reklam
Akademik Personel | 27 Şubat 2017, Pazartesi

Araştırma Görevlilerine Ne Kadar Zam Yapılacak?

17 Eylül 2014
Araştırma Görevlilerine Ne Kadar Zam Yapılacak?
       

Hakim ve savcılara yapılacak zam miktarı belli olmasına rağmen, akademisyenlere ne kadar zam yapılacağı konusunda yapılmış resmi bir açıklama yok.

Ali Babacan, TRT Haber’de gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Ancak, Başbakan Davutoğlu’nun en son yaptığı açıklamadan bu yana medyaya yansıyan bilgilere bakılırsa, akademisyenlere başka bir meslek grubunun aldığı maaşa bakılarak bir zam yapılacak.

Bu konudaki ilk bilgilendirmeyi SETA direktörü Bekir Gür yapmıştı. Gür şöyle yazmıştı: “Benim beklentim, geçen hafta Çalışma Bakanı Faruk Çelik tarafından dile getirilen bütün akademisyenlere 1,000TL’lik bir zam yapılması önerisinden ziyade, .. araştırma görevlilerinin maaşının Bakanlıklardaki uzman yardımcılarıyla, yardımcı doçentlerin maaşlarının ise uzmanlarla eşitlenmesi şeklindeki ilkesel bir yaklaşımın esas alınacağı yönünde. Zamlar belirlenirken, rekabet edebilirlik ölçütü korunacaktır diye umuyorum.”

Babacan: Gündemimizde Yalnızca Akademik Personel Vardır

 

YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya da 13 Eylül’de yaptığı açıklamada aynı detaya vurgu yapmıştı. Çetinsaya “Beklentimiz asistan arkadaşlarımızın en azından uzman yardımcısı düzeyinde, doktorasını bitiren arkadaşlarımızın da uzman düzeyinde ve buna ilişkin olarak doçent ve profesörlerimizin de hak ettikleri statülere, maaşlara kavuşabilmeleridir” demişti.

Akademisyenlere yapılacak zamda, başka bir meslek grubunun esas alınacağı yönündeki 3. açıklama Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’dan geldi. Babacan, dün TRT Haber’de katıldığı programda, herhangi bir bakanlıktaki uzman yardımcısı maaşı ile araştırma görevlisi maaşı arasında ciddi fark olduğunun altını çizerek, başarılı öğrencilerin akademik dünyayı tercih etmeye ellerinin pek gitmediğini belirtti.

İŞTE BABACAN’IN AÇIKLAMASI

– “Kamunun geneline mal olmuş bir çalışma yok”

Ali Babacan, hakimler ve savcılar için yapılan seyyanen zammın başka alanlarda olup olmayacağının sorulması üzerine, 2014’te ilk defa memurlar için bir seyyanen zam yaptıklarını hatırlattı.

Seyyanen zamdan geçen sene en çok öğretmenlerin istifade ettiğini kaydeden Babacan, “Bu seneki ayarlama sadece hakim ve savcılarla ilgili. Bunun haricinde kamunun geneline mal olmuş bir çalışma yok. Şu anda gündemimizde olan tek bir çalışma alanı üniversitelerdeki akademik personel. Bir teknik çalışma taslak olarak oluştu fakat siyasi bir karar haline gelmedi. Fakat bunu da yaptıktan sonra artık orada duruyoruz, başka bir çalışma yok” dedi.

Babacan, herhangi bir bakanlıktaki uzman yardımcısı maaşı ile araştırma görevlisi maaşı arasında ciddi fark olduğunun altını çizerek, başarılı öğrencilerin akademik dünyayı tercih etmeye ellerinin pek gitmediğini belirtti.

Dengeleyici bir yaklaşımda olacaklarını söyleyen Babacan, uzman yardımcıları ile araştırma görevlilerinin arasındaki dengeyi gözeteceklerini ifade etti.

Babacan ayrıca, üniversitelerde performans kavramını da getirmek istediklerini belirterek, “Başarıyı ödüllendirici, sembolik de olsa bir performans ölçümü ve buna bağlı bir maaş bileşeni olsun diye gönlümüzden geçiyor. Teknik bir çalışma var, bu ilerletilecek ondan sonra uygulama başlayacak” bilgisini verdi.

UZMAN YARDIMCISI MAAŞI NE KADAR?

666 sayılı KHK ile yapılan son düzenleme sonrasında kamu kurumlarının merkez teşkilatlarında çalışan bir uzman yardımcısı 3 bin 300 lira civarında bir maaş alınmaktadır.

