Akademik Personel | 25 Mart 2017, Cumartesi

18 Üniversiteye Rektör Atanacak

18 Üniversiteye Rektör Atanacak
       

FETÖ’nün darbe girişimi sonrası Yükseköğretim Kurulu’nca (YÖK), 18 üniversitede aday belirleme seçimlerinin ertelenmesi nedeniyle yapılmayan rektörlük atamalarının, 676 sayılı Kanun Hükümünde Kararname (KHK) uyarınca yapılması bekleniyor.

Yükseköğretim Yürütme Kurulu’nun 11 Mayıs 2016 tarihli toplantısında, 18 üniversitede 26-28 Temmuz’da rektör adaylarını belirleme seçiminin yapılması kararlaştırıldı ancak FETÖ’nün darbe girişimi sonrası seçim ertelendi.

Resmi Gazete’de 29 Ekim’de yayımlanan Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile de devlet üniversitelerine rektör atamalarıyla ilgili yeni düzenleme getirildi.

Bu kapsamda rektör atanması yapılacak üniversiteler şöyle:

Ağrı İbrahim Çeçen, Ardahan, Artvin Çoruh, Bartın, Batman, Bitlis Eren, Çankırı Karatekin, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Karamanoğlu Mehmetbey, Kırklareli, Kilis 7 Aralık, Nevşehir Hacı Bektaş Veli, Osmaniye Korkut Ata, Siirt ve Yalova Üniversitesi.

Öte yandan, 4 ay önce rektörlük seçiminin gerçekleştirildiği Boğaziçi Üniversitesi’nde de henüz atama yapılmadı. En fazla oyu Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu’nun aldığı seçim sonrası atama işlemi tamamlanmadı.

YÖK yetkililerinden alınan bilgiye göre, Boğaziçi Üniversitesi’ne de yeni düzenleme uyarınca rektör ataması yapılması bekleniyor.

YÖK üç aday önerecek     

KHK ile yapılan rektör atamalarıyla ilgili düzenlemeyle devlet üniversitelerinde rektör, YÖK tarafından önerilecek, profesör olarak en az 3 yıl görev yapmış 3 aday arasından Cumhurbaşkanınca atanacak.

Bir aylık sürede önerilenlerden birisinin atanmaması ve YÖK tarafından, iki hafta içinde yeni adaylar gösterilmemesi halinde Cumhurbaşkanınca doğrudan atama yapılacak.

Rektörün görev süresi 4 yıl olacak. Süresi sona erenler aynı yöntemle yeniden atanabilecek ancak aynı devlet üniversitesinde iki dönemden fazla rektörlük yapılamayacak. Rektör, üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü tüzel kişiliğini temsil edecek.

Vakıflarca kurulan üniversitelerde rektör, mütevelli heyetinin YÖK’e teklifi ve YÖK’ün olumlu görüşü üzerine Cumhurbaşkanı tarafından atanacak.

anadolu ajansı

       

Yorumlar

 1. Serkan dedi ki:

  Darbecilere destek veren, pkk ile kol kola giren, fecabook hesaplarının başına utanmadan T.C. yazanların üniversitelerdeki hegomanyası bitmiştir, Hayırlı Olsun!!!

  1. midi etekli dedi ki:

   Darbeci sizsiniz. PKK’yı dağda karşılayan, Fetöye ne istediyse veren, milleti aptal sanan ….Kendi yarattığınız girdapta boğuluyorsunuz. Ama durduramıyorsunuz. Mesele bu. Herkese geçmiş olsun.

   1. Sarıklı Cübbeli dedi ki:

    Devlet yönetmeyi çok iyi biliyor iseniz, önümüzdeki ilk genel seçimlerde aday olmanızı bekliyoruz. Rektörler de sayın Cumhurbaşkanımız tarafından atanacaktır bundan böyle. Esasında geç bile kalınmış bir karar. Barışçı akademisyenlerin rahatının bozulmuş olması çok mutlu ediyor bizleri

    1. hüssam dedi ki:

     Hem rektör adayısınız hem devlet yöneticisi. Bu pislikleri siz doldurduynuz. Şimfi yeni cemaatlar ve teröristler için yer açıyorsunuz. Buna da devlet yönetimi diyorsunuz. Hem de diliniz bir karış. Neyse konuşun. Çünkü siz ne devlet yöneticisi ne de rektör adayısınız. Ayrıca bu hükümet Haziran seçimleerİnden beri meşru değildir. Sayın yalaka dil. Benim açmdan sizinle, daha fazla muhatap olmaya gerek yok. Siz devlet ile hükümeti ayıramayan bir cahilsiniz Düzeyiniz belli, ülkenin geldiği düzey belli.

     1. Sarıklı Cübbeli dedi ki:

      Sizin düzeninizi bozanın dili bir karış olur tabi. Evet “Demokrasi” mefhumunu canının istediği gibi kullanan güruhun düzeni bozulmuştur. Yukardaki sözlerim aynen sizin için de geçerli. Siz hükümet kurmaya niyetleniyor iseniz siyaset meydanınıa adımınızı atınız. Klavye önünde memleket kurtarmayınız. İnsanların oturduğu yerden hükümet yıkma, barış bildirisi imzalama dönemleri çook gerilerde kalmıştır. Ülkenin geldiği düzey konusunda da sözüm şudur ki; necisiniz kimsiniz umrumda değil. Ancak ben bir akademisyen olarak safralarından temizlenmekte olan ülkemizde yaşamaktan gayet mutluyum. Kalıntı safralar da her geçen gün temizlenmeye devam ediyor. Bu durumdan mutsuz olan her kim varsa sindirmeye alışmalı.

     2. Sarıklı Cübbeli dedi ki:

      Ha unutmadan; bilmem kaç yıldır sizin zihniyetinizdeki bilim (!) insanlarının varlığında; yahu Jüpitere ulaştınız da biz mi göremedik? Ya da ne bileyim gastroenteroloji dalında HBV DNA replikasyonunu önleyecek medikal bir çözüm geliştirdiniz de bizim mi haberimiz olmadı? Ne yaptınız bu memleket için? Ama edebiyata gelince “medeniyet”ten girilir, “demokrasi” ile kanatlanılır, “özgürlükler” ile devam edilir, “bidon kafa, cahil vs.” yaftalamaları ile çıkılır. Üzülmeyin alışacaksınız…

 2. Sarıklı Cübbeli dedi ki:

  Son düzenleme gayet yerinde bir düzenleme oldu. Destekliyorum bir akademisyen olarak.

 3. mertt dedi ki:

  acaba adaylık için yeni bir takvim belirlenecek mi yoksa önceki adaylar arasından 3 kişilik bir liste mi oluşturlacak.

  1. hüssam dedi ki:

   Rektör adayı mısız ya da adepte olunsun, rektör atanmasına alışılsın diye mi uğraşıyorsunuz? Hani üniversiteler özerk olacaktı!

   1. mertt dedi ki:

    yorumunuza şöyle bir baktım: Ciddiyet , iyi niyet , zeka gibi eksiklikler gördüm. Bunları tamamlayıp gelirseniz cevabınızı alırsınız!

 4. hüssam dedi ki:

  Ses çıkarırsanız dilinizi koparırım diyen bir zihniyet. Boşuna dememişler demokrasi eğitimi ailede başlar diye. Birileri anne-babalarının cümlelerini kullanıp devlet yönetmeye çalışıyor.

Yorum Yaz