Akademik Personel | 29 Mayıs 2017, Pazartesi

3 Temel Adımda İletken kesit Hesabı Nasıl Yapılmalı?

16 Haziran 2016
Resim bulunamadı
       

İletkenlerde kesitler gün geçtikçe daha da önem kazanan bir noktaya gelmektedir. Bugün baktığımızda doğru iletken kesit seçimi bir tesis için kritik önemdedir. Ne yazık ki yangın süreçlerine baktığımızda çıkan yangınların önemli bir kısmının kablo iletken sebepli olduğu görülmektedir. Bu nedenle fabrika bakım mühendislerinin bir tesisatta öncelikle bakmaları gereken noktalardan biri kablo iletken kesitlerinin kontrol edilmesidir. Bir diğer önemli husus ise her termal kamera ile tesisteki bağlantı ve iletkenlerin kontrolüdür.

iletken

İletken kesit ve bağlantılarında eğer bir hata varsa ısı yayarlar. Bu ıs termal kameralarla görüntülenebilir. Termal kamera kontrolü bu hususta önemlidir. Elektriksel bakımda en önemli hususlardan biri bu termal izlerin iyi bir şekilde izlenmesidir. Eğer iletken kesit hesabı doğru şekilde yapılmamış ise kesit gücünden daha fazla akım taşıyacak ve ısı çıkaracaktır. Doğru iletken seçimi neden önemlidir bu yazıyı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Elektrik Tesisat Raporları Neden Önemlidir?

İletken kesitlerinin de olduğu iç tesisat raporu her tesis her sene düzenli olarak almalıdır. Çalışma Bakanlığı denetimlerinde düzenli olarak bu raporları istemektedir. SMM onaylı elektrik mühendisleri tarafından testlerinizi yaptırabilirsiniz. Elektrik tesisat raporu neleri kapsar?

  • İletkenlerin kontrolü
  • Kaçak akım rölesi testi
  • İzolasyon testi
  • Meger ölçümü
  • Topraklama türlerinin ölçümü
  • Nötr toprak gerilimi
  • Yakalama ucu ölçümü

Örnek Ölçüm İzolasyon Testi

Yüksek gerilim seçenekli kademeleri ile izolasyon direnci ölçümünü tek seferde faz-nötr , faz-toprak ve nötr-toprak arası üçlü kombinasyonu ,uçları değiştirmeye gerek kalmadan anında ölçer ve bütün kombinasyonların sonucunu ekranında görüntüler.

iletken2

Yaptığımız ölçümlerde ne yazık ki birçok tesisin yeterli düzeye gelmediğini gördük. Bugün elektrik tesisat uygunluk raporu alabilecek fabrika sayısı %1in altındadır. Uygunluk belgesi oldukça kapsamlı testleri içerir. Yıldırımdan Korunma Merkezi’nin bu konudaki yazısını okuyabilirsiniz. Tesislerde yapılan topraklama ölçümleri uygunluk belgesi değildir. İletken kesitleri, röleler kontrol edilmektedir. Bu durumda işletmeler için ciddi sıkıntı oluşturmaktadır.

       

BENZER HABERLER