reklam
reklam
Akademik Personel | 25 Ekim 2016, Salı

Akademik Kariyer mi Yoksa İş Kariyeri mi?

8 Aralık 2015
Akademik Kariyer mi Yoksa İş Kariyeri mi?
       

Bu malum soruyu her genç kendine sormuştur. Kimileri için cevap önceden bellidir, nettir, kararsızlık yoktur. Ancak bu çetrefilli soruya herkesin aynı şekilde yaklaşamadığının çok iyi farkındayız.

Şimdi sizlere bu iki hayat çizgisi arasındaki farkları ve benzerlikleri yazacağım.

1) Akademik kariyer daha nettir, iş kariyeri ise daha maceraperesttir.

Akademik kariyerde basamaklar bellidir, merdivenlerin önündeki engeller az çok tahmin edilebilir. Ancak iş hayatı öyle değildir, belirsizdir, başınıza herşey gelebilir, ultrazengin bir milyarder de olabilirsiniz, ağzına kadar borç içine düşmüş, beş parasız bir adam da olabilirsiniz.

2) Akademik kariyer daha az risklidir.

Bu yukarıdaki ilk maddenin bir sonucu olarak “risk” faktörü de tahmin ettiğiniz üzere son derece yüksektir iş hayatında. Buna hazır olmayan kişilikler ve karakterler için had safhada sıkıntılara vesile olabilir bu riskler. Dolayısıyla tercih yaparken bu faktörü her zaman göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

3) Akademik kariyer için masa başında geçireceğiniz süre yüksek ihtimalle iş hayatındaki normal kariyerlere göre çok daha yüksektir.

Eğer bir girişimciyseniz yani buradaki “girişimci olmak için
” kriterlere uyuyorsanız akademik kariyeri unutun diyebiliriz. Zira masa başında onlarca saat geçirmek size göre değilse siz “iş dünyasının o engin ve tehlikeli yolları için daha biçilmiş kaftansınız

4) İş dünyasında ve yatırımların hüküm sürdüğü camia’da akademik kariyere göre daha fazla para var.

Bu husustan özellikle emin olabilirsiniz. Zira para kazanmak ve servetini katlamak isteyen kişilerin kalkıp da doçent, profesör olmak istediğini göremezsiniz. Zira söz konusu profesörlerin cepleri boş diyemesekte iş dünyasının kodomanlarıyla kıyasladığımız zaman para konusunda çok daha zayıf olduğunu görüyoruz.

Mesela “en kolay yoldan 1 milyon dolar kazanmak
” gibi bir kriteri göz önüne aldığımızda Akademik kariyer sahibi kimselerin başlıkta sözünü ettiğim iş dünyasının kurtlarıyla kıyaslandığında sınıfta kaldığı bir gerçektir.

5) İş hayatında potansiyel daha yüksektir ama ulaşılması daha zordur. Akademik kariyerde ise potansiyel çok da yüksek değildir ama ulaşılması nispeten daha kolaydır.

Demek istediğim üniversiteyi bitirip profesör olmayı kafaya takmış birisi bu hayalini büyük ihtimalle 50’sinden sonra, 60’ından sonra da olsa gerçekleştiriyor. Ancak aynı şeyi iş dünyasında kariyer yapan kişiler için söyleyemeyiz. Zira her “coworker” bir patron olmayı hayal eder ama 100’de biri bunu gerçekleştirebilir…

Sonuç olarak şurası bir gerçek ki; akademik kariyer ile iş kariyeri birbirinden çok farklı diyarlardır. Birisi girişimcilere hitap etmekte, diğeri ise çalışkan ve garantici tiplere. İkisinin de kendine has zorlukları, avantajları bulunmaktadır elbette. Yine de seçimi kendi karakterinize ve kişiliğinize göre yapmak en iyisi. Aksi takdirde para kazanacağım diye kendinizi bir ömür gereksiz paralar ya da gereksiz yere bir ömür risk içinde yaşarsınız.

Sağlıcakla kalın, sormak istediklerinizi yorumlardan alabiliriz.

       

Yorumlar

  1. Kazım diyor ki:

    Hocam çok güzel yazmışsınız, elinize sağlık, aslında siz insanlara şunu ifade etmek istemişsiniz.

    Akademik kariyer=garanti, saygınlık
    İş kariyeri=para potansiyeli ve macera

Yorum Yaz