Akademik Personel | 26 Mart 2017, Pazar

Başbakan Samsundan Akademik Zam Haberi Verdi

28 Eylül 2014
Başbakan Samsundan Akademik Zam Haberi Verdi
       

Başbakan Davutoğlu TRT Haber’e Yaptığı Açıklamada Şunları Kaydetti: İnşallah önümüzdeki günlerde çalışmayı son noktaya getirip özellikle araştırma görevlilerimiz başta olmak üzere akademik dünyanın ve akademik geleceğimizin temel taşları olan öğretim üyelerimize dönük özel olarak atacağımız adımlar var özlük hakları bağlamında. Dikkat ederseniz zam tabirini bile kullanmak istemiyorum; çünkü ilim hayatı doğrudan bu hassasiyeti göstermemiz gereken bir alan. Bu çalışmayı inşallah YÖK Başkanımızla Milli Eğitim Bakanımızla ve tabi Başbakan Yardımcısı Sayın Babacan ve Maliye Bakanımızla bu hafta içinde tamamlamayı ve bu bilgiyi ayrıca vermeyi düşündüm.

 

Davutoğlu: Mesleklerin En Şereflisi Hocalıktır 
       

Yorumlar

 1. Alper dedi ki:

  Vallaha 900 bin öğretmen için bu zamlar emsal oluşturdu nederseniz deyin seçim yaklaşıyor 250 bin poliside unutmamak lazım tabi.Adaleti eğitimi göreceğiz..

 2. yusuf dedi ki:

  Arkadasim sen hangi ulkede akademisyensin… ogr gor. Lisans mezunu….. ars. Gor. Lisans mezunu. Kadro alinca hemen yuk lis. Doktara unvani alan ars. Gor varmi… uzmanlar kadro olarak ogt elemani kadrosundadir Ars gor ve Okutman ile beraber. Ayrica hemen hemen butun akdemik uzmanlar lisan ustu egimlerine devam etmektedir. Iki labi asiste edip 3-5sinava girmekle hocami oldu ars gorevlileri. Herkesin ne yaptigi ortada konusurken hesapli konus

 3. ilcan dedi ki:

  kavun karpuz yata yata büyürmüş

 4. askerlik dedi ki:

  Akademik personel için en büyük sıkıntılardan biri askerlik.bütün koşturmanın arasında kafanın bir kenarında o sıkıntı var asker öğretmen uygulamasına benzer bir şey yapılsa büyük bir kolaylık sağlanmış olur.

  1. Mustafa dedi ki:

   Değil. Göreve başladıktan sonra, askerlik gerekçesi ile ücretsiz izin alırsın. Sonra dönersin. Kanuni haklar var. Yalnız 6 ay maaş alamazsın. Gene sorun para oluyor.

 5. Serhan dedi ki:

  Ben tüm öğretim elemanlarını kapsayacağını düşünüyorum. Zaten ortada detay da yok. Boşuna ona var, şuna yok demenin anlamı yok.

 6. Anlayamadım dedi ki:

  Ben şunu anlayamadım. Hadi araştırma görevlisi ile öğretim görevlisi benzer işler yapıyor biri artarsa biri de artsın denebilir, hadi en fazla okutmanı da bu gruba dahil edersin ki neticede o da ders veriyor ama uzman ne alaka, nasıl bir tutulabiliyor? O mantıkla öğrenci işleri daire başkanlığında çalışan memura da zam yapılmalı.

  Ben zam yapılmasın demiyorum uzmanın da bin lira artsın benim cebimden çıkmıyor ama bu 4 kadro eşittir demek doğru değil.

  1. Metin dedi ki:

   Sayın Anlayamadım,
   İdari çalışan Uzmanla akademik çalışan Uzmanın arasındaki farkı öğrenmeni rica ediyorum. Öyle anlaşılıyor ki, Akademik Uzmanın nasıl çalıştığından haberin yok galiba.
   Ezbere konuşmayalım lütfen.

  2. Anlamalısın! dedi ki:

   anlayamadım rumuzlu arkadaşımız içimizdeki İrlandalılardan sanırım. Uzman kadrosunun araştırma görevlileri gibi öğretim yardımcısı sınıfında akademik bir kadro olduğunu idrak edememiş. Zam konusuna kendi tabiriyle öğretim görevlilerini; hatta hadi en fazla da okutmanı dahil ederek lütufda bulunmuş. Biraz daha dikkat!

 7. Araştırma Görevlisi dedi ki:

  …özellikle araştırma görevlilerimiz başta olmak üzere akademik dünyanın ve akademik geleceğimizin temel taşları olan öğretim üyelerimize dönük özel olarak atacağımız adımlar var …

  …Bu çalışmayı inşallah YÖK Başkanımızla Milli Eğitim Bakanımızla ve tabi Başbakan Yardımcısı Sayın Babacan ve Maliye Bakanımızla bu hafta içinde tamamlamayı ve bu bilgiyi ayrıca vermeyi düşündüm…

  AHMET HOCAM HAYIRLI HABERLERİNİZİ BEKLIYORUZ BELKI BASIN DANIŞMANLARINIZ BURAYI TAKIP EDIYORDUR, İLGİNİZ VE DESTEĞINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER…

  1. Metin dedi ki:

   Sayın Başbakanım,
   Akademik camiada en zor durumda olanlar bence “Uzman”lardır. Camianın en düşük maaşlıları olarak çalışmanın yanında; ek ders ücretinden faydalanamıyorlar ve Ösym sınavlarında gözetmen ve ya salon başkanlığı gibi görevlerden mahrumlar.
   Bence en öncelikli iyileştirme yapılması gerekenlerin asistanlarla birlikte Uzmanlar olmalıdır.
   Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim,
   Saygılarımla.

