reklam
reklam
Akademik Personel | 21 Ekim 2016, Cuma

ALES Sınava Giriş Belgeleri Yayında

30 Nisan 2015
ALES Sınava Giriş Belgeleri Yayında
       

2015 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2015-ALES) İlkbahar Dönemi sınava giriş belgeleri yayımlandı.

DUYURU

(30 Nisan 2015)

2015 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2015-ALES) İlkbahar Dönemi:Sınava Giriş Belgelerinin Edinilmesi

10 Mayıs 2015 tarihinde yapılacak 2015-ALES İlkbahar Dönemi Sınavına başvuran adayların, sınava girecekleri bina/salonlara atanma işlemleri tamamlanmıştır.

ALES Yeni Sistem Puan Hesaplama Motoru

Adaylara Sınava Giriş Belgesi gönderilmeyecektir. Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösterenSınava Giriş Belgesini, T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.trİnternet adresinden edineceklerdir. Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile adayın fotoğrafı bulunacaktır. Belge üzerinde adayın fotoğrafının bulunması zorunludur. Adaylar, bu belgelerinin yazıcıdan dökümünü edinirken belge üzerinde fotoğraflarının görünür olmasına özen göstermelidir. Adaylar, İnternet‘ten edinecekleri bu belgelerinin renkli ya da siyah-beyaz çıktılarını sınav günü yanlarında bulundurmak zorundadır. Belgenin ön ve arka yüzünde ÖSYM’nin belirlediği bilgiler dışında herhangi bir yazı, resim, işaret vb. bulunmamalıdır. Sınava Giriş Belgesi‘ni (fotoğraf görünür bir şekilde) yanında bulundurmayan adaylar sınava alınmayacaktır. Sınav gününden önce adayların sınava girecekleri binayı, adres bilgisini teyit etmek, ulaşımını ve ulaşım süresini öğrenmek amacıyla gidip görmeleri yararlarına olacaktır. Adayların sınavdan en az 1 saat önce sınava girecekleri binanın kapısında hazır bulunmaları zorunludur. Adaylar sınav binalarına/salonlarına yüzü açık, sınav görevlilerince kimlik kontrolü yapılabilir bir şekilde alınacaklardır. Yüzü kimlik tespiti yapılmasına uygun bir şekilde açık olmayan adaylar, sınav bina/salonlarına alınmayacaklardır.

Adayların sınava girebilmeleri için Sınava Giriş Belgesinden başka fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgelerini de yanlarında bulundurmaları zorunludur. Nüfus cüzdanı, pasaport, zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaşlar ile askeri öğrenciler için askeri kimlik belgesi (Bu özel durum, muvazzaf askerler için geçerli değildir.), tutuklu/hükümlü adayların bu durumlarını kanıtlayan fotoğraflı resmi belge, Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlar ile çipli, manyetik şeritli, 16 rakamdan oluşan baro kart ve 7 rakamdan oluşan güvenlik kodu bulunan geçerlilik tarihi dolmamış resmi Avukat Kimlik Belgesi , özel kimlik belgesi olarak kabul edilir. Bunların dışındaki, sürücü belgesi, meslek kimlik kartları vb. diğer tüm belgeler sınava giriş için geçerli belgeler sayılmayacaktır. Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, sınav görevlilerinin adayı kolaylıkla tanıyabilmelerini sağlayacak, sınav görevlilerinde adayı tanımada tereddüt oluşturmayacak güncel bir fotoğraf ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır. Üzerinde soğuk damga, sınav görevlilerinin adayı kolaylıkla tanımasını sağlayacak güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları (TC Kimlik numarası elle veya daktilo ile sonradan yazılmış veya ilave edilmiş olmamalıdır.) ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir. Sınav günü sınav görevlilerinin, fotoğrafından adayın kimliğini belirlemede güçlük çektiği takdirde, adayı sınava almayabileceği veya adayın sınavının geçersiz sayılabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu belgelerini eksiksiz olarak yanında bulundurmayan bir aday, mazereti ne olursa olsun, sınava alınmayacak; sınava alınsa bile sınavı geçersiz sayılacaktır.

Nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında T.C. Kimlik Numarası, soğuk damga veya güncel bir fotoğrafı bulunmayan adayların, kimlik belgesi nedeniyle sınavda bir hak kaybına uğramamaları, mağduriyet yaşamamaları için sınav kurallarına uygun kimlik belgelerini edinerek sınava girmeleri gerekmektedir.

Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

 

       

Yorumlar

 1. deli Kadir diyor ki:

  okuyanların okumayanların çırağı,yamağı olduğu bir zaman diliminde yaşıyoruz.Allah tüm diploma sahiplerine sabırla versin..bu hale nasıl geldik,kim sebebp oldu artık size bırakıyorum

 2. tr35 diyor ki:

  Türkiyede doğru düzgün işleyen tek sektör SINAV SEKTÖRÜ….40tl den 70 tl yaptılar …umut tacirleri bunlar umut taciri..

 3. Dr.ceyhun diyor ki:

  bu sistem gerçekten de yüksek akademik niteliğe sahip gençlerin akademiye kazandırılmasına mani ve bu gençleri gün geçtikçe farklı alanlarda istihdam etmeye zorlayarak köreltiyor.Tek tip bir nitelikli insan modeli yoktur,kimisi alesi geçer de niteliklidir,kimisi de geçemez de yine yüksek niteliktedir.Esas kıstas burada akademik mesleki bilgidir.ölçülcekse alan bilgisi ölçülmelidir.kimya mezunu ise kimya bilgisi,biyoloji ise biyoloji bilgisi sınanmalıdır.

 4. Celalettin76 diyor ki:

  ALES neden pekiyi aynı soru standartları dahilinde kişinin akademik mesleki yetisini ölçmeye yönelik değil,ALES gibi de o zaman bir akademik alan sınavı yapılamaz mı?
  mesleki bilgisini ölçmekte , üniversitenin verdiği mezuniyet notuna itimat ediliyor da, türkçe matematik sınavında niye kişinin o güne kadar ki bilgisine itimat edilemiyor.bu öğrenci türkçe metematik yetisini ,o güne kadarki lys-öss-ygs neyse..ispatlayarak lisans veya yüksek lisans mezu olmadı mı pekiyi??

  ALES BARAJINI GEÇEN HER KİŞİ(MADEM YETENEĞİ ÖLÇÜYOR) NEDEN O ZAMAN YÜKSEK MEZUNİYET NOTU VE DİL PUANINA SAHİP DEĞİL?

 5. Meriç diyor ki:

  Lisans notun 100 olsun, yüksek lisans mezuniyet notun da 100 olsun,yabancı dil notun da 100 olsun ve fakülteni birincilikle bitir, ama ALES puanın yani türkçe-matematik puanın 70 olmazsa türkiye akademisinde,türk üniversitelerinde yerin yok,başvuru hakkın dahi yok.Türkiyee hiçbir üniversitede araştırmacı olamazsın,üniversite bünyesine alınamazsın.Artık bu durumu aziz Türk Halkının takdirine bırakıyorum.

  Bu büyük soruna acil olarak artık çözüm bulunmalı..

  1. hatay diyor ki:

   O sizin dediğiniz gazoz ağacı maalesef oda burada yok adama alesten 70 i geçemiyorsun bu ortalamayı nasıl yaptın ing den bu puanı nasıl aldın hadi bunları geçtim üniversiteyi nasıl kazandın diye sorarlar biraz mantıklı olun ya ne kadar şikayet ediyor bu millet ya zorla akademisyen ol diyolar adama sanki alese çalışıp geçmeyi göze alamıyorsun akademisyen olup ömür boyu çalışmayı göze alıyorsun nası bir tezat arkadaşım.Nasıl bir akademisyenlik hayal ediyorsun.

  2. Metin diyor ki:

   Bence gayet mantıklı ve gerekli bir sınavdır Ales. Ezber sınavı değildir tamamen muhakemeyi ölçen bir sınav. Okuduğunu anlayabiliyor musun, analitik düşünebiliyor musun bunu ölçer. Bunları yapamayan birisinin zaten akademisyen olmaması gerekiyor. Akademisyenlik kolay birşey değil.

Yorum Yaz