reklam
Akademik Personel | 27 Şubat 2017, Pazartesi

2015 e-YDS Sınav Tarihleri ve Deneme Uygulaması

31 Aralık 2014
2015 e-YDS Sınav Tarihleri ve Deneme Uygulaması
       

DUYURU
(31 Aralık 2014)

2015 Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS): Sınav Tarihleri

6114 sayılı Kanun’un 3. Maddesi 2. Fıkrasının (a) bendinin verdiği yetki ile 2014 yılında Merkezimiz tarafından bilgisayar üzerinde (elektronik sınav) yapılmaya başlanan Elektronik Yabancı Dil Sınavları (e-YDS), 2015 yılında da devam edecektir.

4 Ocak 2013 tarihli ve 28518 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik” kapsamında yapılacak olan e-YDS, aynı Yönetmelik uyarınca Merkezimiz tarafından yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) ile eşdeğerdir.  e-YDS’ye giren adayların kazanmış oldukları haklar, YDS’ye giren adayların kazanmış oldukları haklarla aynıdır.

e-YDS’nin 2015 yılı için sınav tarihleri ekte yer almaktadır. Adaylar, 2015 Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS) sınav tarihlerine aşağıdaki bağlantıdan erişebileceklerdir.

e-YDS’lerde sınava alınacak aday sayısı ÖSYM Başkanlığı tarafından belirlenen kontenjan ile sınırlı kalacağından sınav ücretini ilk ödeyen adaylar kontenjana dâhil edilmiş olacaktır. Kontenjan dolduğu takdirde adayların sınav ücretini yatırması sistem tarafından engellenecek, ödeme kabul edilmeyecek ve e-YDS için sınav ücreti ödeme süresi sonlandırılacaktır.

e-YDS elektronik ortamda yapılacağından, adayların sınavda uygulanacak ara yüzleri sınav öncesinde tanıması ve sisteme aşinalık kazanması amacı ile bir deneme e-sınavı hazırlanmıştır. Bu sınavlara katılacak adayların sınavdan önce deneme sınavından yararlanmaları önemlidir. Adaylar, Deneme e-Sınav Uygulamasına aşağıdaki bağlantıdan erişebileceklerdir.

Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

 

       

Yorumlar

 1. Emel dedi ki:

  Bu sınava daha önce girmeyi başaran bir arkadaş, başvuruyu nasıl yaptığını yazabilir mi lütfen?

 2. Hülya dedi ki:

  Bu sınava yıl içerisinde kaç kez girebiliyoruz acaba? Nisan ve Eylül aylarındaki yds sınavlarını da etkiler mi elektronik sınava katılıp katılmayacağımız?

  1. akademikportal dedi ki:

   1 kere girebiliyorsunuz.

 3. salih dedi ki:

  hani 2015 yilinda artacakti kontenjan? hanii? ya bi is yapiyorsaniz adam gibi yapin, adam princetondan gelip senin ulkende yuzlerce yerde binlerce kisiyi sinav ediyor sen hala utanmadan 6 aydir bir yol katedemedin hala anca 150 kisiyi sinav yapabiliyorsun. Bu kurumun son 4 yilda yaptiklariyla birlikte tarihe gomulmesi gerekmektedir. Ulkede zaten adalet hak kavramlari onemini yitirmistir adam kayiran kayirana lanet bir durum icindeyiz. Bunlarin hepsinin sebebide basi bozuk olan siyasetcilerden kaynaklanmaktadir. En yakin zamanda firsatini buldugumda defolup gidecegim bu ulkeden

  1. tarık dedi ki:

   hissiyatınıza, tespitlerinize ve içinizden geçenlere son noktasına kadar katılıyorum.

Yorum Yaz