 8. caner dedi ki:

  diğer öğretim elemanlarına (uzman, okutman ,çevirici, öğretim görevlisi..) bu zam verilmezse büyük problem çıkabilir, toplam sayı 40 000 e yakın. ama içimden bir ses verilmeyecek diyor.

 9. sedat dedi ki:

  Sizleri seviyoruz sayın başbakanım. Şimdiden teşekkür ediyoruz ama öğretim görevlilerinin isminide telaffuz ederseniz seviniriz.

 10. Erdoğan dedi ki:

  En hayırlısı olsun inşallah akademisyenlerin ve Türkiye’nin hakkında….

 11. umut dedi ki:

  İyi yürekli Başbakanımız..

 12. salim dedi ki:

  Herkese hayirli olsun, insallah bu hafta aciklanip ekim maasina yansiyacak gibi. Yankis anlasilmasin ama her konusmada arabgor vebogrtim uyelerimiz diyor baabakan, ogrt gorevlisi, okutman uzmanlara zam drmu ara gor ile ayni midir, fikri biglisi olan paylasr mi lutfen selamlar

  1. mustafa dedi ki:

   Uzman, Araştırma Görevlisi, Okutman, Öğretim Görevlisi bu 4 kadronun hemen hemen tüm özlük hakları ve maaş durumları aynı gibi.Ben bu konuşmada arş gör derken diğer öğretim elemanı kadrolarınıda dahil ettiğini düşünüyorum. Arş gör için yapılan bir çalışmanın diğer kadrolar için yapılmaması doğru olmaz. Yökteki sayıya göre 25.000 uzman okutman öğrt gör var. İsyan çıkar 🙂

   1. salim dedi ki:

    haklısın hocam, inşallah ekim maaşına hepimizi sevindren bir maaş artışı yansır

   2. Mehmet dedi ki:

    Öncelikle belirtmek isterim ki akademik iyileştirme bütün akademik personel için yapılmalı. Ancak Arş gör ile okutman uzman ve hatta öğretim görevlilerini eş tutmanızı ve İsyan çıkar ifadenizi saçma buldum. Arş. Gör. Öğretim görevlilerinden fazla aldığı zamanlarda öğr. gör. yapılan iyileştirmede hiçbir arş gör isyan çıkarmamıştı. Okutmanlar uzmanlar yüksek lisans dr yapma hakkına sahip kendilerine güveniyorlarsa arş gör olabilirler. yl. dr yapmış bir personelle lisans mezunu bir personeli eş tutacaksak idari personelede zam yapılsın tam olsun 😛 özellikle belirtiyorum iyileştirme bütün camiaya yapılmalı benim tepki gösterdiği kısmı umarım anlamışsınızdır

    1. OrCo dedi ki:

     Mehmet arkadaşım, kendilerine güvenle ne alakası var. Lisansüstü eğitime devam eden öğretim görevlileri de var. Ve bu öğretim görevlileri de bildirilere, sempozyum ve seminerlere katılmaktalar. Kendi maaşını yine kendi işine harcayan ender mesleklerden birisi Akademisyenlik ve bence herkese eşit yaklaşılmalı. Araştırma göreclileri zaten geliştirme ödeneği ile uzman, okutman ve öğretim görevlilerinden fazla maaş almakta. Diyeceksin ki öğretim görevlilerinin de ek ders ücreti var. Ama her öğretim görevlisi ek ders alabiliyor mu? Türkiye, Akademisyenler en az para kazandığı ülke. Brezilya’da bile 4200 civarı en düşük akademisyen maaşı. İyileştirme 12 yıldır bekleniyor ve herkese eşit oranda yapılmalı.

     1. Mehmet dedi ki:

      Orco ben öğretim görevlilerine lisansüstü eğitim yapsınlar demedim zaten daha önceleri arş görler öğr gör den fazla alıyordu öğretmenlerle beraber öğr gör. lerinede iyileştirme yapıldı ancak arş gör. ne buna isyan etti ne de gözü kaldı -olması gerektiği gibi-. yine diyorum bütün akademik personele yapılmalı. Ancak Arkadaş Arş Gör ile okutlmanları ve uzmanları bir tutuyor ve arş gör sine yapılırsa okutman ve uzmanlarada yapılsın diyor. Tamam yapılsın ancak Arş gör ile okutman veya uzman bir değildir. Aynı kefeye konamaz. Fark ettiyseniz öğr gör hocalarıma bir şey demiyorum. Ve hatta Dr. yapmış öğr gör arkadaşlara Yrd. doç kadrosu verilmemekte, öğr gör bu mağduriyetleri de ivedilikle giderilmelidir diye düşünüyorum

Yorum Yaz