reklam
Akademik Personel | 24 Şubat 2017, Cuma

ALES 2014 Yeni Sistem Değerlendirmesi

20 Mayıs 2014
ALES 2014 Yeni Sistem Değerlendirmesi
       

Akademikpersonel.org’un Yeni Sistem ALES’e  Giren Kişiler Üzerinde Gerçekleştirdiği Araştırma Sonuçlandı. 1852 Kişinin Katılmış Olduğu Anketin Sonuçları Bazı Çarpıcı Gerçekleri Ortaya Koydu.

 

“Akademisyen olmaya giden yolda” siz değerli ziyaretçilerine aktif forumu ve zengin içeriğiyle yol gösterme ve yardımcı olmayı kendisine amaç edinmiş olan Akademikpersonel.org, sınav sonrasında yaptığı sınav değerlendirme raporlarından 2014 Ales İlkbahar raporunu yayınladı.

Bilindiği üzere 2014 senesi ilkbahar döneminde gerçekleştirilen Ales ile yeni bir Ales sistemine merhaba denilmiş oldu. Ancak, sınav süresinin 150 dakika, soru sayısının ise 120 olarak belirlenmiş olduğu bu yeni sistem, sınava katılanlar tarafından çok da hoş karşılanmamış gibi gözüküyor.

 

Akademikpersonel.org’un gerçekleştirmiş olduğu Ales’in nabzını ölçen araştırmada sormuş olduğu temel sorular ve cevapları şu şekilde:

 

1-  Ales’in Yeni Sistemindeki Soru Miktarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

Ankete katılanların büyük bir çoğunluğu (1250), Ales’in soru miktarından şikayetçi değil ve sınavda “olması gerektiği kadar soru olduğunu” düşünmekte. Ancak, 512 Kişi soru miktarının gereğinden daha fazla olduğunu ifade etmekte. Oransal olarak bakacak olursak, araştırmaya katılanların sadece %28’i soru sayısının fazlalığından şikayetçi. Özetleyecek olursak, yeni Ales sistemi katılımcılara göre soru sayısı bakımından geçer bir not almış gibi gözüküyor.

1

2- Sınav Süresi Sizce Yeterli miydi?

Ales’in önceki versiyonlarından da hatırlanacağı üzere Ales zamanla yarışılan bir sınav. Bu bakımdan sınava girenlerden zamanın yeterli olmadığı gibi duyumlar almak Ales için gayet normal bir durum. Yeni Ales sistemine bakacak olursak, yeni sistem de süre açısından benzer tepkileri çekmiş gözüküyor. Anketimize katılanlardan 1561 kişi Ales’in süresinin yeterli olmadığını belirterek sürenin daha uzun olmasını düşündüklerini belirtmekteler. Oransal olarak değerlendirmek gerekirse, araştırmamıza katılanların 84%’ü yeni Ales sisteminin de zaman açısından yeterli olmadığını düşünmekteler.

2

3- Yeni Ales Sistemini Önceki Ales’e Göre Nasıl Değerlendirirsiniz ?(Zorluk Durumuna Göre)

Yeni Ales sistemini 1852 kişilik katılımcı arasından 995 kişi daha zor olarak değerlendirmekteyken, sınavı önceki Ales ile aynı bulanlar ise 631 kişi. Sınavı kolay veya daha kolay bulanlar ise sadece toplamda 226 kişi. Katılımcılardan anlaşıldığı üzere, yeni Ales sınavı önceki Ales’e göre daha zor gibi gözükmekte. Nitekim, araştırmaya katılanların yarısından fazlası yeni Ales sisteminin daha zor olduğunu belirtmekte.

3

4- Yeni Ales Sistemini Önceki Ales’e Göre Nasıl Buldunuz? (İyi-Kötü)

Bir sınavın zor olması o sınavın kötü olacağı manasına gelmemektedir. Nitekim, Yeni Ales sistemi her ne kadar zor olarak algılanmış olsa da araştırmaya katılanların neredeyse yarısı (750) yeni sistemi “ne iyi ne de kötü” olarak değerlendirmişlerdir. Bunun yanı sıra, yeni sistemi iyi bulanların sayısı 478 kişi, kötü bulanların sayısı ise 524 kişidir. Başka bir ifadeyle, yeni sistem genel bir biçimde kötü olarak değerlendirilmiş olsa da sınavı beğenenlerin veya normal karşılayanların sayısı da azımsanmayacak kadar fazladır.

