öğrencileri yaz okuluna bırakıp para kazanmak adına sınav yapılırsa bu ülkede sittin sene bir şey olmaz. Maddiyat olarak herkesin emeğinin hakkı verilmeli ama maddi çıkar uğruna ülkenin geleceğine hazırlanan üniversite öğrencilerini maddi çıkar kaynağı olarak görülmemeli.

 2. magdur diyor ki:

  proje mi yapacaklar, yani yeni bir sey mi uretecekler. bilgisayar muhendisligi okudum, bolum baskani elektronik muhendisiydi sisko gobekli ve cemaatciydi. adamin bilgisayardan anladigi falan yoktu, cemaat torpili sagolsun. sinavda sinir agiyla ilgi birsey sormus, kitapta okudugumu yazdim, defterdekinin aynisi yazmadim diye dogru olmasina ragmen sifir vermis. bu tip yapsa yapsa cemaati nasil daha iyi paralellestiririm projesi yapar.

 3. Tüpütak diyor ki:

  Tübitak yazan kısımdan sonrasını okumadım. Belki arkadaş faydalı birşeyler yazmıştır. 10 yıl önceki Tübitak ile şimdiki Tüpütak arasında fonetik olarak da bilimsel olarak da dağlar kadar fark var.
  Dağlar bizimdir diyenlere…

 4. Kader kurbani diyor ki:

  Guclu projeler icin sabir lazim maddi ve manevi destek diyorsunuz ya ben hic sanmiyorum destek vereceginizi o kadar insan universiteden mezun ve issiz bu insanlardan ne bekleyebilirsiniz herhalde gecinmeleri havadan gelmiyor sinavlari zorlastir insanlarin morallerini boz bes kurusa istemedikleri yerde calissinlar onlardan proje bekle.Siz ilk once issizligin onune gecin ki maddi sikintilar bittigi zaman projelere gecinilebilinsin.alt yapiyi olusturmadan direk sonuc bekliyorsunuz cok beklersiniz.

  1. engellenen diyor ki:

   ok doğru bir yorum yapmışsınız. düşüncenize katiliyorum.

 5. pınar diyor ki:

  Bu tür projeler öğrenciler de yapılması imkansız, zor şeyler izlenimi uyandırıyor çünkü. Gerek bizim sıfırcı hocalar, gerek zor şeyler yapmaya alışmamız ezberci beyinlerimizin etkisi de büyük. Sıfırcı hocalardan kasıt ise yurtdışında neler yapıldığını görüp onun aynısını yapmayan öğrenciye notu verip kaçan hocalar oluyor. o ülkede öğrencilerin maddi manevi destekleri var.Sen adama kitaptan çalıştığın şeyleri öğretiyorsun sonra karşısına geçip yıldırmaya çalışıyorsun.

Yorum Yaz