reklam
reklam
Akademik Personel | 26 Ekim 2016, Çarşamba

Akademik Personel Alımında Torpil Uyarısı!

25 Eylül 2015
Akademik Personel Alımında Torpil Uyarısı!
       

ÜNİVERSİTELERE akademisyen yetiştirmek amacıyla kurulan Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kaldırıldı. Artık öğretim üyeleri cari usulle yani başvurdukları üniversitelerin uyguladığı sınavın ardından alınacak. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), kararın gerekçesi olarak üniversitelerin kadro istememesini gösterdi. Ancak akademisyenlere göre bu gerekçe yeterli değil. Çünkü ÖYP’nin, yani puana göre yapılan merkezi atamanın kaldırılması üniversitelerde kadrolaşmanın ve torpilin kapılarını aralayabilir.

YÖK: YAPIYLA UYUŞMUYOR

YÖK’ten yapılan açıklamada, bu kararın alınmasının altında yatan nedenler şöyle sıralandı: “Üniversitelerin ÖYP’nin kaldırılmasına yönelik talepleri, bu uygulamanın akademik camianın yapısıyla uyuşmaması ve yükseköğretim kurumları tarafından tercih edilmemesi sonucunda da her yıl kullanılmayan çok sayıda kadro.” YÖK’ün cari usulle araştırma görevlisi atamanın ‘torpil’ anlamı taşımadığı belirtilen açıklamasında, “Cari usulle atanma şartları ÖYP ile atanacak araştırma görevlilerinden daha da ağır. Örneğin, ÖYP kadrolarına başvurularda yabancı dil şartı bulunmazken, cari usulle atanacak araştırma görevlilerinin başvurularında en az 50 yabancı dil puan şartı bulunuyor” ifadesine de yer verdi.

ÖYP YÖK’ün Kararı Üzerine Kaldırıldı!

 

ÖYP VE CARİ USUL NEDİR?

ÖYP: Araştırma görevlileri için, lisans genel not ortalamasının yüzde 25’i ile ALES’te ilgili alanda alınan puanın yüzde 60’ı ve varsa yabancı dil puanının yüzde 15’i alınarak, bir ÖYP puanı hesaplanıyor. Adayların yerleştirilmeleri YÖK tarafından merkezi olarak ÖYP puanları esas alınarak gerçekleştiriliyordu.

CARİ usul: ALES’te ilgili alanda alınan puanın yüzde 70, Yabancı Dil Sınavı’nda (YDS) yüzde 50 baraj şartı var. Adaylar başvurdukları üniversitelerde yazılı ya da sözlü sınava da tabi tutuluyorlar.

ÖYP’nin Kaldırılmasını Forumda Tartışıyoruz

Kaynak: Hürriyet

       

Yorumlar

 1. cansu diyor ki:

  şimdiye kadar sanki hiç torpil yoktu da şimdiden sonra bu tehlike var..torpilin alası vardı be bugüne kadar..ne rezillikler gördük..

 2. TORPİLİN ALASI diyor ki:

  Tarım Makinaları önlisans programına KİMYACI doçente ne dersiniz.

 3. rafet diyor ki:

  tabi hepimiz torpilsiz girdik bu kadrolara 😉 hatta öğrenci işlerine kadar torpilsiz????

 4. ismail yozgat diyor ki:

  sanki bugune kadar kadrolara yerleştirilenler hep torpilsizdi,hiç referansları yoktu!!!

 5. emre mert diyor ki:

  OYP cari alımdan çok daha objektif ve doğru bir sistem. Alanında ne kadar iyi olursan ol eğer başını eğmiyorsan el etek öpmüyorsan kadro işin yalan olur. YOK başkanı değişmeden önce sistem çok güzel işliyordu. Yeni gelen yonetimle birlikte önce atamalar ihmal edildi yapılmadı sonra OYP kaldırıldı. Çocuk oyuncağı mı bu? OYP KALDIRILMASIN!!!!

Yorum Yaz