4

5- Sınav Beklentilerinize Göre Nasıl Geçti 

Akademikpersonel.org’un anketine göre yeni sistem Ales’e girenlerin çoğunluğu sınavlarının kötü geçtiğini düşünmekteler. Rakamsal kırılımları verecek olursak, sınavının kötü veya çok kötü geçtiğini düşünen kişi sayısı 1408 iken; aksini iddia eden katılımcı sayısı ise sadece 444. Yani sınava girenlerin 76%’sına göre sınav kötü geçmiş durumda.

5

 

Editörden Notlar:

Bilimsel projeler ve çalışmalar uzun vadede gerçekleşen ve kişinin belkide aylarca konsantre olmasını gerektiren araştırmalardır. Yüksek lisans ve doktora ise, kişilerin işte bu bilimsel hayata adım attıkları, önemli temel basamakları oluşturmaktadır.

Bu bakımdan, Ales sınavının kısa zaman içerisinde, bir yarış psikolojisiyle yapılması bilim açısından bazı sıkıntılar bulundurmaktadır. Nitekim, Akademikpersonel.org’un yaklaşık 80.000 kişi  tarafından görüntülenmiş ve hakkında yaklaşık 700 yorum yapılmış 11 Mayıs 2014 Ales İlkbahar Sınavını Tartışıyoruz adlı konusunda ve Forumunda bu konunun sıklıkla dile getirildiği görülmektedir.

Forum ve yorumlarda temel olarak şu düşüncelerin çokluğu göze çarpmaktadır:

“Akademik hayata geçiş için önemli sınavlardan birisi olan Ales, kişinin akademik becerisini ne derece ölçmektedir.”

“Zamanla yarışarak sorulara hızlı cevap verebilmek gerçekten bilim insanı olmak için gerekli olan bir özellik midir”

Elbette ki, bu soruların cevabını verebilmek çok da kolay değil. İşin aslı herkes tarafından kabul gören ve aynı oranda olumlu karşılanan bir sınav geliştirebilmek de neredeyse imkansıza yakın.

Bu bilinçle yapılan bu çalışma, toplum ve kamuoyuna yeni Ales sistemi hakkında genel bazı fikirler ve ipuçları vermeyi amaçlamakta. Ayrıca, toplamda 1852 kişiye ulaşılması, sonuçların Türkiye’ye genellenmesinde hiçbir sakınca olmadığı manasına gelmekte. Dolayısıyla, bu sonuçlar, ÖSYM için önemli bir done niteliğinde.

Saygılarımızla, 

Akademikpersonel.org

 

ALES Yeni Sistem Puan Hesaplama Motoru
       

Yorumlar

 1. Halil dedi ki:

  Ales sınavı yerine kültürden ve bilgiden bağımsız iq testleri yapılabilir bence çok daha isabetli olur. Akademisyen olmak için üst düzey zihinsel yetenekler gereklidir. IQ testleri zihinsel yetenekleri ölçme konusunda oldukça başarılı araçlardır.

 2. Cemile dedi ki:

  ALES’e şükredin. Hiç olmazsa lisansüstü öğrenci ve akademik personel alımları biraz nesnelleşti. Bu sınavın gelmesinde ilk amaç buydu. Tabii sorular çalınana kadar.

 3. Zeynep dedi ki:

  Merhaba Ahmet Sami,

  Doktora tez aşamasında olan bir öğrenci olarak soruyorum: Matematiği ya da Türkçeyi hızlı cevaplamakla akademik dünyanın ne alakası var bulamadım. Çoklu seçmeli sorularda tam yapıp iki cümleyi bir araya getiremeyen, bir satır yazamayan birçok insan var.

 4. Zeynep dedi ki:

  ALES’in çok gereksiz bir sınav olduğunu düşünüyorum. Alternatif farklı kriterler olmalı. Özellikle akademide doktora yapmak isteyen yüksek lisans mezunları için ALES hiçbir işe yaramaz. Öz geçmişteki akademik başarılar, gerek dinleyici gerekse katılımcı olarak yer alınan konferanslar gibi akademik kriterler yerine Türkçe ve Matematik bilgisi ne alaka anlayamıyorum.

