reklam
Akademik Personel | 24 Şubat 2017, Cuma

2014’de YLSY İle 1.000 Kişi Yurtdışına Gönderilecek

9 Haziran 2014
2014’de YLSY İle 1.000 Kişi Yurtdışına Gönderilecek
       

Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme Yerleştirme (YLSY)

YLSY; Üniversitelerin öğretim elemanı ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdürlüğü (TPAO), T.C. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü (TCDD) ve Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü gibi devlet kurumlarının uzman personel ihtiyacının karşılanması amacıyla T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’nca verilen resmi burstur.

YLSY adayları öncelikli olarak -her sene üniversitelerin ve kurumların ihtiyaçlarına göre güncellenerek yayınlanan- kılavuzda yer alan bir üniversite ya da kurumun kadrosuna yerleştirilmek için başvuruda bulunurlar.

2014 yılı için yapılacak YLSY başvuru sayısı YÖK tarafından 1.000 kişi olarak belirlendi ve YÖK’ün bu konuda çalışma yapabilmesi için en geç 25 Haziran 2014’e kadar tüm Üniversiterden Öğretim Elemanı ihtiyacı dikkate alınarak, yurtdışında hangi alanlarda lisansüstü eğitim yaptırılmak istendiğine dair bilgiler istenildi. Bu da 2014 YLSY’nin Temmuz ayında yapılma olasılığını arttırıyor.

YÖK’ün Açıklamasına BURADAN ulaşabilirsiniz.

YLSY Nedir?

 

YLSY Başvuru Şartlarına Mülakat Eklendi
       

Yorumlar

1 2
 1. bursbul dedi ki:

  dili kursla hallederim diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz bir kursla olcak iş değil

 2. bursbul dedi ki:

  aileniz bile 65.000$ ın altına imza atmak istemeyebilir. kefil bulmak oldukça zor iş .Bunu göze alarak başvurun. 3.5 ortalamanın altında yabancı dili olmayan biri yurt dısında doktora yaparken çok zorlanabilir. Örnekleri coktur yapamazsanız döndüğünüzde bu yüklü tazminatı ödemek zorunda kalırsınız. Alesim yeterince yüksek 2.75 ortalamam var diye kılavuzu bile okumadan atlarsanız sonra çok üzülebilirsiniz .Kılavuzun tamamını dikkatle okursanız şunu görceksiniz “Doktora öğrenimlerini tamamlamayanlar öğrenim masraflarını faizleriyle birlikte ödemekle yükümlü olacaklardır.” ifadesinin kılavuza eklendi. bu yeni durumda MEB ve Üniversiteler adına öğrenim görecek adayların doktoralarını tamamladıktan sonra görev talep edebilecekler. Yani yüksek lisansı bitirmek görev talep etmek için yeterli olmayacak. Doktorada başarılı olmayan veya yarıda bırakan (ki örnekleri çoktur ve tazminata düşen yüzlerce öğrenci mevcuttur) bursiyerler döndüklerinde ağır bir borç yükü altında kalacaklardır.

  .

 3. derin dedi ki:

  YLSY de bursu almaya hak kazandık ama ingilizce yeterliliğimz olmadığı için yurtdışında inglizce kursuna yolladılar. bu durumda burs ücretini alabiliyormuyuz yani burstan yararlanabiliyor muyuz?

 4. meltem dedi ki:

  merhaba ,
  acaba gidilecek üniversite nasıl belirleniyor? başvuruya kabul aldıktan sonra mı buna başvuruluyor yoksa tercihle beraber belli mi? bu konu da pek fikrim yok burs karşılıklı yazıyor hizmet olarak ödendiği sırada maaş alınıyor mu?
  yardımcı olursanız sevinirim?

 5. mahmut dedi ki:

  hocam merhaba, 2013 ylsy de yök adına gideceklerin tercih yapması gereken tablo-8 de yurt dışında gidebilecekleri ülkeler de vardı. lisans programımıza göre listede olmayan bir ülke üniversitesinden kabul alırsak burada yüksek lisans yapamayacak mıyız ? illa ki mebin istediği ülkelerden biri olmak zorunda mı ?

  1. akademikportal dedi ki:

   Evet O listede yayınlanamlı hocam.

Yorum Yaz

1 2