Akademik Personel | 26 Mart 2017, Pazar

Akademik Zamda Uzman İsyanı!

Akademik Zamda Uzman İsyanı!
       

Başbakan Davutoğlu’nun akademik zam tüm üniversite personelini kapsayacak açıklamasına rağmen yeni hazırlanan tasarıda uzmanlar yer almıyor!

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nunakademik zam tüm akademisyenleri kapsayacak sözü yerde kaldı! İddialara göre Maliye Bakanlığı zamlarla ilgili düzenleme yaparken uzmanları kapsam dışı bıraktı. Başbakan Davutoğlu’nun da imzalayarak Meclis’e gönderdiği akademik zamla ilgili yasal düzenlemede zam yapılacak akademik personel içerisinde yer alan uzmanlar yer almadı.

Bakanlar Kurulu tarafından imzaya açılan ve TBMM’ye sevk edilen yasal düzenlemede, üniversitelerin akademik kadrolarında yer alan uzmanlar kapsam dışında tutuldu. Yükseköğretim Personel Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısında, “Yükseköğretim tazminatı” bölümünde; profesörler, doçentler, yardımcı doçentler, öğretim görevlileri ile okutmanlar zam yapılacak kadrolar içerisinde sayılırken, aynı listede uzmanlar yer almadı.

Akademik Zam Kimlere Veriliyor? Miktarı ve Teşvik Oranları Nelerdir?

 

Uzman kadrolarına da tasarı da yer verilmesi için Twitterda  çalışması başlatılmıştır, @akademikforum olarak#akademikuzmanazam hashtag’lerini retweet etmeye başladık, bu hashtag ile yaparsanız gönderinizi yayılmasını sağlıyoruz.

SENDİKALAR HAREKETE GEÇTİ
İnternethaber.com’un sorularını cevaplayan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, akademik zam konusunda adaletli davranılmadığını, acilen uzmanlarla ilgili hatanın düzeltilmesi gerektiğini söyledi.Akademik zammın uzun zamandır hükümetin gündeminde olmasına rağmen, yasal düzenlemenin sürekli ötelendiğini anlatan Koncuk, akademik teşvikle ilgili düzenlemenin de 2016 yılından itibaren geçerli olmasına anlam veremediklerini söyledi. Bu konudaki düzenlemenin de 2015 yılından itibaren geçerli olması gerektiğini ifade eden Koncuk, Meclis’e gönderilen tasarıda uzmanların yer almadığını hatırlattı.Uzmanların da akademik kadro içerisinde yer aldığını ve üniversitelerde diğer akademik kadrolarla aynı işleri yaptığını kaydeden Koncuk, bununla ilgili olarak, gerekli girişimleri başlatacaklarını söyledi.

Kaynak: İnternet Haber

       

Yorumlar

1 2
 1. Taylan ÖCALAN dedi ki:

  Akademik uzmanlara zammın verilmeme gerekçesi HABERİ:

  http://www.memurlar.net/haber/487390/

  2914’e tabi personele Yükseköğrenim Tazminatı ile Akademik Teşvik Ödeneği verilmesini öngören tasarı geçtiğimiz hafta, TBMM’ye sunulmuştu.

  Zam sonrasında, yine 2914’e tabi olan uzman, çevirici, eğitim öğretim planlamacısı unvanlarında çalışanların kapsam dışında tutulması, eleştirisi konusu olmuştu.

  20 Ekim tarihinde yapmış olduğumuz haberde, YÖK Başkanı Çetinsaya’nın veya başka bir yetkilinin neden uzmanların kapsam dışında tutulduğu konusunda bir açıklama yapması gerektiğini belirtmiştik. YÖK Başkanı Çetinsaya, aynı gün yaptığı bir başka açıklamada, uzmanlara da zam verilmesi gerektiğini ifade etti. Çetinsaya’nın çağrısının bir karşılık bulup bulmayacağını, TBMM’deki görüşmeler sırasında görebileceğiz.

