reklam
Akademik Personel | 27 Şubat 2017, Pazartesi

Bakan Çelik: Akademisyen Maaşlarına 1.000 TL Zammı Uygun Gördük

Bakan Çelik: Akademisyen Maaşlarına 1.000 TL Zammı Uygun Gördük
       

Bakan Faruk Çelik, akademisyen maaşları ve taşeron işçiler meselesi hakkındaki görüşlerini Memleket Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni M. Ali Köseoğlu’na değerlendirdi…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Memleket Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni M. Ali Köseoğlu’nun akademisyen maaşlarıyla ilgili sorusuna cevap verdi. İşte ayrıntılar…

1_b---kopya.jpg

-Sayın Bakanım… Uzun süredir akademik personelle ilgili bir düzenleme beklentisi var. Müsaadenizle direkt sormak istiyorum: Akademisyenlerin maaşlarını artırmayı düşünüyor musunuz?

-Akademisyenlerin uzun zamandır akademik zam konusunda beklenti içerisinde olduklarını biliyorum. Bu konuda haklı oldukları da bir gerçek. Çünkü birçok gencimizin sırf maaş mevzuu dolayısıyla akademisyenliği tercih etmedikleri ve istifa ettiklerine dair şikâyetler geliyor. Bizler de bunun doğruluğunu biliyoruz. Bu konuda bakanlık olarak bir çalışma yaptık. Sayın Cumhurbaşkanımızın da Başbakanlığı döneminde bu konuda gerekli araştırmanın yapılması ve düzenlemenin kendisine getirilmesi konusunda direktifleri vardı. Biz de diğer kamuda çalışanların maaş durumlarını da inceleyerek akademisyenlere unvan farkı gözetmeksizin 1000 TL zam yapılmasını uygun gördük.

Geliştirme Ödeneği 15 Yılını Dolduran Üniversitelerde Kaldırılıyor

Bakan Çelik: Bir defa akademisyenlere ilave 1000 TL vermemiz lazım. Taşeron işçiler konusu ise Torba Yasa’da ele alınıyor. 2015’te bu konu halledilir diye düşünüyorum

Pazar günü Konya’da, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile merak edilen bazı konular üzerine görüşme imkânı bulduk. AK Parti Konya Milletvekili Prof. Dr. Cem Zorlu’nun yanı sıra Ankara’dan ziyaret için şehrimize gelen Doç. Dr. Salih Yılmaz, Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, Doç. Dr. İbrahim Arıoğlu gibi akademisyenler de Akyokuş’ta Bakan Çelik’le yaptığımız bu görüşmeye tanık oldular. Bakan Bey’le Konya’ya gelenler arasında Türk-İş Başkanı Ergün Atalay da vardı. Görüşmede en dikkat çekici konu ise akademisyenlere dair zam mevzu ve taşeron işçilerin kadroya alınması durumuydu. Beraber bulunduğumuz grubun akademisyenlerden oluşması da Bakan Çelik’e ‘akademisyenlerin maaşlarını artırmayı düşünüyor musunuz?’ sorusunu yöneltmemizi zaruri kılıyordu. İşte akademisyenleri ve taşeron işçileri yakından ilgilendiren bu görüşmenin detayları…

-Sayın Bakanım… Etrafımız da akademisyenlerle çevrili. Uzun süredir akademik personelle ilgili bir düzenleme beklentisi var. Müsaadenizle direkt sormak istiyorum: Akademisyenlerin maaşlarını artırmayı düşünüyor musunuz?

-Akademisyenlerin uzun zamandır akademik zam konusunda beklenti içerisinde olduklarını biliyorum. Bu konuda haklı oldukları da bir gerçek. Çünkü birçok gencimizin sırf maaş mevzuu dolayısıyla akademisyenliği tercih etmedikleri ve istifa ettiklerine dair şikâyetler geliyor. Bizler de bunun doğruluğunu biliyoruz. Bu konuda bakanlık olarak bir çalışma yaptık. Sayın Cumhurbaşkanımızın da Başbakanlığı döneminde bu konuda gerekli araştırmanın yapılması ve düzenlemenin kendisine getirilmesi konusunda direktifleri vardı. Biz de diğer kamuda çalışanların maaş durumlarını da inceleyerek akademisyenlere unvan farkı gözetmeksizin 1000 TL zam yapılmasını uygun gördük. Bu durumu da Maliye Bakanlığına gönderdik. Onlar da kendi içerisinde bir çalışma yaptılar ve Başbakanlığa ilettiler. Bu durumda son düzenlemeye göre akademisyenlere 1000 TL zam yapılmasına dair görüşümüz, niyetimiz ve çalışmamız vardır. Son kararı yine Bakanlar Kurulu verecektir.

-Düzenlemenin çerçevesi bu şekilde mi olacak?

