reklam
Akademik Personel | 23 Mart 2017, Perşembe

Aynı Dersi 3 Kere Alanlar Katkı Payı Ödeyecek

27 Eylül 2014
Aynı Dersi 3 Kere Alanlar Katkı Payı Ödeyecek
       

Yükseköğretimde, bir derse üçüncü defa kayıt yaptıran öğrencilerden, ilgili dönem için öngörülen katkı payı ya da öğrenim ücreti alınacak.

Bakanlar Kurulunun, 15 Eylül’deki toplantısında alınan, 2014-2015 Eğitim-Öğretim YılındaYükseköğretim Kurumlarında Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkısı Olarak Alınacak Katkı Payları ve Öğrenim Ücretlerinin Tespitine Dair Karar“ı Resmi Gazetede, yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Karara göre, yükseköğretim öğrencilerinden, 2012-2014 eğitim öğretim yılında Bakanlar Kurulu kararı öğrenimine devam eden veya yeni kayıt yaptıracak birinci öğretim ve açık öğretim öğrencilerinden kaldırılan öğrenci katkı payı ve öğrenim ücretleri, 2014-2015 eğitim-öğretim yılında da öğrencilerden alınmayacak.

Bu öğrencilerden alınması gereken öğrenci katkı payı tutarları, Devlet tarafından karşılanacak.

Hazırlık sınıfı veya yabancı dil geliştirme programı hariç olmak üzere, önlisans, lisans düzeydeki yükseköğretim programlarından Öğrenci Seçme Yerleştirme Sistemi Kılavuzunda belirtilen süreler, lisansüstü düzeydeki yükseköğretim programlarından Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde belirtilen süreler sonunda mezun olamayan öğrencilerden ise öğrenci katkı payı ve öğrenim ücreti alınacak.

Yükseköğretim Kanunununda belirtilen süreler içinde aynı yükseköğretim kurumundaki öğrenimi sırasındabir derse üçüncü defa kayıt yaptıran öğrencilerden, ilgili dönem için öngörülen katkı payı ya da öğrenim ücretinin yanı sıra, ilgili maddelere göre hesaplanan kredi başına ödenecek katkı payı veya öğrenim ücreti; dersin alınacağı dönem için belirlenen kredi başına katkı payı veya öğrenim ücretinin yüzde 50 fazlası, dördüncü defa kayıt yaptırması halinde yüzde 100’ü, beşinci veya daha fazla defa kayıt yaptırılması halinde ise yüzde 300 fazlası ile hesaplanarak alınacak.

Süresi içinde öğrenimin tamamlanamaması halinde, her bir ilave ders için kredi başına ödenecek öğrenci katkı payı veya öğrenim ücreti; dersin alınacağı dönem için ilgili madde doğrultusunda belirlenecek olan kredi başına katkı payı veya öğrenim ücretinin yüzde 100’ü, ikinci defa kayıt yaptırılması halinde yüzde 200’ü, üçüncü defa kayıt yaptırılması halinde yüzde 300’ü, dördüncü ve daha fazla defa kayıt yaptırılması halinde ise yüzde 400’ü olarak hesaplanacak.

Süreler içerisinde yandal veya çift anadal öğreniminin tamamlanamaması nedeniyle ilave ders alınması halinde, her bir ders için kredi başına ödenecek öğrenci katkı payı veya öğrenim ücreti; dersin alınacağı dönem için ilgili maddeye göre hesaplanan kredi başına katkı payı veya öğrenim ücretinin yüzde 100’ü, ikinci defa kayıt yaptırılması halinde yüzde 200’ü, üç ve daha fazla defa kayıt yaptırılması halinde ise yüzde 300’ü olarak hesaplanacak.

Lisansüstü öğrenimini, süresi içerisinde tamamlanamaması halinde, tez aşamasında ödenecek öğrenci katkı payı veya öğrenim ücreti, lisansüstü öğrenim için belirlenen dönemlik katkı payı veya öğrenim ücretinde, dersin alınacağı dönem için belirlenen kredi başına katkı payı veya öğrenim ücretinin yüzde 50 fazlası, dördüncü defa kayıt yaptırılması halinde yüzde 100, beşinci veya daha fazla defa kayıt yaptırılması halinde ise yüzde 300 fazlası ile hesaplanarak alınacak.

Süresi içerisinde, Her bir ders için kredi başına ödenecek katkı payı veya öğrenim ücreti tutarları, her bir dersin kredisinin ilgili dönemde alınması gereken toplam ders kredisine oranlanması sonucu bulunacak katsayının ilgili dönem için belirlenen öğrenci katkı payı veya öğrenim ücreti ile çarpılarak, ilgili yükseköğretim kurumunca dönem başlarında hesaplanacak.

Kaynak: Resmi Gazete

       

Yorumlar

 1. Yusuff dedi ki:

  Bence iyi bir şey. En azından öğrenci para verme korkusundan da olsa ikinci defada geçer. 🙂

  1. Alper Tok dedi ki:

   Öğrenci katkı payını göze alarak belki daha çok çalışır ama , sırf daha fazla ek ücret almak için bırakan hocalara ne yapacaklar ? Bunuda göz önünde bulundurmak gerek…

  2. Ayberk dedi ki:

   Öğrenci keriz değildir. Zaten bir dersi kalmak için almaz. Öyle yapacak adam zaten okumaz ya da harç vermiyor rahattır veriyorsa babası zengindir onu yormaz.
   Fakat benim gibi bu yasa yüzünden 560 TL borç çıkan biri isyan edecektir elbet. Aynı dersi aynı hoca 3 keredir doğru anlatamıyor kendi cevap anahtarıyla uymasına rağmen puan vermiyor ve bu dersi alan öğrencilerin %80’i kalıyorsa bu hocada bir sıkıntı var demektir. Asıl bu hocaları ıslah etmek lazım bu sisteme gelene kadar.
   Öğrenciyi zengin falan zannediyor bu yasayı yürürlüğe koymakta diretenler fakat iş hiçte öyle değil. En kral öğrenci bile gelse 4 senede bir bölümü bitirmenin ne kadar zor olduğunu ne çileler çekildiğini kaç kere dersten kalmanın eşiğine gelindiğini bilir. Böyle patavatsızca yorum yaparak mantıksızca bir şeyi desteklemeniz, sizin bu durumdan hiç bir zararınızın olmadığını hatta olayla tamamen alakasız olduğunuzu gösterir.

Yorum Yaz