 5. Ahmet Sami dedi ki:

  Ales sınavını hâlâ paragraf ve matematik sorusu olarak görüyorsanız zaten yanılıyorsunuz. Paragraf ve matematik sorusu görmek istiyorsanız ygs sınavına bir göz atmanızı tavsiye ederim. Aleste neden süre yetmiyor? 120 soru 150 dakika var. Eğer bir matematik sorusunu tek tek toplayarak çözmeye çalışırsanız zaten yetişmez süre. Ki sınavın amacı da dört işlem bilerek toplayanın değil, mantığını kullanarak 1 dakika belki daha az sürede soruyu çözenlerin belirlenmesi.

 6. BERKANT ERDEN dedi ki:

  Albert Einstein,Edison,Newton,Bill Gates ve diğerleri hepsi de Türk olsaydı ve bugün yaşıyor ve bizim yaşlarımızda olmuş olsalardı,bizim gibi bu ALES sınavına girmiş olsalardı bu kaşiflerin kaçı bu Ales sınavını geçebilirdi merak ediyorum.İyi ki onların zamanında ,onların ülkesinde ALES sınavı yoktu.Yoksa onlardan herhangi biri Alesi kazanamadığından karanlıkta kalacak ve bir çok konu bilimde hala bilinmiyor olacaktı belki de hala dünya öküzün boynuzları ustunde sanacaktık.

  YANİ DEMEK İSTEDİĞİM ,GERCEKTEN AKADEMİK ANLAMDA İŞ YAPACAK ADAMLAR,BÖLÜMÜNDE, YANİ MEZUN OLDUĞU ALANDA ÜSTÜN YETENEĞİ BULUNANLAR, BUNDAN ÖTE KENDİ İLİM ALANINDA ARAYIŞ,YENİ BULUŞ İÇERİSİNDE O KADAR ÇOK ADAM VAR Kİ İÇİMİZDE..MAALESEF TÜRKÇE VE SÖZÜM ONA MATEMATİKTEN DOĞRU SAYISI YETER OLMADIĞI İÇİN KİMYA OKUYAN KİMYADA,BİYOLOJİ OKUYAN BİYOLOJİDE,SANAT OKUYAN SANATTA,EDEBİYAT OKUYAN EDEBİYATTA, MATEMATİK VE SÖZÜM ONA TÜRKÇE MATEMATİK NETİ YAPAMADIĞI İÇİN BU DÜNYADAN ,ÜLKENİN GELECEĞİNDEN,ÜLKENİN KADERİNİ DEĞİŞTİRECEK BULUŞLARDAN,YENİLİKLERDEN MAHRUM BIRAKILIYOR. ŞİMDİ SORUYORUM BU ZAMANA KADAR ALES BARAJINI GEÇENLERİ ALDINIZ ÜNİVERSTELERE,GELDİĞİNİZ NOKTA NEDİR?BİR ALMANYA OLABİLDİNMİ EY TÜRKİYE CUMHURİYETİ..EY YÖK..!!! ALES BİR ALAN SINAVI DEĞİLDİR.AKADEMİSYEN OLMAK,BULUŞ YAPABİLECEK YETENEKTE OLMAK 120 PARAGRAF VE 4 İŞLEM SORUSUNU YAPABİLMEK MİDİR.

  1. süleyman dedi ki:

   BERKANT ERDEN ağzına sağlık….

  2. osman dedi ki:

   İŞTE BU KARDEŞİM….NE KADAR DA DOĞRU BİR TESPİT YAPMIŞSIN.ELLERİNE,AĞZINA ,AKLINA,HER YERİNE SAĞLIK BERKANT KARDEŞ….BİNLERE TERCÜMAN OLDUN,,İÇİMİZDEKİ ÖFKEYE TERCÜMAN OLDUN..AĞZINA SAĞLIK PAŞAM

 7. serkan meydan dedi ki:

  Bu kokuşmuş sisteme yeter artık. Bir ülkenin tüm yapıtaşları mı bu kadar rezil olur. Yılardır şu soruları hazırlayan ayyaş profesörlere lanet olsun. Bilimselliğin içine ettiniz, paragraf sorularıyla kendinizi yeterli görüyor tatmin oluyorsunuz. Aristo’nun Platon’un zamanında yaşasaydınız ancak onların hizmetkarı olurdunuz. Bir soru çıkıyor Alpertunga sagu destanı gibi ya bu kadar uzun paragraf olur mu be arkadaş? sözeli bitirdiğimde harpten çıkmış gibi oluyorum. Bir de bir kelebeğe takmış ki sorma gitsin hızını alamamış mal herif arka arkaya iki soruda da sormuş. Paragrafı azaltsınlar kısa ama zor soru sorsunlar yada süreyi uzatsınlar ne bu ya?

