reklam
Akademik Personel | 20 Şubat 2017, Pazartesi

Bakan Işık: Üniversiteden Mezun Olanlar Kapağı Devlete Atayım Anlayışından Kurtulsun

4 Temmuz 2014
Bakan Işık: Üniversiteden Mezun Olanlar Kapağı Devlete Atayım Anlayışından Kurtulsun
       

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, üniversiteden mezun olanların kapağı devlete atayım anlayışından bir an önce kurtulması gerektiğini vurgulayarak, bugün açıklanan endeksle aslında bugünün en iyi eğitim veren veya bugünün en kaliteli üniversitesini açıklamadıklarının da altını çizdi.

 

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, üniversiteden mezun olanların kapağı devlete atayım anlayışından bir an önce kurtulması gerektiğini vurgulayarak, bugün açıklanan endeksle aslında bugünün en iyi eğitim veren veya bugünün en kaliteli üniversitesini açıklamadıklarının da altını çizdi.
Bakan Işık, TÜBİTAK’ın üniversiteleri girişimcilik ve yenilikçilik performanslarına göre sıraladığı “Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi” sonuçlarını açıkladı.

Üniversite öğrencilerinin zor günleri geride bıraktıklarını belirten Bakan Işık, bugün açıklanan endeksle aslında bugünün en iyi eğitim veren veya en kaliteli üniversitesini açıklamadıklarını da vurguladı. Gelecekte insanların kendilerine göre en çok tercih edeceği girişimci ve yenilikçi üniversite endeksini açıklayacaklarını dile getiren Bakan Işık, “Bu açıdan gençlerimize şimdiden yapacakları tercihlerin hayırlı olmasını diliyorum. Ülkelerin kalkınmasında en önemli faktör insan kaynağıdır. İnsan kaynağının oluşturulması her ülke için çok önemlidir. Ancak bir o kadar önemli olan da girişimci ve yenlikçi insan kaynağının oluşturulması” diye konuştu.

 

-“PAZARDA YER ALMANIN YOLU GİRİŞİMCİLİK”-

Bakan Işık konuşmasında, devletin istihdam edeceği insan kaynağının sınırlı olduğunu vurgulayarak, şöyle dedi:

“Artık üniversiteden mezun olanlar kapağı devlete atayım anlatışından kurtulmalı. Dışarı da çok büyük bir pazar var. Bu pazarda iyi bir yer almanın yolu girişimcilik. Geleceğe hükmedecekler girişimciler. Bu girişimcilerin yetişmesinde çok önemli olan bu anlayışla bütün eğitim programlarını, eğitimle ilgili her türlü alanı bu anlayışla değerlendiren üniversitelerimiz var. Gördüğüm kadarıyla gençlerimiz de bu endeksi çok önemsiyor. Bu endeksin sonuçları kamuoyunda epey bir merak ediliyor. Bu endeksteki üniversitelerin başarısı aslında üniversiteler açısından da bir anlamda prestij anlamına geldi. Üniversitelerin çok yüksek puanda üniversite öğrencisi almaları aslında bir şey ifade etmiyor. Üniversite eğitimi içerisinde girişimciliğe ve yenilikçiliğe ne kadar yol veriyorlar bu noktada ne kadar güçlü bir alt yapıya sahipler bu da öğrencilerin üniversiteyi tercih etmeleri noktasında ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Bu bir eğitim kalitesini veya 10 iyi üniversiteyi belirleme endeksi değildir. Bu tamamen girişimci ve yenlikçi üniversite endeksidir. Özellikle bu endeksle birlikte var olan heyecanın endeksin sonuçlarıyla birlikte özellikle üniversitelilerimizin Türkiye’nin girişimcilik ekosistemine daha ciddi bir katkı getireceğine inanıyoruz. Sadece öğrenciler değil akademisyenler ve araştırmacılarında bu vesileyle girişimcilik ve yenilikçiğe katkı vermelerini istiyoruz.”

 

-“İLK İKİ ÜNİVERSİTE ARASINDAKİ PUAN FARKI 0.2’YE DÜŞTÜ”-

2012 yılındaki sıralamada 1. ve 2.üniversiteler arasındaki puan farkının 1 iken bu yıl bu farkın 0.2’ye düştüğünün altını çizen Bakan Işık, bu sonuçların rekabeti arttığına dikkat çekti.

Şu anda girişimci ve yenilikçi üniversitelerin 5 boyut ve 23 göstergeyle sıralandığını söyleyen Bakan Işık, Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi Boyutlarını şöyle sıraladı:

“-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Yetkinliği,

-Fikri Mülkiyet Havuzu,

-Ekonomik Katkı ve Ticarileşme,

-Girişimcilik ve Yenilikçilik Kültürü,

-İşbirliği ve Etkileşim.”

