reklam
reklam
Akademik Personel | 22 Ekim 2016, Cumartesi

5 Yıllık ÖSYM Sınavları Mercek Altında

7 Nisan 2015
5 Yıllık ÖSYM Sınavları Mercek Altında
       

Askeri okullar ve polis okullarına giriş ile Adalet Bakanlığı sınavları başta olmak üzere, 2010-2015 döneminde yapılan tüm sınavlar polis tarafından incelemeye alındı.

Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre, geçen mart ayında başlatılan, gözaltına alınan 62 zanlıdan 32’sinin tutuklandığı KPSS’de usulsüzlük soruşturması derinleştiriliyor.

Zanlıların, polise verdikleri ifadelerin yanı sıra başta YÖK, ÖSYM, Jandarma, Emniyet, TÜBİTAK ve MASAK’tan gelen raporlar ve analizler doğrultusunda, 2010-2015 döneminde gerçekleştirilen askeri okullar ve polis okullarına giriş, Adalet Bakanlığı sınavları ile diğer bazı kamu kurumlarına giriş sınavları çok yönlü ve çok boyutlu biçimde incelenecek.

Bu kapsamda, söz konusu dönemde sınavlara giren ve durumu şüpheli görülen adayların puanları, varsa önceki ya da sonraki yıllarda katıldıkları sınavlarda aldıkları puanlarla karşılaştırılacak. Şüphelilerin telefon kayıtları incelenecek, bu dönemde sınava katılan adaylar ile 2010 KPSS soruşturmasında usulsüzlük yaptıkları öne sürülen kişiler arasında herhangi bir ilişki/iletişim olup olmadığı da araştırılacak.

Emniyet yetkilileri, doğrudan şüpheli olanların yakalanması için operasyonların süreceğini, kalanların ise emniyet tarafından ifadeye çağrılacağını bildirdi.

Yetkililer, son 5 yıllık dönemdeki sınavlara yönelik incelemeler sonucunda, 2010 yılındaki sınav sonuçlarına benzer sonuçlarla karşılaşılması durumunda şüpheli sayısının ciddi oranda artacağını söyledi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

       

Yorumlar

 1. deli petro diyor ki:

  Kars havalimanında 2 öğrenci kendilerine ait olmayan 10 adet kimlikle yakalandı. Bu öğrenciler İngiliz dili örencileri idi cezaevinde kaldılar ve hocaların yerine üds ve KPDS sınavlarına girdiklerini söylediler üzeri örtüldü.

 2. George Bush diyor ki:

  5 yıldır tüm sınava girenlerin parası derhal geri ödenmelidir.Resmen ALDATILDIK!!!

 3. Ali diyor ki:

  2013 sonbahar ales ve 2014 kpss kesinlikle kontrol edilmelidir. 2013 aleste beyaz kalem yayıncılık, 2014 kpss ise tarihin pusulası kitapları direk soruldu. Sınavlardan bir hafta önce o yayınlar kişilere mail atıldı. Yds sınav sonuçları üzerindede oynama yapıldığını düşünüyorum.

 4. malazgirt diyor ki:

  bu pisliğe bulaşmış, bu sayede memur olmuş herkes ifşa edilmelidir. hem mümin olacaksın hem de kul hakkını yemede tavan yapacaksın. sonra da bunu çeşitli bahanelerle, kılıflarla örtmeye, gerekçelendirmeye çalışacaksın öyle mi? cemaat bir gizli servis, dünyayı yöneten küresel güç projesidir. truva atıdır. eski ortakları nedir diye sormayın. onlar malı götüren tayfa takımıdır.

Yorum Yaz