 8. ÖZCAN dedi ki:

  sınav söylendiği kadar zor diil bunu sölemek lazım.

 9. eren dedi ki:

  Kesinlike yukarida yazılanlara katiliyorum..sure yetmiyor.yetiren aarkadaslar illaki vardir. Ama büyük cogunluk ayni durumdayiz.cozemeyecegim 5 soru ancak vardi.ama 21 soruyu bos biraktim.esit agirlikciyiz 40 soEl 80 sayisal yetsmiyor.21 matematik bos.bilmesem yapamasam zoruma gitmez.ama sure kesinlikle uzatılmali..yada sorular kisaltilmali.dolandira dolandıra sorulari xanimiza okudular yine.

 10. dahan dedi ki:

  arkadaşlar unutulmamalıdır ki bu sınava çeşitli dalardan mevzun olmuş arkadaşlar katılmaktadır sanat okulu mevzunu olan arkadaşar temel olarak nerede ise sayısal egitimle hiç tanışmamış durumdadır bu egtimin geregi olarak varolan bir durumdur yani özel nedenlerden dolayı degildir hal böyleyken bu sınavdaki hazırlanan mantık sayısal ve sözel olan bu soruların hangi bölümler için hazırlandıgını bana izah eden bir öysm yetkilisi bulabilirmiyim acaba diye düşünmekteyim .tüm egitim haytımız boyunca hipodromda yarışan atlar olan bizler simdi ahırlara ve mezbalara terk ediliyoruz .bu yarışın çıkarı kimler adınadır merak içindeyim dogrusu.

 11. Evrim dedi ki:

  Sınavın içeriği zor değil, üniversite okumuş herkesin yapabileceği/yapmakta zorluk çekmemesi gereken bir düzeyde. Fakat sınav süresinin sorulan soruların uzunluğuna göre az olması sorunlar yaratıyor. İnsanlar gerçek kapasitelerini gösteren puanları bu nedenle alamıyorlar. Ya sınav soruları kısaltılmalı ya da sınav süresi uzatılmalıdır. Bunlar yapılmadıkça soruyu çözenle çözemeyen arasındaki fark sağlıklı şekilde tespit edilememeye devam edecek.

  Üniversitelerde son hızda devam eden kadrolaşmadan dayısı veya cemaati/ partisi olmadığı için faydalanamayanların tek çaresi öyp’dir. Ama bir yl veya doktora öğrencisinin geçmişe dönüp de lisans not ortalamasını yükseltmesi olasılığı kalmamıştır. O nedenle bu bilim insanlarının akademisyen olmak için tek çaresi öyp’dir ve öyp de ağırlıklı olarak ales puanına bağlıdır. Bu bozuk sistemi çaresizlik içinde kabullenmek zorunda kalmakla beraber ales’in giderek bu duruma gelmiş olması birçok kişiyi umutsuzluğa sürüklemektedir. Umudun kalmadığı yerde neler olacak, gelecek günlerde göreceğiz.

  1. Nilden Alpay dedi ki:

   Kesinlikle haklısınız!

 12. aozcan dedi ki:

  Ales ile şart koyarak akedemik personel yetiştirmeye calışılmasının vahim sonuçlarını görüyoruz ,öyp konusunda her üniversiteden farklı senet,farklı görevlendirme(35. ve 39.madde) ,yüksek lisans sonrası doktoraya geçişlerdeki farklı uygulamalar,atanılan üniversitede görevli personelin ve idarecilerin bilgi eksikliği,neticesinde keyfiyeti uygulamaları ve en sonunda olan yine öyp lilere oluyor.buradan yök ve bu işlemlerden sorumlu üniversite ve enstitülerdeki idareci ve yöneticilere sadece bu siteyi okuduklarında neler olduğunu ve nasıl olması gerektiği konusunda çok faydalı olacağını hatırlatmakta fayda görüyorum..gerçekten okuyan değerlendiren sorumlular var mı dır acaba?

 13. Burak dedi ki:

  Bu sınavı hazırlayanlar acaba kendileri ne kadar sürede bitirebilirler bu sınavı. Yapılamayacak soru yoktu bu sınavda zor değildi, ancak yetişmiyor arkadaş olmuyor işte.

Yorum Yaz