-Tabi ben bunu ilk aşama olarak söylüyorum. Ne yaparsak yapalım, bundan sonra yapalım. Bir defa akademisyenlerimizin maaşına 1000 TL’yi koyalım, bundan sonra başka neler yapılabilir, ona bakalım. Ben tabi kanaatlerimi iletiyorum.

Kaynak: Memleket.com.tr

       

Yorumlar

1 2 3
 1. 13 yıllık akademisyen dedi ki:

  Arkadaşlar, cevap yazmak önceleri çok abes gelse de okudukça dayanamadım. Öncelikle Devlet-Özelsektör karşılaştırması elma ile armudun toplanmasına benziyor bence. Araştırma görevlisi ile yine devlet kadrolarında bakanlığa bağlı herhangi bir taşra teşkilatındaki en düşük maaş arasındaki farkına bakın. Arada en az 1.4 misli fark olduğunu görürsünüz. Bu durumun öncelikle düzenlenmesi gerekiyor. 2001’de ben başladığımda %34 fazla kazandığım öğretmen kuzenim (ek dersleri eklenmeden) şu anda çıplak maaşta benden %28 fazla alıyor. Özel sektördeki vaziyetler ile ilgili durumda ise az ve çok kazanan meslekler olduğu gibi yeni istihdam sağlanabilen ve sağlanamayan meslekler de vardır. Bu sebeplerle de maaşlar arz talebe göre değişir. Kralı 1300 lira alır diyen arkadaşımın hangi meslekten olduğunu bilemem ama haklı olsa bile durumun akademisyenlikle alakası yoktur. Meslek farklılıklarını maaş olarak aynı şekilde fakültelere taşıyamayacağınıza göre (eşit işe eşit maaş yüzünden) kötü örnekten örnek olmaz demek zorundayım. İş bulmak ya da kurmak konusunda gelişimlerini sağlamaya çalıştığınız öğrencilerin sizin maaşınızı sorduklarında düştüğünüz durumu da bir defa hayal etmeye çalışınız. Akademisyenlikte kadronuzun yenilenebilmesi için yaptığınız yükselme çalışmalarını yabancı dil ya da dünya literatürünü takip gibi normalden hayli pahalı kalemleri de hesaba katınca !!!

 2. Ömer dedi ki:

  Osman kara isimli arkadaşa katılıyorum.

 3. kerim dedi ki:

  üniversiteler özelleştirilsin

 4. bilim teknoloji dedi ki:

  bakan tarih vermeyi unutmuş. 2023 hedefi bu açıklanan. 2023 de akademisyenlere 1000 tl iyileştirme zammı yapılacak. ne kaldı şurada 2023 e ki. 2002 de iktidar oldular 2014 deyiz 12 yıl olmuş. 2023 e sadece 9 yıl var.

 5. esma kaya dedi ki:

  Yeni mezun bir mühendis, sektörde kazandığından çok azını Üniversitede kazanabilir. Neden Üniversiteyi tercih etsin ki? Bu nedenle en parlak mezunların, hiç değilse eşit maaşla Üniversitelere çekilmesi gerekiyor.

  Ayrıca bilime yapılan teşvik her zaman yarar getirir. Akademisyenler ne yapıyor sanki diyenlerin kaçı hayatında akademik bir makale okudu acaba? Akademisyenlerin bir şey yapıp yapmadıklarını nasıl ölçüyorlar? İşte bu ölçümü yapabilmek için bile bilim, bilgi şart!

 6. Serhat dedi ki:

  Osman hocam bu çok ağır bir kelime olmuş sıradan insan , bir insan profesör olabilir ama ahlaklı olmak onunda üstündedir eşim her zaman çok çalışıp profesör olabilirsin ama güzel ahlaklı olmak olacağın son şey derdi vesselam

 7. Arş. Gör. dedi ki:

  Bana kimse maval okumasın arkadaş Araştırma Görevlisiyim laboratuvarı temızlıyorum ”ki bunu memurun yapması gerek ama adama iş tutturana kadar atla deveyi seçiyorsun” deney yapıyorum makale arastırıyorum angarya yanı bılımle alakası olmayan evrak ıslerı yapıyorum ders calısıyorum. İnanın bana deney yapmaktan ve belge ıslerınden vakıt kalmadıgından derslerıme evde bakıyorum.

  Bunun uzerıne bırılerı gelıyor ve hakaret edıyor. Ben özelde de çalıştım bir sene ve gerçekten özelden zor bır meslek.

  Bakıyorum calısan memurlara adam haber sıtelerı , oyun sıtelerı , socıal network sıtelerı vs acmıs okuyor oynuyor ohhh ne ala memleket ona verılen maas a yazık degılde bıze mı yazık ? Yazıklar olsun bunları dıyene suc bızde gıdeceksın yutrtdısına olacak sana beyın gocu bakın bakalım o konusan arkadasları kımler yetıstırıyor????

