Akademik Personel | 26 Mart 2017, Pazar

2010 ÜDS’de Kopya Şüphesi

3 Şubat 2015
Resim bulunamadı
       

2010’daki şaibeli KPSS’den sonra, aynı yıl düzenlenen Üniversitelerarası Dil Sınavı’nda da kopya şüphesi ortaya çıktı.

2010’daki şaibeli KPSS’den sonra, aynı yıl düzenlenen Üniversitelerarası Dil Sınavı’nda da kopya şüphesi ortaya çıktı. Savcılğın dosyasında “Cep telefonlu saati tak, kitapçığın türü bize mesaj at, cevaplar yolda” ses kaydı var.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, 2010 yılındaki KPSS’de “Eğitim Bilimleri’, ‘Genel Kültür” ve ‘Genel Yetenek” sınav sorularının sızdırılması ile ilgili soruşturması devam ederken, aynı yıl yapılan Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı’nın da (ÜDS) savcılık tarafından mercek altına alındığı ortaya çıktı. 26 Aralık 2010 tarihinde yapılan sınava 60 bin 234 kişi girdi.

Sınavdan birkaç gün önce ise adı savcılık kayıtlarında yer alan bir akademisyen ÖSYM yetkililerine giderek ihbarda bulundu, “Ben bu sınava defalarca girdim ama başarılı olamadım. Bunun üzerine E.V. isminde bir tanıdığım bana cevap anahtarını 10 bin TL’ye satacağını söyledi.”

Cevap anahtarı verecek olanın ses kaydı

Bu ihbar üzerine ÖSYM yetkilileri daha fazla delile ihtiyaç olduğunu, bunun sadece iddiadan ileriye gidemeyeceğini ifade etti. Bu iddia üzerine ihbarda bulunan kişi, sınavdan birkaç gün sonra ÖSYM yetkililerine E.V. ile yaptığı görüşmenin ses kaydını teslim etti. ÖSYM yetkilileri ses kaydını dinlediğinde E.V.’nin kopyanın nasıl çalışacağına dair uygulanacak sistemi anlattığını şahit oldu. E.V.’nin anlatımına göre kopya, kol saati şeklindeki telefon üzerinden yapılıyor. Sınava giren aday, kendisine daha önceden bildirilen bir cep telefonuna kitapçık türünü mesaj olarak atıyor. Mesajı attıktan yaklaşık yarım saat sonra ise soruların cevapları cep telefonuna mesaj olarak geliyor.

İlk sınavda 15 kopyalı sınavda 75 doğru yaptı

ÖSYM, bu ses kaydını dinledikten sonra o yıl sınava giren E.V.’nin şimdiye kadar sınavlarda gösterdiği bütün performansını araştırdı. Yapılan incelemede E.V.’nin son 3 sınava girdiği tespit edildi. İlk sınavında 80 sorudan 15, ikinci sınavda ise 20 soruya cevap vererek başarısız olduğu saptandı. Son sınavında ise 80 sorudan 75’ine doğru cevap vermesi, üzerindeki şüpheleri kuvvetlendirdi. ÖSYM yetkilileri “Sadece bir kişi mi kopya çekti?” sorusunun cevabını aramak için de 60 bin 234 kişinin cevaplarını kontrol etti. Yapılan değerlendirmede, Süleyman Demirel Üniversitesi’nden bir öğretim üyesinin de E.V. ile aynı sorulara doğru, aynı sorulara da yanlış cevap verdiğini saptadı. Bir başka ifadeyle fotokopi cevap anahtarı ortaya çıktı.

Savcı değişti dosya raftan indi

ÖSYM elde ettiği verilerle, bu iki kişinin sınavlarını kopya çektikleri gerekçesiyle iptal ederken, savcılığa da suç duyurusunda bulundu. Aralarında ses kaydının olduğu deliller, dönemin KPSS soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcısı Şadan Sakınan’a teslim edildi. Ancak bu ihbardan bir sonuç çıkmazken, sınavları iptal edilen iki kişi ise konuyu yargıya taşıdı. Mahkeme tarafından sonuçların iptal edilmesi hukuka aykırı bulunarak, bu iki kişinin sınavı geçerli sayıldı. Ancak ÖSYM yetkilileri kopya iddiaları netlik kazanmadığı için KPSS Savcısı Sakınan’ın yerine Yücel Erkmen’in gelmesiyle birlikte konuyu tekrar savcılığa taşıdı. Erkmen tarafından da 2010 yılındaki ÜDS sınavıyla ilgili olarak dosya raftan tekrar indirilerek araştırma başlatıldı.

Kaynak: Vatan Gazetesi

 

       

Yorumlar

 1. doçent dedi ki:

  çok şükür bi kez bile olsun akp ye oy vermedim. tabi haksızlıklara, adaletsizliklere sonuna kadar da karşıyım. gördüğümü sizinle paylaştım. ortada birçok gerçek var. kirli siyasetçiler ve devleti ele geçiren bir örgüt. siyasetçiler seçimle gelir giderler, hesap verirler ancak devleti ele geçiren bir örgüt ne seçimle gelir gider ne de hesap verir. o yüzden taraf tutmaktan ötede durmak gerek. gerçek bir demokratik hukuk devletidir derdimiz. yoksa akp de cemmatte beni hiç alakadar etmez. hangisi pisliğe bulaştıysa beter olsun.

 2. yigunes dedi ki:

  Sevgili doçent arkadaşım, Todays Zaman ismini vererek hükümetin uyguladığı algı taktiğini uyguluyorsun. Kopya çekilen sınavda AKPlilerin ilk sıraları alması birşey anımsatmıyor mu?

  300 bin kişinin KPSSsiz atanması?

 3. doçent dedi ki:

  2009 dan itibaren ÖSYM nin tüm sınavları incelemeye alınmalı. şaibeli puanlar alan memurlar var. bakıyorum adam Todays Zaman okuyor. diyarbakırlı. 95 puan alarak memur olmuş. kardeşi de öyle. çok şüpheli bir durum. 95 alabilecek kapasitesi ise kesinlikle yok. önce işe Ali Demir’i görevden alarak başlamalı. olayın içinde var ya da yok. ÖSYM nin başkanısınız ÖSYM sınavlarının cılkı çıkmış sizin kurumunuzdan haberiniz yok.

Yorum Yaz