reklam
Akademik Personel | 23 Ocak 2017, Pazartesi

Askerlik İsteyene 3 Ay, İsteyene Asgari Ücretli Oluyor

Askerlik İsteyene 3 Ay, İsteyene Asgari Ücretli Oluyor
       

Genelkurmay ve Bakanlığın üzerinde çalıştığı taslağa göre “tek tip” askerlik geliyor. Buna göre herkes 2 ya da 3 ay temel eğitim alacak. Kalan askerlik süresinde ise isteyen aylık asgari ücreti ödeme karşılığında izinli sayılacak. Askerlik yapmak isteyenler ise asgari ücret alacak.

Çıkarıldığı 1935 yılından bu yana çok sayıda değişiklik yapılan ve “yamalı bohça” olarak nitelendirilen Askerlik Yasası, AKP döneminde gündeme gelen bedelli uygulamalarıyla tartışıldı. Geçen hafta yurtdışında doğan Türklerin 1000 Avro döviz karşılığı askerlik hizmetini yapmış sayılmalarına yönelik getirilen tasarı, yurtdışında 3 yıl bulunmuş herkesi kapsar şekilde değiştirilmişti. Sürekli tartışma konusu olan Askerlik Yasası’nın değiştirilmesi için Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı’nın yeni bir taslak üzerinde çalıştığı öğrenildi.

Cumhuriyet’in edindiği bilgiye göre, üzerinde çalışılan taslakta, askerlik yükümlülüğü olan her Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı için 2 ya da 3 aylık bir temel eğitim öngörülüyor. Bu temel eğitimin ardından kalan askerlik süresinin ise isteyenler her ay için asgari ücret miktarında bir tutarı yatırmaları durumunda izinli sayılacaklar. Askerliklerinin temel eğitim bölümü dışında kalan kısmını izinli olarak geçirenlere de tezkere verilecek.

Ancak asgari ücret yatırarak askerlik yapamayacak durumda olanlar veya gönüllüler ise askerliklerinin temel eğitim bölümü dışındaki dönemlerde her ay asgari ücret tutarında maaş alacak. Askere olan ihtiyaca göre, bu miktar daha sonra ayarlanabilecek.

İsteyenlerin askerlik hizmetlerinin temel eğitim dışındaki bölümlerini para ile karşılamaları, kalanların ise alacakları maaş karşılığında askerlik yapacak olmalarının eşitsizlik ve mağduriyet duygularını da bir ölçüde gidereceği değerlendiriliyor.

Cumhuriyet
       

Yorumlar

 1. Yorumsuz dedi ki:

  Askerlik vatan borcudur. Yurt dışına kaçmak istiyorsan güle güle…Askerlik yapmayana kız bile verilmez.

 2. chn dedi ki:

  Zorunlu askerlik kaldırılmalı, silaha elini sürmek istemeyen yüzlerce insan var, ne yapalım illa yurt dışına mı kaçalım?

 3. PAREZER dedi ki:

  herkesin asgari ücret ödeyerek geriye kalan askerlik süresini izinli geçirmesi yerine her bir vatandaşın yıllık gelirinin belli bir oranı üzerinden ve atıyorum aylık 300 TL’den aşağı olmamak üzere ödeme yapması tarzında oranlama şeklinde miktar belirlenmesi daha hakkaniyetli ve mantıklı olurdu. trilyonlar içinde yüzen bir vatandaş için 1300 TL bir gecelik lokanta parası iken Anadolu’nun herhangi bir yerinde işsiz veya az gelirli vatandaş için bir aylık, hatta bazen iki üç aylık geçiminin karşılığı olabiliyor. bu yüzden bence “askerlik ödevi ile yükümlü olan erkek vatandaşlar,1 aylık temel askeri eğitimlerini bitirdikten sonra istekleri halinde, geriye kalan her bir ay için yıllık gelirlerinin yüzde 10’una tekabül eden miktarı peşin veya en çok 5 taksit halinde ödemeleri halinde ödeme yaptıkları her ay için askerlik ödevlerini yerine getirmiş sayılırlar. Yükümlülerin yıllık gelirlerinin yüzde 10’una göre hesaplanan bu miktar her bir ay için 300 TL’den aşağı olamaz, bu miktar her yıl ÜFE oranında arttırılır. Ödeme yapmak istemeyen veya ödeme yapamayacak durumdaki yükümlülere ise 1 aylık temel askeri eğitimlerini tamamladıktan sonra geriye kalan askerlik ödevlerinin her bir ayı için asgari ücret miktarı oranında ödeme yapılır.”

 4. Mr. Pink dedi ki:

  Yurtdışında 3 yıl bulunanlara değil, yasal olarak 36 ay çalışanlara tanınan bir imkân bu. Aylık maaş bordrolarını tek tek ibraz etmek gerekiyor.

  Mobil operatörler bile bu kadar farklı tarife sunmuyor. Artık bir standart getirilsin şu işe.

Yorum Yaz