reklam
Akademik Personel | 23 Şubat 2017, Perşembe

2016 YLSY Başvurları Başlıyor! 900 Burslu Öğrenci Yurtdışına Gönderilecek

2016 YLSY Başvurları Başlıyor! 900 Burslu Öğrenci Yurtdışına Gönderilecek
       

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından 1416 sayılı Kanun kapsamında yapılan YLSY (Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme) sınavıyla üniversiteler ile kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü yetiştirmek amacıyla  2016 yılında resmî burslu statüde yüksek lisans ve/veya doktora öğrenimi görmek üzere yurt dışına toplam 900 öğrenci (Millî Eğitim Bakanlığı – 63, üniversiteler – 500, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü – 84, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü – 80 Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü – 60, Su Yönetimi Genel Müdürlüğü – 25, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü  – 24,  Enerji ve Tabiî Kaynaklar Bakanlığı – 23, Orman Genel Müdürlüğü – 20, Kültür ve Turizm Bakanlığı – 15, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü – 6 kontenjan) gönderilecektir.

Yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek üzere başvuru yapacak adaylar, tercihlerini 26 Ekim 2016 – 02 Kasım 2016 tarihleri arasında ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile yapacaklardır.

Sınava başvuracak adaylarda aşağıdaki şartlar aranmaktadır:

 1. a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 2. b) Başvuru tarihi bitimine kadar ilgili lisans alanlarından mezun olmak,
 3. c) 2013 Sonbahar, 2014 İlkbahar-Sonbahar, 2015 İlkbahar-Sonbahar ve 2016 İlkbahar dönemlerinde yapılan ALES’te, tercih edilebilecek programın kabul ettiği puan türünden en az 70 almış olmak,

ç) Lisans öğrenimi ile ilgili genel akademik not ortalaması “4 üzerinden 2.50”, “100 üzerinden 65,00″ veya daha yukarı olmak,

 1. d) 1986 ve daha sonraki yıllarda doğmuş olmak,

Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak isteyen adayların ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr  ile Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü’nün http://yyegm.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan 2016 YLSY Kılavuzu´nu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

 

Ek-1 : 2016 YLSY Kılavuzu (Tıklayınız)

 Ek-2 : 2016 YLSY Tercih Tablosu (Tıklayınız)

Kaynak: MEB

       

Yorumlar

 1. ayşe dedi ki:

  dil sınavını geçtikten sonra yüksek lisans yapacağımız üniversiteyi kendimiz seçip kabul için üniversiteyle biz mi görüşeceğiz?

  1. Ali Y dedi ki:

   Evet üniversitelerle siz iletişim kuruyorsunuz. Fakat gideceğiniz ülke İngiltere olursa danışmanlık şirketleri ücretsiz sizin işlemleriniz hallediyor, okul ile görüşüyor.

 2. Oğuz dedi ki:

  Merhaba ben polis memuruyum da kazanırsam hemen istifa etmem gerekiyor mu yoksa yurtdışına çıkıncamı istifa ediliyor

  1. Ali Y dedi ki:

   Eğer yabancı diliniz var ise yurt dışına çıkana kadar görevinize devam edebilirsiniz. Yabancı diliniz yeterli değilse yurt içindeki dil okullarına gidiyorsunuz ve yoğunlaştırılmış dil programlarına katılacağınızdan hafta içi 5 gününüzü kurslar alıyor. Özetle bursu kazandıktan sonra görevinizi icra etmenize bir engel yok. Emniyet mensuplarını kapsayan yasa ve yönetmeliğe haiz değilim ancak istifa etmenize de gerek kalmayabilir kurumunuz izin verir ise ücretsiz izin alıp yurtdışına çıkış yapabilirsiniz. Çünkü YLSY programını kazandığınız zaman sizi atadığı kadrolar belirli olmasına rağmen asıl atama yapılmamış oluyor. Yani geri dönüş kadronuz sadece ismen belli oluyor ve sadece öğrenci olarak gözüküyorsunuz. Bu da sizin başka bir memurluk görevini icra edebilmenize yol açıyor.

 3. Erno dedi ki:

  Tablo 3 ve diğer tablolar kılavuzda yer alıyor mu? Lisans kodları vs. gözüktüğü tablolar için soruyorum.

 4. ing dedi ki:

  Kimse neden İngilizce konuşmuyor diyor, tek bir İngilizce öğretmeni göndermiyor. Program geliştirmede bütün öğretmenlik bölümleri var. Sadece İngilizce yok.

 5. Leyla dedi ki:

  Bu sınav yılda bir defa mı oluyor yoksa baharda da duyurusu olur mu? ALES puanım yok henüz, o yüzden soruyorum.

  1. akademikportal dedi ki:

   Yılda 1 oluyor.

