Akademik Personel | 24 Mart 2017, Cuma

2. Öğretim Ders Saatlerinde Değişiklik Yapıldı!

19 Şubat 2015
2. Öğretim Ders Saatlerinde Değişiklik Yapıldı!
       

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına, ikinci öğretim programlarında öğrenim gören özellikle kız öğrencilerimizden gelen, ikinci öğretim derslerinin başlama ve bitiş saatlerine ilişkin şikayetler ve ders saatlerinin yeniden düzenlenmesine yönelik talepler üzerine konu tekrar tarafımızca ele alınmıştır.

Üniversitelerde ikinci öğretim ders saatlerine ilişkin yaşanılan sorunların değerlendirilmesi neticesinde; öğrencilerin durumları ve görüşleri de dikkate alınarak “birinci öğretim derslerinin bitimini takiben ikinci öğretim derslerine başlanabileceği, gerektiğinde hafta sonları da ders konulması suretiyle ikinci öğretim ders saatlerinin üniversiteler tarafından düzenlenebileceği” sonuç ve kanaatine varılmıştır.

İkinci öğretim dersleri için herhangi bir başlangıç saati belirtilmeyerek, birinci öğretimin derslerinin bitimini müteakiben olmak kaydı ile ikinci öğretim derslerinin başlangıç saatlerinin belirlenmesi konusu yükseköğretim kurumlarımıza bırakılmıştır.

Yükseköğretim kurumlarımızın bu ve buna benzer konularda tasarrufta bulunabilmelerinin yolunu -tedrici olarak- açmanın doğru olduğunu düşünmekteyiz.

Yükseköğretim Kurulu olarak, önceliğimiz öğrencilerimiz ve onların huzurlu, mutlu bir şekilde iyi eğitim almalarını sağlamaktır. Almış olduğumuz bu kararın bütün öğrencilerimiz için hayırlı olmasını dileriz.

Kamuoyuna önemle duyurulur.

Kaynak: YÖK

       

Yorumlar

 1. cihan dedi ki:

  bazı üniversiteler bu kurala zaten uymuyordu mesela gazi üniversitesinde bazı bölümler 2. öğretim güya ama dersler sabah 8:30 da akşam olmuyor hiç bir ders 2. öğretim çalışıp okuyanlar için açılmıştı zamanında ama 1. öğretimi kazanamayanlar için açık kapı oldu amacının dışına çıktı. en mantıklısı 2. öğretim derslerini hafta sonuna almak

 2. çağdaş dedi ki:

  İlhan bey eşiniz rahat edecek ama öğrenciler açısından bakmıyorsunuz.

 3. ilhan dedi ki:

  Eşim okutman ve ikinci öğretim derslerine de giriyor. ben de özelde okutmanım bazen saatlerimiz tutmuyor. Benim son olaylardan sonra gönlüm razı değil ne eşimin ne başka bayanların akşam dersine kalmaları. Cumartesi sabahlarına da ders gelmeli. İçimiz rahat etmeli.

  1. melisa dedi ki:

   ilhan bey almasın ders o zaman ıkıncı ogretım ders ucretı almak ıcın bılıyoruzkı bır yarıs var yazık ama otursun evde parasıda yatsın canım

Yorum Yaz