Akademik Personel | 19 Nisan 2018, Perşembe

Ali Demir: YSG Soruları Erişime Açılacak

Resim bulunamadı
       

ÖSYM Başkanı Ali Demir, YGS sorularının yüzde 20’sini sınav bittikten sonra tüm telif haklarını ücretsiz devrederek yayınlayacaklarını, geriye kalan soruların ise sonuçlar açıklandığı gün Aday İşlemleri Sistemi’nden adayların incelemesi için erişime açacaklarını bildirdi. Demir, Danıştay’ın şeffaflık ve hak arama hürriyeti adına soruların tümünün yayınlanması gerektiğine ilişkin kararının ise soruların doğrudan yayımlanmasını zorunlu kılmadığını öne sürdü.

Demir, 15 Mart’ta 2 milyonu aşkın gencin gireceği Yükseköğretime Geçiş Sınavı’yla (YGS) ilgili yaptığı açıklamada, geçen yıldan itibaren soru havuzu oluşturabilmek amacıyla soruların sadece yüzde 20’sinin açıklandığını söyledi.

Anayasa Mahkemesi’nin ve Danıştay’ın 2014 YGS sorularının açıklanması yönünde kararları bulunduğunu belirten Demir, basında ÖSYM’nin bu kararları uygulamadığı ve hukuku tanımadığı yönünde ithamlar bulunduğunu hatırlattı.

Bu değerlendirmelerin kendilerini de üzdüğünü söyleyen Demir, “ÖSYM asla hak arama hürriyetine engel değildir. ÖSYM’nin hiçbir kararı hak arama, bilgi edinme hürriyetine engel değildir. Bugüne kadar, soru kitapçığını görmek isteyen tüm adaylar, ÖSYM’ye geldiler ve kendi soru kitapçıklarını incelediler, sorularımız hakkında inceleme isteyen merciler, bu incelemelerini yaptılar. Dava açmak isteyenler davalarını açtılar, incelemelerini yaptırdılar” diye konuştu.

Demir, adayların sınav sorularına odaklanmak yerine bilgiye ve konuya odaklanmalarını tesis ederek, bilerek ve sınava girmelerini sağlamak istediklerini belirtti.

Soruların internet üzerinden yayınlanması ve kitaplar halinde basılarak dağıtılmasının, dershanelerin ekmeğine yağ sürdüğünü öne süren Demir, şunları söyledi:
“Biz, bu uygulamayı engellemek adına böyle bir karar almıştık. Ama asla hak arama hürriyetine ve şeffaflığa zede vuracak bir uygulama değildi. Fakat bugün görüyoruz ki daha henüz Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararı açıklanmaksızın, daha henüz Anayasa Mahkemesi neden bu kararı verdiğini açıklamaksınız, Danıştay bir yürütmeyi durdurma kararı aldı. Bu yürütmeyi kararı bir mahkeme kararıdır. ÖSYM buna mutlaka saygı duyacaktır ve bunu uygulayacaktır. Bunun tartışması olamaz. ÖSYM’nin Danıştay’ı tanımama, Anayasa Mahkemesi’ni tanımama diye bir lüksü söz konusu olamaz. Ben ÖSYM Başkanı olarak buna asla müsaade etmem. Bunu kararı uygulayacağız. ”

Demir, kararın, soruların doğrudan yayımlanmasını zorunlu kılmadığını öne sürdü.

Tüm amaçlarının ölçme kalitesini iyileştirmek olduğunun altını çizen Demir, dünyada bir çok ülkenin 20 yıldır elektronik ortamda sınav uygulamasına geçtiğini, Türkiye’nin bu konuda geri kaldığını ancak geçen yıl e-sınav uygulamasına geçebildiğini dile getirdi.

ÖSYM olarak artık e-YDS adında her ay sınav yaptıklarını anımsatan Demir, her ay hatta her hafta sınav yapmayı amaçladıklarını bildirdi.

Demir, her gün sınav yapıldığı ve sorular açıklandığı takdirde buna soru yetiştirecek kapasitede bir soru havuzunun bulunmadığını belirtti.

Göreve geldikten sonra soru havuzunu oluşturma yönünde çalışmalar gerçekleştirdiklerini anlatan Demir, son yıllarda hızlandırdıkları çalışmalarla elektronik ortamda kriptolu olarak saklanan 40 bin soru hazırlandığını, yaklaşık 40 bin soruya ilişkin de çalışmaların bitmek üzere olduğunu söyledi.

Soru hazırlama diye bir endişelerinin bulunmadığının altını çizen Demir, endişelerinin eşdeğerlilik ve ölçme kalitesinin iyileştirilmesi konusunda olduğunu belirtti.

Dünyada, ÖSYM gibi sınav yapan kurumların, sorularının zorluğu ve kolaylığını, gerçek sınavlarda deneme yaparak elde ettiğini anlatan Demir, buradan edinilen bilgilerle soruların olgunlaştırıldığını ve yenilendiğini dile getirdi.

Sorular, açıklandığında bu tür bir uygulamayı yapma imkanlarının ortadan kalkacağını ifade eden Demir, bu nedenlerle, soruların yüzde 20’sini açıklama kararı aldıklarını hatırlattı.

İsteyen aday inceleyebiliyor

İsteyen adayın zaten soru kitapçığını ÖSYM’ye gelerek inceleyebildiğini anlatan Demir, “Ancak bakıyoruz ki Danıştay bunun yeterli olmadığını düşünüyor. Biz buna katılmamakla beraber, Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararını uygulayacağız” diye konuştu.

Demir, Danıştay’ın bu kararından dönmesini ümit ettiklerini ve nihai kararında, ÖSYM’nin soruları açıklamamadaki gerekçelerini anlayacağını düşündüklerini belirtti.

Hukukun kararına saygı duyacağız

Bunun, hak arama hürriyetini, şeffaflığı veya hesap verebilirliği engelleme olmadığının altını çizen Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:
“O kararını verinceye kadar, tabii ki biz hukukun kararına saygı duyarak bunu uygulayacağız. Bu doğrultuda, ÖSYM Yönetim Kurulu, şu kararı verdi: Saat 13.10 itibarıyla sınav bittikten sonra, telif haklarıyla beraber, ücretsiz, herhangi bir telif hakkı beklentisi olmaksızın, isteyenin görüntülü, sesli yayınlamasına müsaade eder vaziyette soru kitapçığının yüzde 20’sini yayınlayacağız. Öte yandan sonuçlar açıklandığı gün, her aday ÖSYM’nin aday işlemleri sistemine girerek, kendi cevap kâğıdını ve kendi soru kitapçığını inceleyebilecek. Bu sayede yasal itiraz süresi, dava süresi boyunca da bu incelemeyi yapabilecek. Herhangi bir endişesi, düşüncesi varsa yasal yollarla düzeltme yoluna gidecek. Biz asla hak arama hürriyetine karşı değiliz, asla sorularımızı gizlemiyoruz, asla sorularımızı kamuoyu denetiminden kaçırmıyoruz.”

Tek arzularının sınavlarımızdaki ölçme kalitesini iyileştirmek ve eşdeğer sınavlarda tekrar kullanabilmek olduğunu belirten Demir, adayların sadece soru ezberleyerek sınava hazırlanmalarını önüne geçerek eğitime katkı vermek istediklerini vurguladı.

Telif hakkı kimseye verilmiyor

ÖSYM’nin yüzde 20 dışındaki soruların hiçbirinin telif hakkını hiç kimseye vermediğine dikkati çeken Demir, bu soruların ÖSYM’nin telif hakları kapsamında korunduğunu hatırlattı.

Soruların hiçbir yerde ve ortamda paylaşılamayacağına dikkati çeken Demir, “Sadece adayların, Danıştay’ın iddiası doğrultusunda, haklarını aramalarına imkân sağlamak, şeffaflığı tesis etmek için açıklıyoruz. Bu sorular, ÖSYM’nin telif hakları kapsamındadır. Adayların AİS’e girerek edindikleri sorular, ÖSYM’nin telif haklarıyla korunmuş sorulardır. Adayların bu soruları baslı olarak, sözlü olarak, görüntülü olarak paylaşmaları yasaktır. Telif hakları kapsamında bunları takip ederiz ve yasal işlem yaparız” şeklinde konuştu.

Demir, 2014 yılındaki soruların yayınlanıp yayınlanmamasına ilişkin Yönetim Kurulunca bir komisyon oluşturulduğunu, çalışmaların neticesinin de kamuoyuyla paylaşılacağını sözlerine ekledi.

Kaynak: Anadolu Ajanjı

       

BENZER HABERLER