Akademik Personel | 26 Mart 2017, Pazar

Bakan Işık: “Teknolojiyi Türkiye’de Yerli Olarak Üretelim”

20 Temmuz 2014
Bakan Işık: “Teknolojiyi Türkiye’de Yerli Olarak Üretelim”
       

“Biz istiyoruz ki mağazalarımızda satılan her teknolojiyi mümkünse Türkiye’de üretelim ve yerli olarak üretelim. Bir taraftan yerli akıllı cep telefonu üretilmesi ile ilgili çalışmalarımız yürüyor. – Kocaeli-

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Biz istiyoruz ki mağazalarımızda satılan her teknolojiyi mümkünse Türkiye’de üretelim ve yerli olarak üretelim. Bir taraftan yerli akıllı cep telefonu üretilmesi ile ilgili çalışmalarımız yürüyor. Bir taraftan yazılımı hayatın her alanında yerli olarak geliştirelim, güçlendirelim diye uğraşıyoruz. Diğer taraftan da teknolojinin Türkiye’de üretimde kullanılması noktasında ayrı bir çalışma yürütüyoruz” dedi.
Gebze’de, AK Parti Kadın Kolları İl Başkanı Oya Tunçel’in sahibi olduğu elektronik eşya mağazasının açılış töreninde konuşan Işık, artık teknolojinin hayatın her alanına, adeta hayatın derinliğine nüfus ettiğini, artık teknolojisiz bir yaşamı çok düşünemediklerini söyledi.

“Türkiye olarak teknoloji düzeyimizi ne kadar yükseltirsek, geleceğe o kadar güvenle bakacağız” diyen Işık, firma bazında teknoloji düzeyini yükselten firmaların daha karlı firmalar, ihracat yapan firmaların daha karlı firmalar, tasarım yapan firmaların da daha karlı firmalar olduğunu ifade etti.

“Teknolojiyi Türkiye’de üretelim, yerli üretelim”

Işık, Türkiye’nin, teknolojiyi sadece tüketen değil aynı zamanda yüksek teknolojiyi üreten bir ülke olarak yoluna devam etmesini istediklerini belirterek, şöyle devam etti:

“Bir istiyoruz ki mağazalarda satılan her teknolojiyi mümkünse Türkiye’de üretelim ve yerli olarak üretelim. Bununla ilgili ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Bir taraftan TÜBİTAK olarak, bir taraftan KOSGEB olarak, bir taraftan bakanlık olarak çok yoğun, çok önemli çalışmalar yürütüyoruz. Bir taraftan yerli akıllı cep telefonu üretilmesi ile ilgili çalışmalarımız yürüyor. Bir taraftan yazılımı hayatın her alanında yerli olarak geliştirelim, güçlendirelim diye uğraşıyoruz. Diğer taraftan da teknolojinin Türkiye’de üretimde kullanılması noktasında ayrı bir çalışma yürütüyoruz.”

“Teknoloji ile dost olalım ama teknolojinin asla esiri olmayalım” diye konuşan Bakan Işık, dijital çağda insanların fiziksel olarak birbirine yaklaştıkça, ruhen bir birinden uzaklaştığını belirtti.

Işık, “Dijital çağ bizi esir mi alacak yoksa biz dijital çağı ve teknolojiyi esir mi alacağız, teknolojiye biz mi hükmedeceğiz yoksa teknoloji bize mi hükmedecek, inşallah bizler eğitim sistemimizden, sosyal hayatımıza kadar alanda teknoloji ile dost ama teknolojiye hükmeden bir anlayışla yolumuza devam ederiz” ifadelerini kullandı.

Bakan Işık konuşmasının ardından Vali Ercan Topaca, AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mahmut Civelek, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker ve davetlilerle mağazanın açılışını gerçekleştirdi.

       

Yorumlar

 1. düşünce güzel dedi ki:

  fakat maalesef düşünceler proje aşamasına geçemiyor, gerçekleştirilemiyor. sebepleri uzunca anlatmaya gerek yok ancak,
  1) ülkemizde torpil/adam kayırma/vurgun yapma/kısa yoldan zengin olma heveslileri siyasetin ve bürokrasinin egemeni haline gelmiş, görevlendirmelerde liyakat aranmıyor, emanet ehline teslim edilmiyor.
  2) akademisyenliğin maddi şartları dünya sıralamasını bırakın ülkede imamların, polislerin, sekreterlerin bile gerisine düşmüş. böyle bir vahim durum ancak ülkenin gelişmesini engellemek isteyenler tarafından kasıtlı yapılabilir.
  3) ilk iki maddeyi okudunuz. sayın bakanın söylediklerinin bu şartlar altında gerçekleşme ihtimalini siz düşünün.
  4) sayın bakan ya çok iyi niyetli ya da durumun farkında bile değil.

Yorum Yaz