  Ancak, memurlar.net olarak Bakanlara sunulan bilgi notlarına ulaştık. Bakanlara sunulan bilgi notuna göre, uzman, çevirici, eğitim öğretim planlamacısı unvanlarında çalışanlar;

  1- Akademik faaliyetlerinin olmaması,

  2- Kamu kurumlarında benzer unvanlarda çalışan personel bulunması,

  nedenlerinden dolayı kapsam dışında tutulmuştur.

  Yapmadığımız akademik yayınlara bir örnek için bakabilirler;
  http://www.yarbis.yildiz.edu.tr/tocalan

  2023 hedefleri için bilimsel hedefler koyan Türkiye’nin durumu budur işte.
  Bu zihniyetle nereye gidilir bakalım?

  1. akademikportal dedi ki:

   Kaldırmışlar haberi hocam herhalde infial olmuş şikayet gelmiş..

 2. yusuf dedi ki:

  arkadaşlar tasarı mecliste ama bu tasarı ne zaman konuşulup tartışılacak bilgisi olan varmı ?

 3. ÖĞRETİM GÖREVLİSİ-KEMAL dedi ki:

  BU METNİ YUKARIDAKİ E POSTALARA GÖNDERDİM VE İLİMİZİN MİLLETVEKİLLERİNİ KONUYLA İLGİLİ BİLGİLENDİRDİM.UZMAN ARKADAŞLARIMIZ TEPKİLERİNDE HAKLIDIR.ADETA ÜVEY EVLAT MUAMELESİ YAPILMAYA ÇALIŞILIYOR. HUKUKTAN KESİN DÖNECEK BU YANLIŞ,ŞİMDİ DÜZELTİLMELİKİ AKADEMİSYENLERİN TÜMÜ TEKRAR MAĞDUR OLMASIN… Bilindiği üzere 14/10/2014 tarihli Bakanlar Kurulundan gelen 31853594-101-1043-4120 Yasa Tasarısında Akademik Kadrodaki çalışanlara Yükseköğretim Tazminatı ve Akademik Teşvik verilmesi öngörülmüştür. Fakat 11/10/1983 tarihli 2914 sayılı kanuna eklenmesi öngörülmüş maddelerde 2547 sayılı kanunun 33. maddesinde belirtilmiş olan Öğretim Yardımcıları grubundaki Araştırma görevlileri yer alırken Devlet üniversitelerinde aynı statüde istihdam edilen 3500 adet Uzman, Çevirici ve Eğitim ve Öğretim Planlayıcısı yer alamamaktadır. Buda eşitsizlik ortaya çıkarmakta ilgili yasaya aykırı bir durum ortaya koymaktadır. Unutulmamalıdır ki Akademik Uzmanlarda Araştırma Görevlileri ile aynı maaşı almaktadır ve aynı sosyal haklara sahiptirler. Eğitim, kadroya atanma kriterleri olarak da aynı şartları sağlayarak üniversitelere alınmaktadırlar. Gerek Sayın Başbakanın “Tüm Akademik kadrolara verilecek” diye belirttiği bu Tazminat ve Teşvik dolayısı ile gerekse üniversitelerde uygulanmakta olan kanunlardaki durum göz önünde bulundurularak, eksikliğin giderilmesi, diğer akademik kadrolar gibi bugüne kadar aynı özlük haklarını taşıyan “AKADEMİK UZMAN” arkadaşlarımızın 2547’de yer alan çerçevede ele alınıp zamdan faydalanması için gerekli çabalarınızı dileriz. KEMAL KENPOS

 4. alii dedi ki:

  Uzmanlari destekliyorum öğretim görevlisi ve okutmanlara da haksizlik yapilmistir kurum geliştirmenin neden yarisini aliyoruz bizler üvey evlatmiyiz bu yetmedi bide tesvikte arş gör kere yüzde yetmiş öğrt görevlilerine yüzde altmis doktoram bitmek üzere dun mezun olmuş oypli lisans mezunu benden yuksek maaş aliyor haksizligin bu kadarina pes diyorum.

Yorum Yaz

1 2