reklam
Akademik Personel | 25 Şubat 2017, Cumartesi

Akademik Teşvik Ödemeleri Şubatta Başlıyor

2 Ocak 2017
Akademik Teşvik Ödemeleri Şubatta Başlıyor
       

Devlet üniversitesi kadrolarındaki akademisyenlere, bir önceki yıl esas alınarak hesaplanan akademik teşvik puanı üzerinden şubat ayının 15’inden itibaren 12 ay süreyle her ayın 15’inde ödeme yapılacak.

Devlet yükseköğretim kurumları kadrolarındaki akademisyenlere yapılacak teşvikleri düzenleyen Akademik Teşvik Ödeneği Yönetmeliği Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. Yönetmelik hükümleri, Milli Savunma Üniversitesi ile Jandarmave Sahil Güvenlik Akademisi kadrolarında bulunan öğretim elemanları hakkında da uygulanacak.

Akademik teşvik ödemesi en yüksek devlet memuru brüt aylık tutarının profesör kadrosunda bulunanlar için yüzde 100’üne, doçent kadrosundakiler için yüzde 90’ına, yardımcı doçent kadrosundakiler için yüzde 80’ine; araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, okutman, uzman, çevirici ve eğitim-öğretim planlamacısı kadrosunda bulunanlar için yüzde 70’ine, akademik teşvik puanının yüze bulunmasıyla bulunacak oranın uygulaması yoluyla hesaplanacak. Öğretim üyelerinin her bir akademik faaliyet türünden elde edilen puanların toplanmasıyla akademik teşvik ödemesine esas puan hesaplanacak.

Öğretim elemanının her bir faaliyet türünden topladığı faaliyet puanı 30’u, akademik teşvik puanı ise 100’ü geçemeyecek. Faaliyet puanı hesaplanırken alt faaliyet oranları profesör ve doçent kadrosunda bulunanlar için 1, yardımcı doçent kadrosunda bulunanlar için 1.5; araştırma görevlisi, öğretim görevlisi ve okutman kadrolarında bulunanlar için 2; uzman, çevirici ve eğitim-öğretim planlamacısı kadrolarında bulunanlar için 1 ile çarpılacak. Devlet yükseköğretim kurumları kadrolarındaki akademisyenlere yönelik akademik teşvik ödeneği, bir önceki yıl esas alınarak hesaplanan akademik teşvik puanı üzerinden şubat ayının 15’inden itibaren 12 ay süreyle her ayın 15’inde ödenecek. Akademik teşvik ödeneği alınabilmesi için akademik teşvik puanının en az 30 olması gerekecek.

anadolu ajansı

       

Yorumlar

 1. Barış dedi ki:

  35. madde ile görevlendirilen araştırma görevlilerinin 35. madde ile görevlendirildiği üniversitede akademik teşviğe başvuracağı ile ilgili resmi yazısı ya da başka bir dokümanı olan var mı ? Acil

 2. uzmancık dedi ki:

  Neden uzmanların alabileceği toplam ödenek arş gör ve öğr gör.lere göre hesaplanırken yaptığı çalışma ya dayalı puanlama prof.lara göre değerlendiriliyor. Kaldırılsın bütün uzman kadroları bu nedir arkadaş.

  1. Akademik Uzman dedi ki:

   Uzmanların hizmet cetvelindeki yeri Araş.Gör ile aynı olmasına rağmen ve bu sorun yetkililere iletilmesine rağmen prof. ve doçent ile eşdeğer görülmesi, araş.gör’ lerin 2 ile çarpılan puan ve paraları neden uzmanlarda 1 ile çarpılıyor? Mantıklı ve yasal bir açıklaması var ise lütfen açıklansın. Gerçekten mağduriyet oluşmakta ve hak yenen bir durum ortaya çıkmaktadır.

 3. Ali dedi ki:

  Merhaba, yeni yönetmelik biraz daha açıklayıcı bir hesaplama tekniğine sahip. önceki yönetmelikte kadro unvanı çok karışıktı. Tek sorun “senyör yazar (yayının yapıldığı alanda daha önce en az on adet uluslararası yayın yapmış makaledeki son isim)” konusunun açık olmamasıdır. Buradaki ALAN ifadesi ÜAK alanımı, Yayının yapıldığı bilim dalımı veya yayının spesifik konusu mu?

  bu konuda yardımcı olabilir misiniz…

Yorum Yaz