Akademik Personel | 26 Mart 2017, Pazar

2014 e-YDS Başvuruları ve Kılavuzu (20 Aralık)

1 Aralık 2014
2014 e-YDS Başvuruları ve Kılavuzu (20 Aralık)
       

DUYURU
(28 Ekim 2014)

2014 Elektronik Yabancı Dil Sınavı (2014 e-YDS): Başvurular

6114 sayılı Kanun’un 3. Maddesi 2. Fıkrasının (a) bendinin verdiği yetki ile Merkezimiz tarafından bilgisayar üzerinde (elektronik sınav) yapılan Elektronik Yabancı Dil Sınavlarının (e-YDS) ilk uygulaması 20 Eylül 2014 tarihinde, ikinci uygulaması ise 19 Ekim 2014 tarihinde yapılmıştır.

4 Ocak 2013 tarihli ve 28518 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik” kapsamında yapılacak olan e-YDS, aynı Yönetmelik uyarınca Merkezimiz tarafından yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) ile eşdeğerdir.  e-YDS’ye giren adayların kazanmış oldukları haklar, YDS’ye giren adayların kazanmış oldukları haklarla aynıdır.

e-YDS Hakkında Bilgiler ve Mobil Hazırlık Uygulaması

 

e-YDS’nin 2014 yılı için diğer uygulamalarıİngilizce alanında, 15 Kasım 2014 ve 20 Aralık 2014 tarihlerinde yapılacaktır. 15 Kasım 2014 tarihinde yapılacak sınava başvurular 31 Ekim-5 Kasım 2014 tarihleri arasında, 20 Aralık 2014 tarihinde yapılacak sınava başvurular ise 3-9 Aralık 2014 tarihleri arasında olacaktır. Sınavlar, saat 14.00’te başlayacak ve 2,5 saat (150 dakika) sürecektir.

Sınava katılmak isteyen adaylar sınav ücretini, ilgili sınava başvuru tarihleri içinde ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi/banka kartı ile yatıracaklardır. Sınav ücreti ödeme işlemi, sınava başvuru tarihinde saat 14.00’te başlayacak, kontenjan dolduğunda sona erecektir. Kontenjan dolmadığı takdirde sınava başvuru tarihlerinin son gününde saat 17.00’de sona erecektir. Sınava katılmak için sınav ücretini ödeyen adaylar bilgi güncelleme işlemlerini, kılavuzda belirtilen tarihlerde ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden resmi iş gününde ve resmi iş saatlerinde yapacaklardır. ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden bu işlemleri yaptırmayan adaylara Sınava Giriş Belgesi düzenlenmeyecektir.

e-YDS’lerde sınava alınacak aday sayısı ÖSYM Başkanlığı tarafından belirlenen kontenjan ile sınırlı kalacağından sınav ücretini ilk ödeyen adaylar kontenjana dâhil edilmiş olacaktır. Kontenjan dolduğu takdirde adayların sınav ücretini yatırması sistem tarafından engellenecek ve ödeme kabul edilmeyecektir. İlgili e-YDS için sınav ücreti ödeme süresi sonlandırılacaktır.

Adaylar, 2014 Elektronik Yabancı Dil Sınavı (2014 e-YDS) Kılavuzuna aşağıdaki bağlantıdan erişebileceklerdir. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır. Kılavuzda; sınav ücretinin ödenmesi, başvuru, sınav, değerlendirme, sınav sonuçlarının kurumlarca kullanımı ile ilgili ayrıntılı bilgiler yer almaktadır. Sınava başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

       

Yorumlar

 1. ahmet dedi ki:

  arkadaslar rusça e-YDS sınavı ornegı olan varmı.

 2. rabiye dedi ki:

  almancası varmı bunun bilen varmı? ben sadece ingilizce diye biliyorum ama emin olmak istedim

 3. meltem dedi ki:

  malesef e-yds 20 aralık sınavına başvuru kontenjanı dolduğu için 3-9 aralıkta başvuruların olmasına rağmen 5 aralıkta ÖSYMyi arayınca kontenjanlar dolu olduğu için ödemeler kısmında e-yds ödemesi açılmıyor.başvurular bitti diyor:(((((Bu ne yaaa

 4. hikmet dedi ki:

  hikmet
  3 Aralık 2014, 14:44
  arkadaşlar bir sorum olacak, yanıtlayabilirseniz sevinirim. yds artık yalnızca elektronik ortamda mı yapılıyor? yani eski usul yds tamamen kalktı mı? bu soruyu sormaktaki amacım: e-yds’nin türkiyede sadece birkaç yerde yapılıyor olması. söz gelimi bayburt veya hakkari gibi bir yerde yaşayan bir insan bu sınava girebilmek için ankara’ya gitmek zorunda mıdır?

 5. ngns dedi ki:

  Ya bu sinav ne bilgisi oln tam olarak aciklayabilrr mi . Bi defa tek mi hakkmiz var

  1. Ahmet dedi ki:

   YDS’nin bilgisayar başında yapılan versiyonu. Şu an sadece Ankara ÖSYM merkez binasında yapılıyor. Duyurulan günlerde İnternetten (http://odeme.osym.gov.tr den) para yatırarak başvuruyorsunuz. Ancak şu ana kadar kayıt olabilene rastlamadım. Eylül 2014’te başladı, ayda 1 defa yapıldı. Bir defa girerseniz şu anki kurallara göre 1 sene beklemeniz gerekiyor bir daha girmek için. YDS’nin geçerli olduğu yerlerde geçerli. Özellikle facebook’ta e-yds gruplarına katılmanızı öneririm.

 6. Sibel dedi ki:

  En son başvuru tarihi 5 kasım görünüyor.Ama başvuru işlemleri Ösym’nin sayfasında yok.Belirli bir kontejyan var diye duymuştum.Kontejyan bitince e-yds başvurularını kaldırıyorlar mı?

  1. akademikportal dedi ki:

   Evet, 3 dk içinde bitti.

   1. Sibel dedi ki:

    Ne 3 dk içinde mi.Vay canına :/ Cevap için teşekkür ederim.

 7. Kaan dedi ki:

  Nasıl olacak bu hiç bir güvenliği yok.. sizce?

 8. xxxxx dedi ki:

  Hocam sınava yılda bir kez katılma hakkımız var diye biliyorum ama bu 2013-2014 gibi bir yılı mı kastediyor yoksa ilk girdiğimiz tarihten itibaren bir yıl mı? Şimdi aralıkta sınava girebilsek misal ocak şubat gibi olursa tekrar girebilirmiyiz ya da bir dahaki aralığımı bekleriz?

 9. veysel hantaş dedi ki:

  Ben tc nomu yazmadan kontejan doldu diyor nasıl kayıt yapacam acaba

  1. akademikportal dedi ki:

   15 Kasım 2014 tarihinde yapılacak sınava başvurular 31 Ekim-5 Kasım 2014 tarihleri arasında yapılacak daha başlamadı.

 10. Akademik dedi ki:

  e-YDS hangi illerde yapılabilmekte?

  1. akademikportal dedi ki:

   Sadece Ankara’da.

   1. Akademik dedi ki:

    Cevabınız için teşekkür ederim.

Yorum Yaz