Akademik Personel | 24 Mart 2017, Cuma

Avcı: Eğitim Fakülteleri Kapatılmalı

27 Şubat 2015
Avcı: Eğitim Fakülteleri Kapatılmalı
       

Bakan Avcı, atanamayan öğretmenlerin 500 bine yaklaştığını belirtti ve “Problemin sürmemesi için eğitim fakültelerinin bir bölümü kapatılmalı” dedi.

Bab-ı Ali Toplantıları’nın 123.’sü Mektebim Okulları’nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Milli eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın onur konuğu olduğu toplantı “Türk Eğitim Sisteminde Hedeflenen Dönüşüm ile Rekabetçi Global Düzende Yeni İnsan Kaynakları Vizyonumuz” başlığı altında düzenlendi. Toplantıda Türk eğitim sistemini değerlendiren Bakan Avcı, eğitimde yapılanma sürecini anlattı. Avcı’nın konuşmasından satır başları şöyle:

‘İhtiyaçlar da değişiyor’

l Geçmişin ihtiyaçlarına göre teşkilatlanmış bir bakanlığımız var ama zaman içerisinde ihtiyaçlar da değişiyor. Bizim de yapılanmamızı günün yeni sorulara ve muhtemel cevaplara göre yeniden örgütlememiz gerekiyor. 10-12 yıldır bunu yapmaya çalışıyoruz. Bunu yapmaya çalıştığımız için de sık sık eğitimi yazboz tahtasına çevirmekle suçlanıyoruz.

l Eğitim fakültesini bitiren gençler biz öğretmen olmak için bu okullara geldik, şimdi siz öğretmenlik yapma şansı vermiyorsunuz diyorlar. Veremiyoruz. Çünkü bugünkü şartlarda bütün okullarımızda tekli eğitime geçtiğimizde, sınıfların ortalama mevcudunu 30’un altına düşürdüğümüzde en ideal koşullarda 95 bin öğretmen alabiliyoruz. Şu anda kendini atanamayan öğretmen diye vasıflandıran 300 bin kişi var. Eğitim fakültelerinde okuyanlarla birlikte 500 bine yaklaşıyor. Bunun çözümü yok. Bundan sonra problemin daha da ağırlaşarak sürmemesi için eğitim fakültelerinin çok büyük bir bölümünün kapatılması gerekiyor. Gücümüz yettiğince sıfırlayacağız.

‘Anadil temel değerimiz’

Milli Eğitim Bakanlığı ve eğitimciler olarak bizim görevimiz, bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının önce ilkokullarda, bizi bir millet yapan temel değerleri öğrenmeleri ve içselleştirmeleridir. Bunun da başında anadil geliyor.

İnsan kaynakları vizyonumuzdan biri de her çocuğumuzun özel yeterliliklerini zamanında ölçmek, belirlemek ve ona göre eğitim verebilmek. Uluslararası geliştirilen testler var. Bunlardan aldık ve şimdi millileştiriyoruz. Böylece her çocuğumuzu olabildiğince erken yaşta daha iyi tanıyacağız ve özelliklerine göre ona uygun eğitimi verebileceğiz.

Kaynak: Milliyet

 

       

Yorumlar

 1. zm dedi ki:

  Küçük bir hatırlatma: İstatistiklere göre Türkiye kişi Başına Düşen Polis Sayısında Dünya İkincisi, Doktor ve Öğretmen Sayısında İse Son Sıralarda.
  Örgün eğitimde 17 milyon öğrenciye 800 bin öğretmen hizmet veriyor. Rakamlar durumu çok güzel özetliyor.

 2. Belki! dedi ki:

  Hedef,diplomanın değil eğitimin ödüllendirilmesi olmalıdır.” Ağaç kökten, insan bilgisizlikten çürür.” Her kademe eğitimin bir mükafatı olmalıdır.

 3. insan dedi ki:

  Hayretler içerisinde yorumları okuyorum. Yorum bile denemeyecek “yorum”lar… “Eğitim fakülteleri kapatılsın!” diyen sözde saygıdeğer zat-ı muhteremler, yüz binlerce fen-edebiyat fakültesi mezunlarına niye bir şey demiyorsunuz, diyemiyorsunuz? Eğitim fakülteleri şamar oğlanı oldu… Birazcık olsun insani değerleri olan bir şahsiyet; “oh olsun, yok zaten böyleydi…” gibi abuk sabuk yorumlarda bulunmaz. Öğretim üyeleri/elemanları mı bu fakülteleri açtı? cevap vereyim: yok… o zaman hocalara karşı bu düşmanlığın anlamı var mı?Ülkemizde maalesef “eğitimsiz,cahil diplomalı” o kadar var ki aslında buna çare “eğitim”e kilit vurmak değil, ONU reformdan geçirmek gerekmektedir. soruna yüzeysel bakanlar bunu göremezler; çünkü kin ve nefret gözlerini kör etmiştir… SAYGILARIMLA…

  1. kırgız dedi ki:

   boşuna devlet bu bölüm hocalarını istihdam etmesin kardeşim,talep yok,talep..vergilere yazık ya

 4. emre dedi ki:

  bende bunu anlamıyorum işte. iş yok niye gidip o bölümde okuyup şikayet ediyorsun. Öğretmen olup atanmıyor diye şikayet ediyorlar, neye göre o bölümü seçtin ki? Ben Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum şu anda adam akıllı yapılacak tek iş akademisyenlik, ancak işsizim diye şikayet etmiyorum çünkü ben istedim kimse git bu bölümü oku demedi. Kimse şikayette bulunmasın isteyerek gittiğiniz bölümlerde iş bulamıyorsanız bunun sorumlusu sizsiniz.

 5. m dedi ki:

  Devlette iş bulmak isteyen polis olsun. Türkiye’nin bundan sonraki dönemde polis ihtiyacı daha da artacak. İç Güvenlik Paketi meclisten geçiyor.

 6. m dedi ki:

  3-5 tane köklü eğitim fakülteleri dışındakiler kapatılmalı. Eğitimden mezun olan ile fen edebiyattan mezun olan bir olmaz. Üniversitelerin yüksek ücretlerle belge dağıttığı içi boş formasyon belgesi dağıtma saçmalığı kaldırılmalı. Mantar gibi türeyen yüksek lise mantığında eğitimcilik oynayan tabela üniversitileri acilen kapatılmalı. Verdiğimiz vergiler plansız, programsız politikalar uğruna heba oluyor, o okullardan mezun gençlere de yazık oluyor. İktidarın yanlış politikaların faturasını nasıl olsa her zaman halk ödüyor.

 7. Faruk Kaldıran dedi ki:

  Haberin başlığı ile içeriği uyumsuz. Bakan sanki bütün fakülteler kapatılsın demiş gibi bir haber yapmışsınız.

 8. DELİDUMRUL dedi ki:

  500 bin sadece öğretmen işsiz,artık gerisini siz düşünün.Devlet her bir öğrenci için 4-5 sene boyunca para harcadı sonra ne oldu hepsi püfff uçtu gitti.

  Bence eğer öğrenci seçmiyorsa,fakülte de kapatılıyorsa ,artık bölüm önemini kaybettiyse bundan payını neden hocalarda almıyor.hep mağdur olan mezun ve öğrenci yani halk ve sanayici oluyor.fatura neden hiç hocalara kesilmiyor.NEDEN HALA HOCALAR MAAŞ ALIYOR,NEDEN HALA ÇALIŞIYOR,NEDEN DEVLET KUSURA BAKMA BURAYA KADAR DEYİP YOL GÖSTERMİYOR BU BÖLÜMÜN ÖĞRETİM ÜYELERİNE????

 9. ERSOY dedi ki:

  KAPATIN ARTIK ŞU KÖHNEMİŞ FAKÜLTELERİ.FAKÜLTE ,ÜNİVERSİTE AÇACAĞINIZA FABRİKA AÇIN ARTIK FABRİKA!!! BOŞ İŞSİZ ADAM YETİŞTİRECEĞİNİZ PARAYLA FABRİKA AÇIN

 10. öteki dedi ki:

  herkese formasyon verip öğretmen yaparsanız önünü alamazsınız tabi ki

 11. formasyon dedi ki:

  Daha 1-2 sene önce kaldırılmış formasyonu geri yürürlüğe sokan siz değil miydiniz?

Yorum Yaz