reklam
Akademik Personel | 22 Mart 2017, Çarşamba

Açıköğretim Mezunları THY’de Pilot Olabilecek

25 Mayıs 2016
Açıköğretim Mezunları THY’de Pilot Olabilecek
       

Türk Hava Yolları’ndan (THY) Açıköğretim Fakültesi mezunları için sevindirici bir haber geldi. THY’de artık Açıköğretim mezunları da pilot olabilecek.

Sürekli artan uçak sayısıyla her yıl 500 yeni pilota ihtiyacı olan Türk Hava Yolları, ihtiyacı karşılayabilmek için pilot alım şartlarını revize ediyor. 2021’e kadar ihtiyaç duyacağı 4 binden fazla pilotu ağırlıklı olarak yurt içi kaynağından karşılamayı hedefleyen Türk Hava Yolları, yetiştirilmek üzere alım yapacağı ikinci pilot aday adaylarında aranan şartlarda yeni bir düzenlemeye daha gitti. Daha önce üniversitelerin 4 yıllık sayısal ve eşit ağırlık puan türlerinden öğrenci kabul eden bölümlerden mezun adayların başvurularını kabul eden, geçen yıldan itibaren ise ilk kez sözel bölümlerden mezun adaylara da kapılarını açan THY, bu kez açıköğretim mezunlarını pilot alım sürecine dahil etti.

30 HAZİRAN’A KADAR BAŞVURU YAPABİLECEKLER

THY, 30 Haziran 2016 tarihine kadar yayında olacak yetiştirilmek üzere 2. pilot aday adaylarında açıköğretim mezunu olan adayların da başvurularının kabul edileceğini duyurdu. Türkiye’de yetişen pilot sayısı yetersiz kaldığı için, yurt dışından yabancı pilot alımı da yapan THY’nin bu yöndeki arayışları devam ediyor. Birçok ülkede düzenlediği Road show’lar (tanıtım turları) ile pilot arayan THY, pilot bulmak için bu kez 1-2 Haziran tarihleri arasında Cidde’de düzenleyeceği Road show ile Suudi Arabistan’da pilotlar ile bir araya gelecek. ToplantılardaTHY’nin pilotlara sunduğu imkanlar tanıtılacak ve başvurular için yapılacak işlemler anlatılacak.

THY daha önce ABD, Brezilya, İran, Katar, İspanya, Fransa, Rusya’da pilotlar için tanıtım turları düzenlemişti. Türk Hava Yolları pilot alım süreçlerindeki bazı testlerde başarısız olduğu için elenen adaylara tekrar kapılarını açmıştı. Türk Hava Yolları Uçuş Akademisi sözel bölüm mezunlarına da kapılarını açarken 28 Aralık 2015 tarihinde de alınan bir kararla şirkette çalışan pilotların emeklilik yaş haddini 63’den 65’e çıkarılmış.

Habertürk
       

Yorumlar

  1. Önceden de vardı dedi ki:

    zaten önceden de olabiliyordu….hatta benim arkadaşım lise mezunu(endüstri meslek) parayla uçuş eğitimi aldı.belirli bir saat uçuyor bunlar sonra hoop pilotsun. işte önce ikinci pilot belirli bir saat uçunca birinci pilot vesaire oluyon. hatta pilotların ve hosteslerin çoğu açıköğretim, uzaktan öğretim, online öğretime devam ediyor…halen okumaktalar yani mezun falan değiller…önlisans, lisans diploması sahte olmadıktan sonra kanunda tanımlanan tüm haklara sahipsiniz.diplomanızı ister sürekli okula giderek alın, ister uzaktan alın, ister açıktan alın, ister online alın farketmez.diploma sahte olmasında hepsi aynı yani. diğer taraftan bugün lise mezunu olmak ne kadar sıradansa yarında üniversite mezunu olmak o kadar sıradan olacak hatta oldu bile…eh durum böyle olunca insanlarda farklı yetenekleri varsa diğerlerinden ayrışacak…en güzeli ticaret üniversite vesaire uzun iş.

Yorum Yaz