reklam
reklam
Akademik Personel | 25 Ekim 2016, Salı

2015 Nisan e-YDS Başvuruları Başlıyor

1 Nisan 2015
2015 Nisan e-YDS Başvuruları Başlıyor
       

DUYURU

(1 Nisan 2015)

2015 Elektronik Yabancı Dil Sınavı (2015 e-YDS): Başvurular

6114 sayılı Kanun’un 3. Maddesi 2. Fıkrasının (a) bendinin verdiği yetki ile 2014 yılında Merkezimiz tarafından bilgisayar üzerinde (elektronik sınav) yapılmaya başlanan Elektronik Yabancı Dil Sınavları (e-YDS), 2015 yılında da devam edecektir. 2015 yılında yapılacak e-YDS’lerin sınav ve başvuru tarihleri ÖSYM’nin internet adresinden yayımlanmıştır.

e-YDS’nin 2015 yılı için yeni uygulaması İngilizce alanında, 18 Nisan 2015 tarihinde Ankara’da yapılacaktır. Sınava başvurular,2-6 Nisan 2015 tarihleri arasında olacaktır. Sınav, saat 14.00’te başlayacak ve 2,5 saat (150 dakika) sürecektir.

Sınava katılmak isteyen adaylar sınav ücretini, sınava başvuru tarihleri içinde ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi/banka kartı ile yatıracaklardır. Sınav ücreti ödeme işlemi, sınava başvuru tarihinin ilk gününde saat 14.00’te başlayacak, kontenjan dolduğunda sona erecektir. Kontenjan dolmadığı takdirde sınava başvuru tarihinin son gününde saat 17.00‘de sona erecektir. Sınava katılmak için sınav ücretini ödeyen adaylardan Merkezimiz kayıtlarında geçerli fotoğrafı olmayanlar, fotoğraf güncelleme işlemlerini sadece başvuru tarihleri içinde ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden, resmi iş gününde ve resmi iş saatlerinde yapacaklardır. Başvuru süresi bittikten sonra fotoğraf güncelleme işlemi yapılamayacaktır. Merkezimiz kayıtlarında geçerli fotoğrafı olmayan adaylara Sınava Giriş Belgesi düzenlenmeyecektir.

Sınava alınacak aday sayısı, e-YDS sınav binalarının aday kapasitesi ile sınırlı olacağından (Bu sınavda kapasite 204 olacaktır.) sınav ücretini ilk ödeyen adaylar kontenjana dahil edilmiş olacaktır. Kapasite dolduğu takdirde adayların sınav ücretini yatırması sistem tarafından engellenecek, ödeme kabul edilmeyecek ve e-YDS için sınav ücreti ödeme süresi sonlandırılacaktır.

Adaylar, 2015 Elektronik Yabancı Dil Sınavı (2015 e-YDS) Kılavuzuna aşağıdaki bağlantıdan erişebileceklerdir. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır. Kılavuzda; sınav ücretinin ödenmesi, başvuru, sınav, değerlendirme, sınav sonuçlarının kurumlarca kullanımı ile ilgili ayrıntılı bilgiler yer almaktadır. Sınava başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

e-YDS, elektronik ortamda yapılacağından, adayların sınavda uygulanacak ara yüzleri sınav öncesinde tanıması ve sisteme aşinalık kazanması amacı ile bir deneme e-sınavı hazırlanmıştır. Bu sınavlara katılacak adayların sınavdan önce deneme sınavından yararlanmaları önemlidir. Adaylar, Deneme e-Sınav Uygulamasına aşağıdaki bağlantıdan erişebileceklerdir.

Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

 

       

Yorumlar

 1. Gokhan diyor ki:

  Ankarada Ösym binasında mı yapılacak sınav bilginiz var mı ?

  1. akademikportal diyor ki:

   Evet bilkentte.

 2. Tuğba diyor ki:

  Merhabalar
  e-yds’ye sadece bir defamı başvuru yapma hakkımız var? diyelim ben nisan sınavına girdim fakat istediğim sonucu alamadım bir sonraki sınava tekrar başvuru yapabiliyor muyum?
  teşekkürler

  1. akademikportal diyor ki:

   1 yıl içinde bir kere maalesef.

  2. adnan diyor ki:

   yılda 1 kez e yds ye girme hakkınız var, seneye bu sene nisanda girseniz seneye nisanda girebilirsiniz en erken

 3. gül diyor ki:

  Elektronik sinava yil icerisinde 1 kez mi girme hakkimiz var ?

  1. akademikportal diyor ki:

   Evet.

 4. sevda diyor ki:

  E YDS sadece Ankara’da mı yapılıyor?

  1. akademikportal diyor ki:

   Evet şimdilik sadece ankarada.

Yorum Yaz