reklam
Akademik Personel | 17 Ocak 2017, Salı

582 Bin Öğretmen Tek Tek İnceleniyor

13 Ocak 2016
582 Bin Öğretmen Tek Tek İnceleniyor
       

Sahte diplomalı 60 öğretmenin tespit edilmesinden sonra devlet okullarında görev yapan 830 bine yakın öğretmenin yüzde 70’i mercek altına alındı.

MEB, KPSS’nin başladığı 1999’dan bugüne kadar ataması yapılan 582 bin öğretmenin diplomalarını tek tek inceleyecek.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın “60’a yakın sahte diplomalı öğretmen tespit ettik” açıklamasından sonra ortaya çıkan skandalla ilgili soruşturma derinleştirildi. Devlet okullarında görev yapan 830 bine yakın öğretmenin yüzde 70’i mercek altına alındı.

DİPLOMALAR TEK TEK İNCELENECEK

Devlet memuriyeti sınavlarının uygulanmaya başladığı 1999’dan bu yana ataması yapılan 582 bine yakın öğretmenin diplomaları tek tek incelenecek.

Bu sayıya şubatta ilk kez atanacak 30 bin öğretmen adayı da dahil. Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak incelemenin en az 4 ay süreceği belirtiliyor.

40 BİN TL’YE SAHTE DİPLOMA

Sabah’ın haberine göre özel okullarda görev yapan öğretmenler ise şimdilik incelenmeye alınmadı. Cemaat ve PKK ile ilişkili olduğu düşünülen bir çetenin sahte diploma işini organize ettiği ifade edilmiş, bazı öğretmen adaylarının kredi çekerek 30-40 bin TL’ye sahte diploma aldıkları tespit edilmişti.

AÇIKTAN YARARLANDILAR

Sahte diploma çetesinin, ilk kez Devlet Memurluğu Sınavı (DMS) adıyla ÖSYM tarafından yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı’nın (KPSS) yürürlüğe girdiği 1999’dan itibaren faaliyete geçtiği düşünülüyor. Çete, YÖK’ün

“Yükseköğretim Mezun Doğrulama ve Sorgulama Sistemindeki”

bir açığı yakalayarak sahte diploma yaptı.

ÇETE BÖLÜM DEĞİŞİKLİĞİ YAPTI

Söz konusu sistemde sorgulanan öğretmenin sadece üniversite mezunu olup olmadığı belirleniyor, ancak alan bilgisi yer almıyordu. Çete bu durumdan yararlanarak bölüm değişiklikleri yaptı. Hangi alanda daha çok öğretmene ihtiyaç varsa diplomalar bu şekilde değiştirildi. Örneğin Fizik öğretmeninin diploması ataması görece daha kolay olan zihinsel engelliler öğretmenliği ya da okul öncesi ve psikolojik danışmanlık bölümlerinden mezun olmuş gibi hazırlandı.

ÖZEL OKULLAR SORUŞTURMA DIŞI

MEB, bundan sonra yeni alınacak tüm öğretmenler için ilgili üniversitelerden tek tek adayların branşlarının da tespitini yapacak. Öte yandan Türkiye’de şu anda 829 bin 77’si devlet, 90 bin 316’sı özel okulda olmak üzere 919 bin 393 öğretmen görev yapıyor. Özel okullarda görevli 247 bin 480 öğretmen şimdilik sahte diploma soruşturmasının dışında tutuldu.

Kaynak: Sabah

       

Yorumlar

 1. crazy boy dedi ki:

  1) yukarıdaki açıklamada sayısal hata yapılmış ,haberi yapan biraz dikkat etse ..zira önce özel okullarda göreev yapan 90 bin öğretmen varmış ,sonra özel okullarda görev yapan 247 bin öğretmen soruşturma dışı ..nasıl oldu yani şimdi bu 🙂

  2)bence elbette bunu yapmış olanlar iyi kurnazlık yapmaya çalışmış bariz kul hakkı ama daha çok başka bir hakka girmiş gibi duruyor yalnız ortada şöyle de bir durum var haberle ilgili milli e. bakanı çok sayın nabi avcı nın açıklamalarını okudum kendileri aynen bi zatihi şöyle bir ifade kullanmışlar zatı muhterem “şimdi ataması yapılmayan yada çok az atama yapılan bir fizik öğretmeni 90 puan üstü ile ancak atanabiliyorken , atamsı çok yapılan DİN KÜLTÜRÜ ,ingilizce gibi branşlarda 60 veya daha az bi puanla atama yapılıyor ..bu kişiler de bunu fırsat bilip böyle bir yola girmişler ..

  be heyy meb bakanı acep bu sahtekarların suçunun önemli bi kısmı sizde değil mi aceba bi empati yapsak ne olurdu ..çünkü çok sayın siz maşallah DİN KÜLTÜRÜ branşına yılda ortalama 7 bin civarı atama yaptığınız için e türkçe ingilizce bu branşlarda eklenince nazar değer inşallah zaten yarısı gidiyor ..

  senin namaz kılmayan din kültürü öğretmenin yüzünden bizler de azar işitiyoruz iibflilerden,çünkü adam diyor ki yılda 50 bine yakın öğretmen atanıyor malum öğretmen denince tüyleri diken diken oluyormuş. adam bilse matematiğe 83 puan üstü (85 ci,varı p121) fizik bu şekil tarih bu şekil ..yani ayıp olmuyor mu sayın bakanım allah rızası için kendi kurduğunuz o cümleden yüzünüz hiç mi kızarmıyor ..

  ayrıca namaz kılmayan yine bu öğretmeniniz diyor ki “açık var hocam bu kadar basit aslında..” yani açık var biliyoruz açarsan her ile 10 taneden fazla imamhatip , ortaokulları imamhatip yaparsan e olur ihtiyaç ,neye ihtiyaç duymak istediğine bağlı yani..ölçüyü biraz tutsanız o kaleminizi tutan kolunuz mu kırılırdı …

  yazık adalet ismi var partinizde …kesinlikle tasvip etmiyorum..

  3)adam gibi adil bi dağılımla iş yapın bunu da rica etmeyi bize çok görmeyin.(sayın bakan ta size söylüyorum umarım görürsünüz)

Yorum Yaz