 

Türkiye’nin Girişimci ve Yenilikçi 50 Üniversitesi Açıklandı

 

-“BU YIL DEĞERLENDİRMEYE GİREN ÜNİVERSİTE SAYISI 144”-

Bakan Fikri Işık konuşmasında geçen yıl 136 üniversitenin değerlendirmeye girdiğini anımsatarak, bu yıl değerlendirmeye giren üniversite sayısının 144’e ulaştığını bildirdi. Bu sayısın 180 üniversite içerisinde 144 olmasının sebebinin 50’nin altında akademisyeni bulunan üniversitelerin bu endekse dahil edilmemesinden kaynaklandığını ifade eden Bakan Işık girişimci ve yenilikçi üniversitelerin isimlerini şu şekilde açıkladı:

“Bu yılda geçen yıl olduğu gibi birincilik yine 83.09 puanla Orta Doğu Teknik Üniversitesinin oldu. Tebrik ediyorum. İkinci üniversite de 81. 44 puanla Sabancı Üniversitesi, bu yılın üçüncüsü, aynı zamanda geçen yılın dördüncüsü olan üniversite 76.34 puanla Boğaziçi Üniversitesi oldu.”

Endeks sonuçlarına bakıldığında puanların daha da yükselmesi gerektiğini vurgulayan Bakan Işık, TÜBİTAK bu yıl ilk defa üniversitelerin temel bilimleri fizik, kimya, matematik, biyoloji tercihi yapan öğrencilerimize ilk 5 bine ayda 2 bin TL ve 12 ay süreyle karşılıksız burs verecek. İkinci 5 bin için bu bin TL olarak belirlendi. Burada bir adım daha atıldı. O da çift ana dal programında ana dallardan bir tanesini temel bilimler seçen öğrencilerimize de ayda 750 TL burs vereceğiz” dedi

       

Yorumlar

 1. tasarımcı dedi ki:

  sayın bakana şunu sormak istiyorum. özel sektörün çalışma şartlarından haberiniz var mı? çok çalışıp az maaş veren, gerektiğinde ya da basit uyumsuzluklarda elemanını atmakla tehdit eden, hakkın hukukun olmadığı bir yerde insanın devlete sırtını dayamak istemesinin nesi yanlış olabilir ki???neden özel sektörü iyileştirmiyorsunuz….şartlar ve maaş daha iyi olsa kim devlet sektöründe çalışır???verin bakayım özelde bana 3 milyar maaş, bakın bakalım devletin yüzüne bakıyormuyum…

 2. Mert dedi ki:

  Üni den mezun olup kapağı AKP gençlik kollarına atma devri başladı doğru söylüyor

 3. İNCİ dedi ki:

  yoruma gerek yok kardeşim.Sen sadece mezun olan lisans mezunlarının pazarlamacı,tanıtım elemanı,şöför,ilaç mümessili değil de aldıkları eğitimi uygulayacakları FABRİKA,ÜRETİM YERİ AÇMAYA,AÇTIRMAYA BAK.İSTİHDAM SAĞLA..İSTİHDAMI SADECE KAMUDA 1000LERCE KİŞİ ALARAK SAĞLAMA.BİR FABRİKA DEMEK 500 KİŞİ DEMEK,ÜRETEN İNSAN DEMEK.AMA KPSS İLE MEMURLUK NE DEMEK 1000LERCE YATAN ADAMI DOYURMAK DEMEK.

 4. Yusuff dedi ki:

  Akp’li falan değilim, yanlış anlaşılmasın ama verdiğiniz tepki çok saçma. Adam çok doğru bir şey söylemiş, siz ona yüklenmişsiniz. Hayır yani ne alakası var? Adam üniversiteden mezun olup direkt bakan mı olmuş?

  1. yoruma gerek yok. AKP'nin profili dedi ki:

   ben de akademisyen değilim zaten. nasıl bakan olduğu beni ilgilendirmez ancak aynen öyle olmuş. itirazın varsa önce doğrusunu araştır öğren sonra yaz.senin gibiler bu camiada olduğu sürece hani bir atasözü var ya “sen eşek olduktan sonra semer vuran çok olur” misali bu akademi de dünyanın en geri kalmış ülkelerinden bile rezil durumda süründürülmeye devam edilir.

 5. yoruma gerek yok. AKP'nin profili dedi ki:

  Sayın Fikri IŞIK beyin kendi web sayfasından özgeçmişi. Türkiye de Fikri IŞIK beyefendiye kadar bakanlık yapacak 100 binin üzerinde İngilizce ve matematik öğretmeni vardır sanırım. sanayide ve akademide kariyer yapanları saymaya hiç gerek yok.

  ◾1989-1994 yılları arasında İzmit ve İstanbul’ da iki ayrı özel okulda İngilizce matematik öğretmenliği yaptım.
  ◾1994 – 2002 yılları arasında gıda sektöründe faaliyet gösteren iki ayrı aile şirketimizde yöneticilik yaptım.
  ◾1994-2001 yılları arasında değişik zamanlarda Hereke Lisesinde fahri olarak İngilizce ve son sınıf öğrencilerine üniversiteye yönelik matematik dersleri verdim.

