Akademik Personel | 25 Nisan 2018, Çarşamba

Bakan Işık: Üniversiteden Mezun Olanlar Kapağı Devlete Atayım Anlayışından Kurtulsun

4 Temmuz 2014
Bakan Işık: Üniversiteden Mezun Olanlar Kapağı Devlete Atayım Anlayışından Kurtulsun
       

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, üniversiteden mezun olanların kapağı devlete atayım anlayışından bir an önce kurtulması gerektiğini vurgulayarak, bugün açıklanan endeksle aslında bugünün en iyi eğitim veren veya bugünün en kaliteli üniversitesini açıklamadıklarının da altını çizdi.

 

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, üniversiteden mezun olanların kapağı devlete atayım anlayışından bir an önce kurtulması gerektiğini vurgulayarak, bugün açıklanan endeksle aslında bugünün en iyi eğitim veren veya bugünün en kaliteli üniversitesini açıklamadıklarının da altını çizdi.
Bakan Işık, TÜBİTAK’ın üniversiteleri girişimcilik ve yenilikçilik performanslarına göre sıraladığı “Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi” sonuçlarını açıkladı.

Üniversite öğrencilerinin zor günleri geride bıraktıklarını belirten Bakan Işık, bugün açıklanan endeksle aslında bugünün en iyi eğitim veren veya en kaliteli üniversitesini açıklamadıklarını da vurguladı. Gelecekte insanların kendilerine göre en çok tercih edeceği girişimci ve yenilikçi üniversite endeksini açıklayacaklarını dile getiren Bakan Işık, “Bu açıdan gençlerimize şimdiden yapacakları tercihlerin hayırlı olmasını diliyorum. Ülkelerin kalkınmasında en önemli faktör insan kaynağıdır. İnsan kaynağının oluşturulması her ülke için çok önemlidir. Ancak bir o kadar önemli olan da girişimci ve yenlikçi insan kaynağının oluşturulması” diye konuştu.

 

-“PAZARDA YER ALMANIN YOLU GİRİŞİMCİLİK”-

Bakan Işık konuşmasında, devletin istihdam edeceği insan kaynağının sınırlı olduğunu vurgulayarak, şöyle dedi:

“Artık üniversiteden mezun olanlar kapağı devlete atayım anlatışından kurtulmalı. Dışarı da çok büyük bir pazar var. Bu pazarda iyi bir yer almanın yolu girişimcilik. Geleceğe hükmedecekler girişimciler. Bu girişimcilerin yetişmesinde çok önemli olan bu anlayışla bütün eğitim programlarını, eğitimle ilgili her türlü alanı bu anlayışla değerlendiren üniversitelerimiz var. Gördüğüm kadarıyla gençlerimiz de bu endeksi çok önemsiyor. Bu endeksin sonuçları kamuoyunda epey bir merak ediliyor. Bu endeksteki üniversitelerin başarısı aslında üniversiteler açısından da bir anlamda prestij anlamına geldi. Üniversitelerin çok yüksek puanda üniversite öğrencisi almaları aslında bir şey ifade etmiyor. Üniversite eğitimi içerisinde girişimciliğe ve yenilikçiliğe ne kadar yol veriyorlar bu noktada ne kadar güçlü bir alt yapıya sahipler bu da öğrencilerin üniversiteyi tercih etmeleri noktasında ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Bu bir eğitim kalitesini veya 10 iyi üniversiteyi belirleme endeksi değildir. Bu tamamen girişimci ve yenlikçi üniversite endeksidir. Özellikle bu endeksle birlikte var olan heyecanın endeksin sonuçlarıyla birlikte özellikle üniversitelilerimizin Türkiye’nin girişimcilik ekosistemine daha ciddi bir katkı getireceğine inanıyoruz. Sadece öğrenciler değil akademisyenler ve araştırmacılarında bu vesileyle girişimcilik ve yenilikçiğe katkı vermelerini istiyoruz.”

 

-“İLK İKİ ÜNİVERSİTE ARASINDAKİ PUAN FARKI 0.2’YE DÜŞTÜ”-

2012 yılındaki sıralamada 1. ve 2.üniversiteler arasındaki puan farkının 1 iken bu yıl bu farkın 0.2’ye düştüğünün altını çizen Bakan Işık, bu sonuçların rekabeti arttığına dikkat çekti.

Şu anda girişimci ve yenilikçi üniversitelerin 5 boyut ve 23 göstergeyle sıralandığını söyleyen Bakan Işık, Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi Boyutlarını şöyle sıraladı:

“-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Yetkinliği,

-Fikri Mülkiyet Havuzu,

-Ekonomik Katkı ve Ticarileşme,

-Girişimcilik ve Yenilikçilik Kültürü,

-İşbirliği ve Etkileşim.”

 

Türkiye’nin Girişimci ve Yenilikçi 50 Üniversitesi Açıklandı

 

-“BU YIL DEĞERLENDİRMEYE GİREN ÜNİVERSİTE SAYISI 144”-

Bakan Fikri Işık konuşmasında geçen yıl 136 üniversitenin değerlendirmeye girdiğini anımsatarak, bu yıl değerlendirmeye giren üniversite sayısının 144’e ulaştığını bildirdi. Bu sayısın 180 üniversite içerisinde 144 olmasının sebebinin 50’nin altında akademisyeni bulunan üniversitelerin bu endekse dahil edilmemesinden kaynaklandığını ifade eden Bakan Işık girişimci ve yenilikçi üniversitelerin isimlerini şu şekilde açıkladı:

“Bu yılda geçen yıl olduğu gibi birincilik yine 83.09 puanla Orta Doğu Teknik Üniversitesinin oldu. Tebrik ediyorum. İkinci üniversite de 81. 44 puanla Sabancı Üniversitesi, bu yılın üçüncüsü, aynı zamanda geçen yılın dördüncüsü olan üniversite 76.34 puanla Boğaziçi Üniversitesi oldu.”

Endeks sonuçlarına bakıldığında puanların daha da yükselmesi gerektiğini vurgulayan Bakan Işık, TÜBİTAK bu yıl ilk defa üniversitelerin temel bilimleri fizik, kimya, matematik, biyoloji tercihi yapan öğrencilerimize ilk 5 bine ayda 2 bin TL ve 12 ay süreyle karşılıksız burs verecek. İkinci 5 bin için bu bin TL olarak belirlendi. Burada bir adım daha atıldı. O da çift ana dal programında ana dallardan bir tanesini temel bilimler seçen öğrencilerimize de ayda 750 TL burs vereceğiz” dedi

       

BENZER HABERLER