 6. Brk dedi ki:

  Geçen sene bu programı deneyenlerdenim.Benimle beraber 3 arkadaşım daha tercih yaptık, hepimiz mühendis. Aramızdan sadece bir kişi kazandı ve o da yabancı dil kursu aşamasında darmadağın oldu.Diğer arkadaşım 84 ales puanıyla mulakata bile çağırılmadı.Ben 90 ales puanım ile mülakatlara katıldım.Ortalamam 3,3 ve ziyadesiyle bölümüm ve teorik konularda oldukça bilgiliyim. İlk intiba olarak heyetin benden hoşlanmadığımı anladım.Çünkü yandaş değildim.Devamında ise teorik sorulara verdiğim eksiksiz yanıtları görünce bu sefer anlamsız bir şekilde ailevi konulardan, anamın babamın işinden gücünden, kim olduklarından, dünya görüşümden sorular sormaya başladılar.O noktadan neyin ne olduğu anlaşıldı ama iş işten geçmişti zaten. 21 mülakat puanı verip beni kurum seçiminden önce direk elediler.Anlayacağınız torpilin, her türlü adam kayırmanın hat safhada olduğu bir ortam.Bilim ve eğitimle uzaktan yakından alakası yok.Her neyse; Diğer, yani mülakatı geçen arkadaşımızın ailesinden birisi meb bağlantılı olduğu için sorunsuz bir şekilde geçti mülakatı.Ales puanı 88 – ortalama 3,2 – mülakat puanı 90.Ardından kurum seçimi yaptı ve TOEFL veya IELTS’den yeterli puanları alamayıp yurtdışında üniversite kabulu alamayacağı için yurtiçindeki kurslara başladı.6 ay gibi bi süreden sonra denedi sınavları olmadı.Kursa devam etti ve sonunda bir kez daha girdi ama ielts’de 5.5’de kaldı.Beraber gittiği insanların yaklaşık %70’inin bu şekilde bursları iptal edildi ve bildiğim kadarıyla arkadaşım bu süreç içerisinde bir senelik kurs ve sınav giderleri için toplamda 18.000 liralık devlete geri ödeme yapmak zorunda kaldı. Öncekikle demem o ki dil yeterliliğiniz yoksa hiç bir şekilde bu programı aklınızdan dahi geçirmeyin.Kursa giderim hallolur modunda iseniz bu saatten sonra o işin çok zor ve geçemezseniz bu işin size büyük paralara mal olacağına emin olun.(yurtdışındaki dil kurslarına giderseniz çok daha iyi olabilir fakat bu kurslar sonucunda kazanamazsanız ödeyeceğiniz para dolar/euro cinsinden olur.ortalama 15.000×3=45.000 lira borçlanırsınız.) Fakat benim yabancı dilim iyi, ielts’den yeterli puanı alırım, ales puanım 90’dan yüksek, ortalama 3’den yüksek, mülakat içinde bir şekilde adam bulurum derseniz buyrun başvurun. Şunu da unutmamakta fayda var, klavuz ve açıklamalarda bir çok soru işareti var.Hala eğitimini 1 yıl önce bitirip dönmüş fakat hiç bir şekilde işine başlayamayan, başlasa da tamamen kendi tercihi dışında Hakkari, Muş, Van gibi yerlere atanıp 5 yıldan önce tayin isteyemeyeceği söylenen, hiç bir şey yapmadan körelen yüzlerce arkadaşımız var. Bu koşulları göz önüne alarak başvurunuzu yapın.Başvuru sürecinin ve yerleştirmelerin ortalama 3 ay, dil kursunun minimum 6 ay süreceğini var sayarsak, yurtdışı yüksek lisans-doktora programlarının da bir çoğunun başvuru süreci geçecek.Bunun dışında eğer ilk seferde IELTS-TOEFL geçemezseniz, bir 6 ay daha geçecek ve min. 3 döneminizi bu uğraş için yakmış olacaksınız. Allaha emanet olun.

  1. Ali Y dedi ki:

   YLSY Burslusuyum. Dil kursuna başlamadan önce İngilizcem pek yoktu Amerikan Kültür gibi kurslara gidip basit İngilizce öğrenmiştim. 3.5 ayda IELTS’ten 6.5 tam 5. ayda da Overall 7 şeklinde puan aldım. Benimle birlikte bu programa katılan bir çok arkadaşımdan da yüksek motiveli olan kişiler 6.5-7 arasında puanları bu sürelerde aldılar, düşük motiveli olanlar ise 7-8 ay gibi bir süreçte 5.5-6 seviyesinde idiler. Mülakatta da bölümümle ilgili sorular sordular bende cevapladım. İçinizi ferah tutun ve hayallerinizin peşinden gidin. Not: Orta düzey marka olmayan bir üniversiteden mezunum.Tek önerim yurt dışı dil okullarını tercih ederken dikkatli olun oralarda IELTS’e sizi çok hazırlayamayabilirler veya siz oralara alışmaya çalışırken motive olamayabilirsiniz, burada IELTS’i halledin oraya kültürel farklılıklara alışmak ve pratik yapmak için gidin.

   1. kedi dedi ki:

    mümkünse ales puanınız ve lisans mezuniyet ortalamanızı öğrenebilir miyim?

    1. Ali Y dedi ki:

     Tabikii. Ales puanım 83 mezuniyet notum ise 3.82

   2. esra dedi ki:

    Merhabalar ben de başvurmak istiyorum ama kafamda soru işaretleri var yardımcı olur musunuz

    1. Ali Y dedi ki:

     Elbette yardımcı olurum. Aşağıda linkini atacağım konuda ilk mesajı atan Memko isimli kullanıcı benim. Site üzerinden özel mesajla iletişim sağlayabilirsiniz ya da özel mesajla mail adresinizi veya facebook profilinizi atarsanız o kanallardan da size dönüş yapabilirim..
     http://www.akademikpersonel.org/ylsy-2016-yurtdisina-lisansustu-ogrenim-bursu/41655-ylsy-dil-kursu-kontenjanlari.html

 7. Emre dedi ki:

  Sözlü sınava çağıracakları tarihler ne zaman olabileceği konusunda bilgisi olan var mıdır?

 8. semih dedi ki:

  64 kişi fıkıh eğitimi için gidiyor şaka gibi. Millet uzaya koloni kurmaya gidiyor bizimkler fıkıha. Mührndislik için verilen kadrolar ülkenin durumunu gösteriyor.

  1. Edip dedi ki:

   numuneliklerdensin.

Yorum Yaz