reklam
reklam
Akademik Personel | 24 Ekim 2016, Pazartesi

Avrupalıların Yüzde 67’si Kadınların Bilim Yapamayacağını Düşünüyor

27 Eylül 2015
Avrupalıların Yüzde 67’si Kadınların Bilim Yapamayacağını Düşünüyor
       

Kadınlara yönelik cinsiyetçi yargılar Avrupalıların yüzde 67’sini sarmış durumda. Beş bin kişiyle yapıştırılan araştırmaya göre kıtanın sakinlerinin çoğu kadınların bilim insanı olamayacağı görüşünde…

Yüzyıllardır ‘erkeklerin tarihini’ yaşayan kadınlar, günümüzde hâlâ çevresel koşullar ve önyargılarla boğuşuyor. Ne bilimin, ne sanatın ne de başka herhangi bir alanın cinsiyeti var; oysa ki “Kadından ressam çıkmaz”, “Hiç kadın kâşif yok” şeklindeki kalıpyargılar gezegenin her yanını kaplamış durumda.

Bu kez Avrupa’da yapılan bir araştırma anımsatıyor can sıkıcı durumu: L’Oreal Foundation tarafından beş bin kişiyle yapılan araştırma, Avrupalıların yüzde 67’sinin kadınların bilim insanı olmak için gereken becerilere sahip olduğuna inanmadığını ortaya çıkardı. Sol.org’un haberine göre araştırmada Avrupalıların büyük bölümünün kadınların bilim dünyasında yüksek konumlara gelebileceklerine inanmadığını gösterdi.

Bu sayının İngiltere için de yüzde 64 olduğu görülürken, araştırmaya cevap verenlerin yüzde 89’u kadınların ‘bilim dışında her şeye’ eğilimi olduğunu söyledi.
Kadınların yalnızca yüzde 45’i erkeklerin yükselmelerine izin vermediğini düşünürken, kadınların yükselememesinin en büyük sebebi olarak ‘kültürel faktörler’ gösterildi.
Avrupa Birliği içerisinde akademik pozisyonlarda kadınların oranının yüzde 28 olduğu söylenirken, yüksek pozisyonlarda bu oranın düştüğü ve yüzde 11 olduğu, bilimle uğraşan kadınların yükselemediği söyleniyor.

Kaynak: Radikal

       

Yorumlar

  1. prizma diyor ki:

    Doğru. Kadınlar gerçekten bilim yapabilseydi, doğadaki örneklerden yaralanıp erkek çocuk doğumunu sıfırlar ve iki yumurtadan bir embriyo elde edebilirlerdi.

  2. ashina diyor ki:

    O önyargılara karşı küçücük bi örnek: Fransız İhtilali’nde 16 yaşında koskoca bir orduyu yönetmiş komutan Jeanne D’arc .

Yorum Yaz