Akademik Personel | 26 Mart 2017, Pazar

Akademisyene Zam Torba Kanun İle Birlikte Geliyor!

30 Kasım 2013
Akademisyene Zam Torba Kanun İle Birlikte Geliyor!
       

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, Kamu-Sen, KESK ve Memur-Sen başkanlarıyla bir araya geldi. Önemli konular üzerinde uzlaşma sağlandı. Bu konuların yürürlüğe girebilmesi için ‘Torba Yasa Tasarısı’ hazırlanacak ve en kısa sürede Meclis’e sunulacak.

YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya’ya sendika olarak hazırladıkları ‘Öğretim Elemanlarının Mali Hakları’ başlıklı raporu sunan Gündoğdu, “Üniversitelerde görev yapan profesörlere verilen maaş 4 bin 702 TL’den 2014 yılı ocak ayı itibariyle 5 bin 431 TL’ye çıkarılmasını talep ediyoruz. Doçentlerimize verilen 3 bin 369 Tl olan maaşlarının ocak 2014 itibariyle 4 bin 98 liraya, yardımcı doçent maaşlarının da 2 bin 701 liradan 3 bin 430 TL’ye ve son olarak araştırma görevlilerinin maaşlarının da 2 bin 203 liradan 2 bin 932 liraya yükseltilmesini istiyoruz. Bu rakamlar verildiğinde rekabet eden bir akademisyen ailesine kavuşacağız.” diye konuşulmuştu ve Çalışma Bakanı Faruk Çelik, Kamu-Sen, KESK ve Memur-Sen başkanlarıyla bir araya geldi. Önemli konular üzerinde uzlaşma sağlandı. Bu konuların yürürlüğe girebilmesi için ‘Torba Yasa Tasarısı’ hazırlanacak ve en kısa sürede Meclis’e sunulacak.

TASARIDA YER ALACAK 10 MADDE

-Memura fazla çalışma ücreti ödenecek

-2005’ten sonra işe başlayan memura 1 dereceartış verilecek

-Emeklilik tazminatında 30 yıl sınırı kaldırılacak

-Sicil affı çıkarılacak

-23 bin 4-C’liye kadro verilecek

-Akademisyenlerin maaşı iyileştirilecek

-Sınavlarda görev alan memurlara ücret ödenecek

-Personel servisleri tekrar konacak

-Doğuda görev yapan memura teşvik ödenecek

-Meslek öğretmenine ilave eğitim tazminatı verilecek

Forumda Akademik Zam

Kaynak: Anadolu Ajansı

       

Yorumlar

1 2 3
 1. Osman Demirayak dedi ki:

  28 yıllık devlet memuruyum. Üniversitede okutman olarak çalışıyorum. Ne yazık ki aldığım maaşla geçinemiyorum. Enteresan bir durumu buradan aktarmak istiyorum. 2 yıllık okul bitiren yüksek okul sekreteri memur benden 560.00 tl yüksek maaş alıyor. Ayrıca bizle alay ediyor. Dün mezun ettiğim. bugün göreve başlayan bir hemşire, lise mezunu bir polis, uzman çavuş bizden çok maaş alıyor. Ya bu işte bir gariplik var, ya da ben garibim… Fazla söze gerek var mı? Herkese selam.

 2. Fırat Taner dedi ki:

  Paralel yapı yüzünde zam mam yok, ne Başbakanın, ne YÖK’ün ne de Mehmet Şimşek’in suçu yok, bütün suç paralel devlet…. Kahrol sen paralel devlet….

 3. öğretim üyesi dedi ki:

  sayın YÖK başkanının özverili ve samimi çalışmalarını, gayretlerini takdirle karşılıyorum. bununla birlikte, akademisyenlerin “özlük haklarının iyileştirilmesi”, “maaşlarının düzeltilmesi”, “yök kanunu” gibi konularda bir arpa boyu yol alınamamıştır. bu durumda geriye bir tek konu hakkında kamuoyunu aydınlatacak bir basın toplantısı yapıp veyahutta hatırı sayılır bir izleyici kitlesi olan ulasal bir kanalda çıkıp öz bir şekilde sorunları sıralayıp istifa etmek kalmıştır. bu şerefli ve onurlu bir davranıştır. bu yapılan “zulmün” kabul edilmemesidir. bu, YÖK bünyesinde bireysel olarak gösterilebilecek en büyük tepkidir. bu, yapılması gereken davranıştır. bugün bir öğretim üyesi olarak yayın evlerinden akademik kopya dilenir hale gelmiş bir camianın başkanının üzerine alması gereken bir sorumluluktur. yazıklar olsun akademisyenleri bu hale düşürenlere, yazıklar olsun üniversiteleri bu hale düşürenlere, yazıklar olsun bilime, eğitime darbe vuranlara. bir akademisyen 10 yıl öncesinde çok daha fazla maaş aldığı memurlardan en az 500-1500 TL arasında daha az maaş alır duruma getirilmiş ve gelir kaybına uğratılmışsa bunun sorumluları ülkenin bilimsel geri kalmışlığının da sorumluları durumundadırlar. sayın yök başkanı birilerinden “istifa et” serzenişini beklemeden derhal istifa etmelidir, tepkisini ortaya koymalıdır. aksi halde bu camianın düşürüldüğü durumu gündeme taşımak ve dikkatleri çekmek mümkün olmayacaktır.

 4. Bilim-SEL dedi ki:

  Eğitim ve Bilim….. Gelişmemiş toplumlarda benim tabirimle bu iki kelimenin 3 harfi genellikle değişime uğrar:
  “Eğilim ve Filim” olur. Bilimde eğilim olur mu demeyin? Önem verilmezse ve yasal güvenceler yasal güvensizliklere dönüşürse herşeye eğilir bilim.
  Aslında çözüm çok basit: Teşvik edici bir kaç yenilik: Bunlardan birincisi emeğin karşlığıdır.
  Diğeri de kariyerde teşvik uygulamaları olabilir. Örneğin Doçent olmak için birilerini ikna etmeniz değil, bilimsel çalışmaların kriteri sağlaması yeterli olabilir. Konuyu dağıtmadan, sonuç olarak, bu torba yasa tekklifi yasalaşsa da geç kalmış olacak gibi. Gerçekleşmesi halinde bile rakamların psikolojik etkisinden öteye geçemeyecek görünüyor. Yani geç kalınırsa refaha katkı sağlayacağı tartışılır.

 5. UTANIYORUM.. dedi ki:

  Yazık ve ayıp ya yani bi meslek bukadar itibarsızlaştırılır mı? bu insanlar bukadar değersizleştirilir mi ey sayın maliye bakanı iki ay önce az maaş alıyorlar diyen sen değilmiydin şuan bu cümleleri yazdığıma okadar utanıyorumki dilenci durumuna düşürdünüz. geçen Ay iki tane kiti cebimden aldım doktora tezi için 600 tl allah aşkına 550 tl ev kirası o da evden sayılırsa elektirik su vs yani artık diyecek bişey bulamıyorum ve sadece utanıyorum hemde sizin yerinize ey sevgili maliye bakanı

Yorum Yaz

1 2 3