 6. tespit dedi ki:

  sayın bakana sormak lazım. sen bu kapağı devletin bakanlık koltuğuna atıncaya kadar milletvekili seçilmek için yaptığın girişimler dışında bilimsel, teknolojik ne gibi girişimcilik örnekleri sergiledin. hangi buluşları yaptın, neyi icat ettin. bu akp nin belediye başkanlarından vekiline kadar tam bir eğitimsizlik hali söz konusu. belediye başkanlarının önemli bir kısmı lise mezunu dünyanın gelişiminden haberleri yok. çağdaş dünyayı teknolojiyi satın almak ve kullanmak olarak görüyorlar. üretim, kalkınma, adalet, hak-hukuk onlar için meyanlarda/mitinglerde kullanılan soyut kavramlar. bir de kalkmış insanlara ahkam kesiyorlar. ülkenin çivisi çıkmış. bunların yönettiği ülkede eğitimin hali böyle olur işte.

 7. tespit dedi ki:

  akp halktan kopuyor. aslında Tayyip Erdoğan sıfırların önündeki bir gibi. onu çıkarınca geriye sıfırdan başka bir şey kalmıyor. ülkede adam kalmamış gibi böyle bir mizaca ve vizyonsuzluğa sahip birisi Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı olmuş. ülkede liyakatsizliğin tepe yaptığı yerler bakanlıklar olmuş.

 8. CANANı dedi ki:

  ÇOK KONUŞMA,İSTİHDAM SAĞLA O ZAMAN.FABRİKA AÇ,ÜRETİM YAPTIR Kİ İSTİHDAM BULABİLELİM.İSTİHDAM SAĞLAMAK DEYİNCE BUNLAR SADECE KAMUYA ELEMAN ALMAK OLARAK ALGILIYOR.ÇALIŞACAK ADAM GİBİ BİR FABRİKA BULAMIYORUZ YA..KİMYAGER,MÜHENDİS OLARAK ÇALIŞTIĞIMIZ ŞİRKETLERDE ŞÖFÖR,MÜMESSİL,PAZARLAMACI,TANITIM UZMANI GİBİ SAÇMA İŞLERİ YAPIYORUZ….SEN İSTİHDAM SAĞLA FABRİKA AÇ,AÇANA DA TEŞVİK VER DE GERİSİNE SEN KARIŞMA.DEVLETTE ÇALIŞMAYI ZATEN ARZU EDEN YOK SEN SADCE KENDİ İŞİNİ TAM YAP O KADAR. OLMASI GEREKTİĞİ KADAR ZATEN FABRİKA ÜRETİM OLSA,KİMSE DEVLETTE ÇALIŞMAYA TENEZZÜL ETMEZ,HERKESİN BEYNİ VAR,O BEYİN SADECE SENDE VAR DEĞİL,İŞİNİ BİLİR HERKES,AKIL LAZIM DEĞİL. SEN DEDİĞİM GİBİ BİR KİMYASAL FABRİKASI,YERLİ GIDA KATKI ÜRÜNLERİ FABRİKASI GİBİ FABRİKA AÇMAYA BAK…VIR VIR VIR KONUŞ ELEŞTİR ONA ÇAMUR AT BU YAPTIKLARI,İCRAATE GEÇ İCRAATA

 9. yigunes dedi ki:

  Vasfı ve liyakatı olmadığı halde Bilim ve Teknoloji Bakanı olunan ve bu makam bilimle değil ‘his’lerle yönetilen bir ülkede üniversite mezunu memuriyet düşünmesi garip bencede.

 10. başbakanın yerinde olsam dedi ki:

  bu vatandaşı derhal bakanlıktan alırım. Mercedes 600 S de gezip, ev fiyatı değerinde koltuklarda oturup, eğitimli işsiz gençlere argo kelimelerle, bozuk bir ağızla konuşmak bir bakana yakışmaz. yazık. bunlar milletten oy isterken ne taklalar atıyorlar. seçildikten sonra gerçek yüzleri ortaya çıkıyor.

 11. tencere dedi ki:

  üsluba bakar mısınız? bir bakanın üslübu: devlete kapağı atmak. devletin göbeğine kapağı atmış birisinin bu tabiri kullanması çok manidar olmuş.

 12. memur dedi ki:

  hissedenden bakan olursa, mezunda memur olmak ister..

  turşu suyu

 13. dr. yılmaz dedi ki:

  yöneticiler olarak siz işinizi düzgün yapın sonra herşey düzelir. bir şey yaptığınız yok. halka tepeden bakmayı bırakın. görevinizi layıkıyla yapmaya çalışın. eğitimden üretime ülkeyi batırdınız.

Yorum Yaz