Akademik Personel | 22 Şubat 2018, Perşembe

ALES Nedir? ALES’e Nasıl Çalışılır?

4 Ocak 2017
ALES Nedir? ALES’e Nasıl Çalışılır?
       

ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Sınavı) ülkemizde lisansüstü eğitim almak isteyen ya da akademik kadrolara yerleşmek isteyenlerin girmek zorunda olduğu sınavdır. Her bir aday sınav sonucunda sapmalarla birlikte genellikle 50 ile 100 arasında bir puan almaktadır Bu yazımızda sınavın içeriğine, nasıl çalışılması gerektiğine ve farklı durumlar için gerekli minimum ALES puanına değineceğiz.

ALES’te toplamda 160 soru sorulmaktadır. Bunlar 40 sayısal 1, 40 sayısal 2, 40 sözel 1 ve 40 sözel 2 şeklindedir.  Bu sorulardan adaylar alanlarına göre 120 tanesini seçip çözmek zorundadırlar. Sayısal ve eşit ağırlık alanından olanlar sayısal 1, sayısal 2 ve sözel 1 kısımlarını çözmek zorundadırlar. Sözel alanından olanlar ise sayısal 1, sözel 1 ve sözel 2 testlerini çözmek zorundadırlar. Sınav süresi ise 180 dakikadır.

Sayısal 1 ve sayısal 2 testlerinde temel matematik ve sayısal mantık konularından sorular sorulmaktadır benzer şekilde sözel 1 ve sözel 2 testlerinde de temel dil bilgisi sözel mantık ve anlam bilgisi soruları sorulmaktadır. ALES sınavında sorulan soruların tamamı yeterli zaman verildiğinde pek çok adayın doğru cevaplayacağı sorulardır. Fakat sınav süresi çoğu aday için yeterli gelmemekte bu yüzden bazı kısımlar yetişmemektedir. Yukarıda anlatılanlara göre ALES’e hazırlanacak olan kişilerin şu önerileri dikkate alması yararlı olabilir.

1) Öncelikle süre sınırı verilmeden bir ALES denemesi çözülmeli ve eksik konular tespit edilmelidir.

2) Eksik konular kaynak kitaplardan çalışılıp eksikler giderilmelidir.

3) Sınava belli bir süre kala seri denemelere geçilmelidir. Seri denemelere geçmeden önce eksik konuların öğrenilmiş olması oldukça önemlidir.

4) Seri denemeler çözülürken mutlaka süre tutulmalıdır. Denemelere mümkünse tıpkı ALES gibi sabah 09.30’da başlanmalıdır. Özellikle de işe gitmeyen ve evinde sınava hazırlanan öğrenciler öğle vakitlerine kadar uyumayı geceleri ise çalışmayı tercih etmekte, ilk defa sınav günü erken kalkınca da sıkıntı yaşayabilmektedir.

5) Seri denemelerin bütününde önceden belirlenmiş test sırası uygulanmalıdır. Sınavda  da kesinlikle bu sırayı uygulamak gerekir. Örnek olarak bir aday tüm denemelerde sayısal 1, sözel 1, sayısal 2 sırasıyla çözüm yaptığı halde sınav günü sayısal 1, sayısal 2, sözel 1 şeklinde bir sıra izlerse ciddi sıkıntılarla karşılaşması ve başarısız olması muhtemeldir.

6) Evde deneme çözerken mutlaka cevap alanlarına işaretleme alışkanlığının kazanılmasına ve işaretleme sürelerine dikkat edilmelidir. Pek çok öğrenci evdeki denemelerde sadece soruları çözüp geçmekte işaretlemeleri göz önünde bulundurmamaktadır. Bunun 2 zararı vardır. Birincisi işaretleme alışkanlığı kazanılmamış olur. Sınavda ilk defa işaretleme yapan aday o alışkanlığı kazanmadığı için belki de işaretlemeye gereğinden fazla zaman harcar. İkincisi de toplam işaretleme süresi olan yaklaşık 5 dakikalık bir süre soru çözerek geçirilmiş olur. Unutulmamalıdır ki 180 dakikanın içerisinde optik forma işaretleme süresi de vardır. Bu yüzden bu küçük fakat önemli ayrıntıya da dikkat edilmelidir.

7) Mümkünse kursların deneme sınavlarına katılmak ve sınav deneyimi yaşamak oldukça yararlı olacaktır.

8) Her bir denemeden sonra cevapları kontrol edip denemeyi çöpe atmak hatasına düşülmemeli yanlış cevaplar incelenmeli, yanlışın bilgi eksikliğinden mi yoksa süre sıkıntısından mı olduğu tespit edilmeli, bilgi eksikliğinden doğan bir yanlış varsa ilgili konu en kısa zamanda çalışılmalıdır.

9) Sınavdan birkaç gün önce çalışmalar bırakılmalı ve deşarj olunacak aktiviteler (sinema, konser, oyun vs.) yapılmalıdır.

10) Sınavdan bir önceki gün erken kalkılmalı ve erken yatılmalıdır.

11) Bazı soruları boş bırakarak da yüksek puan alınabilir. Bu düşünce unutulmamalıdır. Bir sorunun üzerinde kesinlikle 1 dakikadan fazla oyalanılmamalı soru çok zaman gerektiriyorsa sonraya bırakılmalıdır. Sınavda çok zaman harcanması için konulmuş tuzak sorular olabilir. Bu sorulara uğraşan bir öğrenci belki çok basit 3-5 soruya zaman bulamayacaktır.

12) Sınav günü şeffaf şişede su, kimlik ve giriş belgesi dışında hiç bir şey götürülmemelidir. Sınava girilecek okulun ve salonun önceden gidilip görülmesi sınav günü okulunun bulunamaması sebebiyle geç kalma riskini ortadan kaldıracaktır.

Ülkemizde akademik kadrolara atanmak için minimum ALES puanı 70’tir. Lisansüstü eğitim içinse adayın minimum ALES puanı 55 olmalıdır. Fakat aslında bu puanlar oldukça sembolik puanlardır. 55 ALES puanı ile bir adayın yüksek lisans yapacağı üniversite sayısı neredeyse yoktur. Benzer şekilde 70 ALES puanı ile akademisyen olmak neredeyse imkansızdır. Bu yüzden ALES puanı mümkün olduğunca yüksek tutulmalıdır. En azından 80 veya üzeri ALES puanı almak her öğrecinin hedefi olmalıdır.

ALES sınavı yapıldığı tarihten itibaren 3 yıl süre ile kullanılabilir. Eğer adayın süresi dolmamış birden fazla ALES puanı varsa aday bu puanlardan istediğini kullanabilir. Son girilen sınavın puanı geçerli olur gibi bir kural yoktur.

       

BENZER HABERLER