  İlime irfan a önem verılmedıgınden bu hallere geldık cazıp gelmıyor 2400 lıra maas özelde memleketımde aynı parayı alıyorum kım ıster uzaga gıtmek ama sevdıgın ıcın gıdıyorsun ıste sonra kıra vs vs derken sıfır kalıyor.

  Bizlere çamur atan kıskanan veya karalayan kim varsa yazıklar olsun. Onları diyenler bizleri haketmiyorlar !…

  İnşallah bize değilde size verirler zammıda gözünüz doyar bir nebze. Hayırlı akşamlar…

  1. burak dedi ki:

   güzel söyledin.. katılıyorum.

  2. memurrrr dedi ki:

   temizlik yapmak memurun da işi değildir temizlik yapmak için kpss ye girip atanmıyorlar önce hangi kadrodakilerin ne iş yaptığını öğrenin sonra laflarınızı sayın…çoğu araştırma görevlisi işe gelmiyor doğru düzgün araştırması yok işe gelip elektrik harcamayım ziyen vermeyim diye evde yatıyorum diyenleri de var memurları kötülemeden bi düşünün…

 8. yolcu dedi ki:

  bence gerçekten çok saçmalayan insanlar var.her meslekte çok çalışsan da vardır, az çalışanda. Ancak akademisyen dediğin, ülkenin bilim seviyesini ileri seviyeye çıkartan kişidir. evet bütün akademisyenler bu şekilde olmayabilir; ancak sen önce diğer ülkelerdeki akademisyenlerle yarışabilecek imkanı sun ondan sonra konuşalım. en iyi imkanlara sahip ülkelerde dahi gerçekten bilim üreten akademisyen oranı %10’dur. Böyle olduğu için %90’ı üzerinden tamamını karalayamazsın. Öylece bunalr ne işe yarıyor da diyemezsin. Çünkü sen o imkanı vermezsen %10 bile yetişmez. Türkiye’de sosyal hayata etki edebilen akademisyen sayısının az olmasının en önemli nedeni sahip oldukları maddi imkansızlıktır.

 9. osman kara dedi ki:

  burada siradan vatandas ile laf yarışına giren akademisyen arkadaşlara sesleniyorum… etme cahille sohbet küstürürsün, silme cam kırığıyla kestirirsin.

 10. odtum dedi ki:

  hak alma mücadelelerine tarihin her döneminde toplumun geri kalmış kesimi tarafından karşı çıkılmıştır. bir ortadoğu toplumu olmamız sebebiyle de üniversite mezunu olmasına rağmen ufkunu genişletememiş ve dünyayı başka pencerelerden görmemek için gözlerini kapatmış bir çok insanla birlikte yaşamak mecburiyetindeyiz malesef ki. akademisyenler de üretim ilişkileri çerçevesinde dişlinin bir çarkı, kölelik düzeninin bir neferi olmak zorunda fikriyatı kesinlikle bu çağ insanına yakışan bakış açısı. ara kademe beyaz yakalı sınıfsal konumu bile belli olmayan özel sektör çalışanı emek sömürüsüne doğrudan maruz kaldığı için herkesin de aynı şekilde sömürülmesinde, kendisi gibi köle olmasından yana. siz mühendisler ya da özel sektör çalışanları ya da devletin herhangi bir kadrosunda bulunan personel için de mücadele etmek yerine maaşı artan bütün meslek gruplarına saldırmakta bir sakınca görmüyorsunuz. oysa ki yapmanız gereken akademisyenleri aşağı çekmek yerine kendinizin de haklarınız almak yolunda mücadele vermenizdir. zira akademisyenler 12 yıldır çeşitli platformlarda, eylemlerde kendilerini göstermekteler. istifa etmek konusuna ve ego konularına gelince bizim istifa etmemizi ancak kendi ego tatmininiz için istiyorsunuz. sokakta ne kadar işsiz insan varsa siz iş sahibi olduğunuz için sürekli kendinizle gurur duymak ve ben farklıyım deme isteği içindesiniz. hiç bir akademisyen şu meslek grubunun aldığı maaş düşsün de bizimkilere böylece zam gelsin derdinde değil. eğer siz de bu kadar gayretli bir çaba göstermeyi ve kendi koşullarınız düzeltmek istiyorsanız akademisyenler neden karşınızda dursun hatta yanınızda olmasın ki? fakirlikte eşit olmak için yarışmak yerine neden refah seviyesinde eşit olmak gibi bir derdiniz yok gerçekten merak ediyorum. kusura bakmayın ama zaten isteseniz de akademisyen olamazsınız, çağımız insanının içinde bulunduğu hastalık olarak konumunu ve sistemin getirdiği insana yüklenen rolleri içselleştirmişsiniz, bireyci olmuşsunuz. başka açılardan bakmanız mümkün gözükmüyor, akademinin ise her zaman eleştirel düşünceye ve sistemin bize biçmiş olduğu kişisel özelliklerden arınmış olan insanlara ihtiyacı var.

Yorum Yaz

1 2 3