Kaynak: Memurlar.net

       

Yorumlar

 1. Sencer dedi ki:

  Zam sadece araştırma görevlilerine mi yoksa okutmanlarda zam alacakmı

 2. Sencer dedi ki:

  Okutmanlarda zam alacakmı. Akademik personel olarak geçiyor ama anlayamadım zam sadece araştırma görevlilerine mi

 3. kel dedi ki:

  daha çoooook bekleriz.
  ve gele gele 50-100 arası bir şey gelir.

 4. Nadir Nadir dedi ki:

  Su an icin baz maas olarak arastirma gorevlilerinin maaslari konusuluyor. Bu noktada ogretim gorevlilerinin tecrube veya yuksek lisans disinda arastirma gorevlilerinden egitim acisindan farka sahip olmamalari, ogretim gorevliliginin arastirma gorevliliginden farkli olarak akademik ilerlemeyi sart kosmamasi gibi durumlar nedeniyle muhtemeldir ki ogretim gorevlileri de arastirma gorevlilerine yakin bir zam alacaklar. Buna mukabil ogretim gorevlilerinin bir kisminin doktorasini bitirmis; ancak yardimci docent kadrosu bulamamis akademisyenlerden olusuyor olmasi verilecek zamin doktora oncesi ve doktora sonrasi olarak ayrilmasi talebini dogurmustu. Bu taleb hangi raddede dikkate alinacak, henuz asikar degil. En nihayetinde, arastirma gorevlileri (ve muhtemelen okutman, ogretim gorevlisi, uzman gibi doktora oncesi akademik unvanlar) en az olmakla birlikte tum akademisyenler belirli bir miktarda zam alacaklar. Arastirma gorevlisi, okutman, ogretim gorevlisi ve uzmanlarin egitim duzeylerine gore veya degil, bu akademik gruplarin zamlari arasinda fark olsa bile kayda deger farklar olmayacaktir.

  1. ogr gor dedi ki:

   Tesekkurler nadir.hocam goruslerinizi paylastiginiz icin, herkese hayirli olur insallah, akademinin canlanmasini saglar insallah

 5. Deniz dedi ki:

  akp zamanında zengin daha zengin fakir daha fakir olduğunun işte sana bir kanıtı daha.zengine daha da zam yapılırken,asgari ücretli yaklasık 20 milyon gariban anadolu insanının maaşı hala yerinde sayıyor.Ben asgari ücretli değilim ama ilkesel doğruluğun hala en muhafazakar hukumetlerce dahi anlasılamadığı ülkemizde, adil düzenin solcu bir kardesiniz olarak savunucuyum.Bunun temel sebebi bence herkesin dinini kitaba göre değil de, o günün menfi şartlarına göre yaşamaya çalışmasıdır.Yani inandığı gibi yaşamayıp,yaşadığı gibi inanma problemi…Bugün en çok muhafazakarım diyen, en dindar benim diyen dahi, ilkesel doğruluk nedir anlayamış,çünkü büyüklerinden görmemiş ki öyle yetişsin.Halbuki dinimizde senin aleyhine bir durum dahi olsa doğruluktan vazgeçme,doğru ol kuralı yok mu ??? Akp ye oy verenler başka bir alternatif rakip bulamadıklarından oy verdiler.umarım birgün biz de avrupa gibi sadece %52 değil de toplumun %100 ünü düşünecek kapasitede bir sosyal devlet olabiliriz,böyle olabilecek nesiller yetiştirebiliriz.

 6. selam dedi ki:

  Yok onlara bisi vermeyeceklermis.. bittin sen borçlanma sakın.. otur köle gibi çalış sen. Maraba

  1. ogr gor dedi ki:

   🙂 komik olduğunuzu düşünmüyorsunuz değil mi? Allah akıl versin. Herneyse arkadaşlar cidden fikri bilgisi olan var mı öğrt gör okutman ve uzman ark lara da zam yapılacak değilmi

 7. ogr gor dedi ki:

  arkadaşlar merhaba,

  öğretim görevlisi uzamn ve okutman lara zam da yine uzman yardımcısı maaşına göre mi ayarlanacak_ biln varsa cevaplasın lütfen slm lar

  1. caner dedi ki:

   öğretim görevlisi, okutman, uzmanlara bu zammın yansıtılmayacağını düşünüyorum, çünkü bu kadrolarda akademik bir ilerleme söz konusu değil, umarım onlarda verilecek zamdan faydalanır. sormak istediğim bir soru var yukarıda belirttiğim kadroların emekli kesintileri sgk ya mı yoksa emekli sandığına mı yatırılıyor bu konuda yardımcı olan olursa sevinirim. iyi çalışmalar.

Yorum Yaz