reklam
Akademik Personel | 22 Mart 2017, Çarşamba

Akademisyen Açığına ‘Emeklilik’ Formülü

15 Aralık 2015
Akademisyen Açığına ‘Emeklilik’ Formülü
       

YÖK, öğretim üyesi temininde sorun yaşayan yeni üniversitelerde eğitimin aksamaması için akademisyenlerin emeklilik yaşını 72 yapacak düzenlemenin uzatılması için kanun tasarısı taslağı hazırladı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) öğretim üyesi temininde sorun yaşayan yeni kurulan ve gelişmekte olan üniversitelerde, eğitim öğretim faaliyetlerinin aksamaması için akademisyenlerin 72 yaşında emekli olmalarını içeren düzenlemenin uzatılması için yasa tasarı taslağı hazırladı. YÖK, istisnai olarak 41 üniversitede uygulanan düzenlemenin, tüm öğretim üyelerini kapsaması için çalışma yapıyor.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, dün gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu sonrası, özellikle taşra üniversitelerindeki öğretim üyelerinin 72 yaşına kadar çalışmalarını içeren düzenlemenin süresinin yıl sonu bittiğini, bu kapsamda akademisyenlerin 72 yaşına kadar üniversitelerde öğretim üyesi olarak devam etmesinin kararlaştırıldığını bildirmişti.

Konuya ilişkin YÖK yetkililerinden alınan bilgiye göre, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu kapsamında, devlet üniversitelerinde yardımcı doçent, doçent ve profesör kadrosundaki öğretim üyeleri 67 yaşında emekli olmak zorunda. YÖK, 2008’de yaptığı geçici düzenlemeyle 5467, 5662 ve 5765 sayılı kanunlarla kurulan yeni üniversitelerdeki öğretim üyelerinin 72 yaşına kadar çalışmalarına olanak sağladı ancak bu düzenleme 31 Aralık’ta sona erecek ve bu üniversitelerde görev yapan 67 yaşındaki öğretim üyelerinin emekli olması gerekecek.

Uygulamanın, yeni kurulan ve gelişmekte olan üniversitelerin öğretim üyesi ihtiyacının karşılanmasında önemli bir pay üstlendiği gerekçesiyle YÖK, bu üniversitelerde eğitim-öğretim faaliyetlerinin aksamaması ve deneyimli akademisyenlerin bilgi ve birikimlerinden faydalanılması uygulamasına devam edilmesi için yeni bir kanun maddesi taslağı hazırladı. YÖK’ün hazırladığı 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı taslağı MEB’e gönderildi. MEB’in gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra taslağı, Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonuna sunması bekleniyor.

Taslak yasalaştığında, 5467, 5662 ve 5765 sayılı kanunlarla kurulan devlet üniversitelerinde görevli öğretim üyelerinin 67 yaşını doldursalar dahi 72 yaşına kadar görev yapabilmelerine olanak sağlanacak. 5467, 5662 ve 5765 sayılı kanunlarla kurulan 41 devlet üniversitesinde, 11 Kasım itibarıyla yaklaşık 200 öğretim üyesi görev yapıyor.

Anadolu Ajansı

       

Yorumlar

 1. selin dedi ki:

  yaa evet tecrübe aönmli ama bunlar burada kaldıkça asistanları tampon bölge olarak kullnıp onların üzerinden birbirlerini yemeye devam edecekler… kaç tane aziz sancar gibi labına girip çalışan var ? yarısı uyukluyor odalarında

 2. Mühim dedi ki:

  Şimdikiler 72 yaşına kadar yaşıyorlar da onlardan sonra gelenler yani hayatları sınav ve kurallara uyum sağlamakla ve şimdikilerin gölgesinde geçen yeni nesil öğretim üyeleri acaba 65 yaşına bile ulaşacak mı? Ayrıca emeklilik moduna girmiş öğretim üyeleri verilen ekstraları yine emeklilik modunda mı geçirecek?

 3. bilgen11 dedi ki:

  ‘Akademisyen açığına emeklilik formülü’ başlığını görünce he dedim yök ilk defa iyi bir iş yaptı..emeklilik yaşını düşürüp genç akademisyenlerin önünü açacak…nerdeeee?? herzamanki gibi yanlış kararlar..Hocalarımız zamanında bilime önemli katkılar vermiş insanlardır ancak çoğu yeni teknolojilerden bi haber… fakülteye uğradıkları yok.yeni geliştirdiğiniz bir teknoloji ile ilgili destek istemeye kalksanız size 50 yıl öncesinden bahsediyor. biz bunları zaten literatürden elde ediyoruz. Yani kısacası ‘herşey zamanında’. Bu zihniyetle gidilirse Türkiye’de bilimden bahsedilemez..Yazık..

 4. diferansiyel dedi ki:

  Mevcut hocaların -özellikle 55 yaş sonrası- %99’u öğrenciye bir şey öğretmekten fersah fersah uzakken YÖK’ün aldığı bu kararı kınıyorum. Öğretim elemanı yetersizliği yok, verilmeyen kadrolar var, torpili olmayanı üniversiteye almama var. İnsanları kandırmayı bırakın, “biz küresel rekabete açık öğrenciler yetişmeme, sadece bize yalakalık yapanların önünü açma zihniyetini uzatma kararı aldık” deyin. Elinizden gelse odanızı mezarınız yaparsınız siz. Bizi de önümüzü tıkayarak böyle diri diri mezara gömersiniz.

 5. ümran dedi ki:

  Bekleyen binlerce genç var onların önünü neden tıkıyorlar hala anlamış değilim.Dedeler bi zahmet köşelerine çekilsinler artık onlarda illa birişe yarayacaklarsa gençlere rehberlik yapsınlar bu ne doyumsuzluk.

 6. Akademisyen dedi ki:

  Bu adamlar zaten ya bankamatik hocalar yada birsey anlatamayacak durumda olanlar.

 7. Asli alp dedi ki:

  zavallı ogretmen nick li arkadasa katilmamak elde degil. Yazik gercekten. Binlerce genc ogretim uyesi olmak icin kapida beklerken, daha bircogu bilgisayar kullanmasini bile bilmeyen dedem yasindaki kisiler, daha dogrusu tuzu kuru hayatta herseyi elde etmis, paraya ihtiyaci kalmamis insanlar, yeni evlilik yapacak, hayata yeni toz pembe hayallerle baslayacak insanlarin onune set olusturacak, yazik. Umarim hicbiri kabul etmez ve genclerin onunu tikamaz.

 8. ismi dedi ki:

  o zaman niye tübitak ggibi kurumlar doktora teşvik kursu veriyor gençllere, hayattının en güzel yıllarını üniveersiterlerde geçirenlere…böyle saçmalık olamaz,,isyan ederim olamaz, o kadar…

 9. zavallı öğretmen dedi ki:

  bizler hoca olmak icin bukadar zor şartlardan geçerken taş devrı zamanında hoca olanların emeklılık yasını 72 ye cıkarın siz. Akademısyen acıgı var dıyıp bunu yapın Sonrada ünıversıteler hep dolu dıyın. Barı ölene kadar ünide kalın. Ders ücretı, sınav ücretı ne var ne yok hepsını sız yıyın. Hatta bazılarının nasıl yükseldiğide tartışılır. Evınız beles, hayatınız beleş. Ne dıye emeklı olasınız. Yetısen yenı nesıller de kafası zehır olan yenı nesılde işsiz gücsüz dolassın. Yada doktoradan sonra da kapının önune koyun.

Yorum Yaz