Akademik Personel | 25 Mart 2017, Cumartesi

Akademisyene İlave 1 Derece, Şubat Maaşlarına Yansıyacak

Akademisyene İlave 1 Derece, Şubat Maaşlarına Yansıyacak
       

Toplu sözleşme ile verilen ilave bir derece uygulaması Şubat 2016 maaşlarına yansıyacaktır.

İlave 1 dereceye ilişkin olarak toplu sözleşmede yer alan hüküm şu şekildedir:

“İlave derece verilmesi
Madde 28- (1) 457 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye eklenen ek geçici madde, 458 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa eklenen mülga ek geçici madde ve 459 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa eklenen ek geçici madde hükümleri; anılan ek geçici maddeler kapsamında belirtilen (sözleşmeli subay, sözleşmeli astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşlar dahil) ve bu ek geçici maddeler ile 2/2/2005 tarihli ve 5289 sayılı Kanun hükümlerinden yararlanmamış olanlardan 15/1/2016 tarihinde görevde bulunanlar (aylıksız izinde bulunanlar dahil) ile bunlardan anılan tarihten önce emekli, adi malüllük, vazife malullüğü aylığı bağlananlar ile dul ve yetim aylığı alanlar hakkında da uygulanır.”

 

2005’ten Sonra Akademisyen Olanlara Ek 1 Derece Verildi

Derece değişikliğinde görevin niteliğinde bir değişiklik olmadığı için, 657’nin 167. maddesine göre, ilave bir derece uygulaması, takip eden aydan itibaren uygulanacaktır. Yani, bir derece Şubat 2016’dan itibaren maaşlara yansıyacaktır.

       

Yorumlar

 1. Biri işte dedi ki:

  Personel daire başkanligiyla konuştum.cevap olarak Akademisyenler goreve baslarken 2 derece önden yani 7/1 den basladiklari icin vermediklerini ifade etti. Tam bir saçmalikkkkk

 2. fyilmaz dedi ki:

  Merhaba aynı sorun bizdede var Konya necmettin erbakan üniversitesinde çalışıyorum. Akademik personelin sadece emekliliğe esas derece kademesi düşmüş burda yanlışlık var toplu sözleşme maddesinde akademik personele ilişkin bir ayrım yok.

 3. critic dedi ki:

  1 derece akademik personeli kapsamıyormuş. bizim üniversitenin açıklaması bu yönde. Peki aylardır neden bunu kimse söylemedi. Bu siteyi takip ediyorum sürekli derece verilmesi ile ilgili haber yapıldı beklenti oluşturuldu. Derece verilmemiş olabilir, ancak akademik personel adı altındaki bir sitenin bu yönde haberler yapmaması lazımdı aksine bunu farkedip derecenin verilmesi yönünde kamuoyu oluşturulabilirdi. Bu yazıyı site yöneticileri kendini eleştirsin ve geliştirsin diye yazdım. Sonuçta akademik personelle ilgili tek site bu. Ayrıca ögesen ve ögeder inde kendini eleştirmesi lazım. Onlara da burdan iletiyorum. Sayın Nazmi Hoca ve Vahdet Hoca lütfen daha dikkatli takip edelim ki böyle yanlış bilgilendirmelerin önüne geçelim.

 4. Levent dedi ki:

  Akademisyenlerde maaş aylığına vermemişler. Yani akademisyenlerde maaşlar da değişiklik olmayacak.
  Memurlarda hem emekliliğe hem de maaşa derece verilirken akademisyenlerde sadece emekliliğe veren zihniyeti anlamak için akademisyen olmak bile yetmiyor, anlayamıyorum…

 5. mert dedi ki:

  dereceler emekliliğe veriliyormuş artış orada olacak, kadro dereceniz değişmeyecek. memura her ikisine verilirken akademik personele sadece emeklilik derecesine verilecek.
  çok çok saçma ve haksız

 6. Okt. dedi ki:

  5.derece 2.kademe iken, 4.derece 2.kademe mi olacak? Yoksa 5.derece 3.kademe mi olacak? Onu anlamadim 🙁

  1. akademikportal dedi ki:

   5/2 iken 4/2 olacak.

 7. emel dedi ki:

  1.derecedekiler ne olacak peki?

 8. fikret dedi ki:

  2005 den önce akademisyen olup halen devam edenler içinde 1 derece eklenecek mi acaba?

 9. Ar.gör dedi ki:

  Maaş derecesini değil sadece emeklilik derecesini etkileyecek dedi bizim üniversitenin personel işleri yani maaşı etkilemeyecek dediler???

 10. ali dedi ki:

  Ne kadar bir zam olacak ki?

Yorum Yaz