reklam
Akademik Personel | 23 Mart 2017, Perşembe

Araç, Kasko ve Trafik Sigortası

Araç, Kasko ve Trafik Sigortası
       

Trafiğe çıkacak olan araçların muhakkak yaptırmaları gerekli olan bir sigorta vardır. Bu sigorta da araç sigortası olarak adlandırılır. Araç sigortası dendiği zaman akıllara ilk gelen şey kaskodur. Kasko ve trafik sigortası aslında birbirinden farklı şeylerdir. Bu iki sigortanın genel ismine araç sigortası denmektedir.

Araç sigortası araçlarda oluşabilecek risklere ya da kaza durumlarına karşı araçları koruma altına almakta olan bir sigorta çeşididir. Sigorta şirketleri ve araç sahipleri arasında yapılacak olan bir anlaşmadan sonra kişiler araçlarına istedikleri gibi sigortalatma işlemi uygulayabilmektedir. Araç sigortası olarak uygulanan sigortada kişiler son derece kârlı çıkmaktadır. Özellikle araçlarının başına gelebilecek herhangi bir şey karşı araçların koruma altında olması maddi külfeti oldukça azaltmaktadır.

Kasko Sigortası

Halk arasında kasko, fakat orijinal ismi ile kasko sigortası olarak bilinen sigorta çeşidi araç sigortasının içerisinde bulunan seçeneklerden biridir. Kaskolu bir araç her zaman daha kârlı olmaktadır. Trafiğe çıkacak olan bir araca kasko yaptırmak isteyen sahibi kendisi için uygun bulmuş olduğu sigorta şirketine giderek bu talebini belirtebilir ve kendisi için en uygun olan seçenek tercih edilerek aracına kasko sigortası yapılmış olur. Kasko sigortası denildiği zaman akla ilk önce ikinci kişiler gelmelidir. Yani araç sahipleri… Araç sahiplerinin araçlarına istemeyerek ve bilmeyerek verecek oldukları zararı karşılamakta olan kasko sigortası sayesinde pek çok kişi olası risk ya da kaza durumunda bu sigortadan son derece memnun kalmıştır. Sizin aracınıza verebilecek olduğunuz zararlar için en iyi koruma yöntemi kasko sigortası olacaktır.

Trafik Sigortası

Trafik sigortası ya da zorunlu trafik sigortası olarak bilinmekte olan sigorta araç sigortasının içerisinde bulunan seçeneklerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Araç sigortasının içerisinde kasko ve trafik sigortası vardır. Kasko ikinci kişiler tarafından araca gelecek olan zarara karşı aracı koruma altına alırken trafik sigortası da üçüncü kişiler tarafından araca gelecek olan zarara karşı aracı koruma altına almaktadır. Herhangi bir kişi arabanıza kasten ya da kasıtlı olmayarak zarar vermişse ya da olası bir kaza durumu varsa aracınızın trafik sigortası sayesinde aracınız koruma altında olacaktır ve en az zarar ile bu durumdan çıkacaksınızdır. Hem maddi olarak hem de manevi olarak son derece faydalı olan bu sigortayı araç sahiplerinin mutlaka yaptırması gerekmektedir. Trafik sigortası bulunan araçlar olası bir risk ya da kaza durumunda oluşacak olan maddi külfeti en az seviyeye indirgeyerek atlatmaktadır.

 

Trafik Sigortası ve Kasko

Trafik sigortası ve kasko arasındaki farklar aslında çok fazla değildir. Çoğu özelliği bakımından benzer olan bu iki sigorta çeşidi yalnızca hitap ettiği özellikler olarak birbirinden farklıdır. Trafik sigortası üçüncü kişiler tarafından oluşacak olan zararlara hitap ederken, kasko sigortası araç sahiplerinin araçlarına verecek oldukları zararlara hitap etmektedir. Aralarında bilinen en önemli fark budur.

Araç Sigortası Nasıl Hesaplanır?

Araç sigortası nasıl hesaplanır sorusu pek çok kişinin aklında soru işareti oluşturmaktadır. Araç sigortası hesaplamak için yapmanız gereken şey sizden istenen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde vermeniz olacaktır. Doğru ve eksiksiz bir şekilde verecek olduğunuz bilgiler sayesinde araç sigortanız en yalın hâli ile hesaplanacaktır.

Araç Sigortası Hesaplama İçin İstenen Belgeler

Araç sigortası hesaplanması için istenen belgeler öncelikle kişinin ehliyeti ile ilgili bilgilerdir. Bunun yanı sıra aracın kimliği önemlidir. Hangi ile kayıtlı olduğu, hasar durumu olup olmadığı, değişeni olup olmadığı ve buna benzer detaylar araç sigortasını hesaplamak için gerekli olan bilgilerdir. Bu bilgilerin eksiksiz bir şekilde verilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde doğru bir şekilde yorumlanma yapılamaz. Bu da karşılıklı güven kayıplarına neden olabilmektedir.

Araç Sigortası Yaptırmak Kârlı Mıdır?

Araç sigortası yaptırmak kârlı mıdır diye sorulan soruların cevabı kesinlikle evettir. Araç sigortası yaptırmak isterseniz trafik sigortası olarak isterseniz de kasko sigortası olarak son derece kârlı ve mantıklıdır. Aracınızın başına gerek sizin tarafınızdan gerekse de üçüncü şahıslar tarafından gelecek olan zararlara karşı sizin ödeyeceğiniz maddi külfeti en az seviyeye indirgemektedir. Bu sayede aracınızı hem maddi hem de manevi olarak koruma altına almış olup, hem kendiniz hem de aracınız için son derece doğru bir karar vermiş oluyorsunuz.

       

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz