reklam
Akademik Personel | 19 Şubat 2017, Pazar

ALES’e Hazırlanmak

19 Aralık 2014
ALES’e Hazırlanmak
       

ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Sınavı) ülkemizde lisansüstü eğitim almak isteyen ya da akademik kadrolara yerleşmek isteyenlerin girmek zorunda olduğu sınavdır. Her bir aday sınav sonucunda 50 ile 100 arasında bir puan almaktadır Bu yazımızda sınavın içeriğine, nasıl çalışılması gerektiğine ve farklı durumlar için gerekli minimum ALES puanına değineceğiz.

ALES’te toplamda 160 soru sorulmaktadır. Bunlar 40 sayısal 1, 40 sayısal 2, 40 sözel 1 ve 40 sözel 2 şeklindedir. Bu sorulardan adaylar alanlarına göre 120 tanesini seçip çözmek zorundadırlar. Sayısal ve eşit ağırlık alanından olanlar sayısal 1, sayısal 2 ve sözel 1 kısımlarını çözmek zorundadırlar. Sözel alanından olanlar ise sayısal 1, sözel 1 ve sözel 2 testlerini çözmek zorundadırlar. Sınav süresi ise 150 dakikadır.

Sayısal 1 ve sayısal 2 testlerinde temel matematik ve sayısal mantık konularından sorular sorulmaktadır benzer şekilde sözel 1 ve sözel 2 testlerinde de temel dil bilgisi ve anlam bilgisi soruları ile sözel mantık soruları sorulmaktadır. ALES sınavında sorulan soruların tamamı yeterli zaman verildiğinde pek çok adayın doğru cevaplayacağı sorulardır. Fakat sınav süresi çoğu aday için yeterli gelmemekte bu yüzden bazı kısımlar yetişmemektedir. Yukarıda anlatılanlara göre ALES’e hazırlanacak olan kişilerin şu önerileri dikkate alması yararlı olabilir.

 

Yazının devamını okumak için Tıklayınız

       

Yorumlar

  1. muhammed dedi ki:

    nasıl bir dergi bu

  2. Berna dedi ki:

    Cumhuriyet Bilim Teknik Dergisindeki soruları çözün.

Yorum Yaz