+ Konuyu Cevapla
Sayfa 1 - Toplam 12 12311 ... SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 114

Makale: Asistanları Artık YÖK Seçecek

Anasayfa Haberleri Forumunda Makale: Asistanları Artık YÖK Seçecek Konusunu İncelemektesiniz

YÖK, üniversitelerdeki akademik sistemi kökten değiştirecek bir sistem için harekete geçti. Artık araştırma görevlileri üniversitelerce ...


 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.053

  Makale: Asistanları Artık YÖK Seçecek

  YÖK, üniversitelerdeki akademik sistemi kökten değiştirecek bir sistem için harekete geçti.


  Artık araştırma görevlileri üniversitelerce değil, merkezi sistemle YÖK tarafından alınacak.

  YÖK, 41 yeni üniversiteye araştırma görevlisi almak için iki senedir uyguladığı öğretim görevlisi yetiştirme programını tüm üniversitelere yaygınlaştırma kararı aldı. Buna göre artık üniversiteler asistanlarını kendisi almayacak, inisiyatif YÖK'te olacak.

  Asistan alımında üniversiteleri tamamen devre dışı bırakacak yeni sistem yolda. YÖK'ün iki yıldır uyguladığı öğretim görevlisi yetiştirme programı Türkiye geneline yaygınlaştırılacak.

  Yeni sistemle asistanlar Lisansüstü Eğitim Sınavı (ALES) puanı, mezuniyet notu ve yabancı dil seviyesi gözönüne alınarak YÖK tarafından üniversitelere dağıtılacak. Bir anlamda asistan seçme konusunda üniversitelerin söz hakkı kalmayacak.

  DİL EĞİTİMİ VE YURTDIŞI ŞANSI
  Seçilen asistanlar önce büyük üniversitelerde dil eğitimi alacak. Başarılı olanlar yurtdışına gönderilecek. Bu asistanların nerede yüksek lisans ya da doktora yapacağını da YÖK belirleyecek. Asistanlar en fazla altı yıl sonra yardımcı doçent olabilecek.

  Bu şekilde seçilen akademisyenler ödenek açısından da bir hayli şanslı olacak. Projeler için 20 bin lira laboratuvar, teçhizat, kırtasiye harcaması verilecek. Yüksek lisans ve doktora yaparken de yurtdışı harcamalar için cebine 30 bin lira konacak. Ancak eğitim için öngörülen süreyi aşanlar bu imkanlardan yararlanamayacak.

  İTİRAZLAR VAR
  Yeni yönteme itirazlar da var. Bunlardan ilki merkezi yerleştirmede asistanların bilimsel yeterliliğinin ölçüleceği bir bilim sınavına girmeyecek olması.

  Mezuniyet notunun üniversitelere göre farklılık gösterebileceği, bunun bir kriter olmaması gerektiği de itirazlardan bir diğeri. Sistemin üniversitelerde usta-çırak ilişkisinin ortadan kaldıracağını savunanlar da var.

  Bazı üniversiteler ise "YÖK'ten bize gönderilen kişileri kendi süzgecimizden geçirmemiz gerekir" görüşünü savunuyor.

  Kaynak için TIKLAYINIZ
  Son düzenleyen Nazmi, 30-07-2011 saat 12:34.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #2
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  145
  Evet gerçekten köklü bir değişim. Her değişimde olduğu gibi bu değişiminde iyi ve kötü yanları olacaktır.

  Usta-çırak ilişkisinin her ne kadar azaldığı düşünülse de, Akademik kariyeri aklının ucundan geçiremeyecek kişilerin, en azından potansiyeli olupta umudu olmayanların, bu sistemle bir kapı araladığı gerçektir. bu kapının ardına geçip, devam edebilmek yine usta-çırak ilişkisine bakar bence. sadece seçme konusunda inisiyatifler ortadan kaldırılmış.

  Kesinlikle bu sisteme de itiraz eden insanlar olacaktır fakat, eskiden 90 ales puanını alıpta hiç bir kadroya yerleşemeyen kişileri unutmamak gerekir.
  Hiyerarşinin elinden biraz gücü almak iyidir sanırım

  Birazda böyle deneyelim mi diyorlar acaba ..

 3. #3
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  293
  Hayırlı olsun

 4. #4
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  12
  arkadaşların çoğu bunu torpilin azalması adına bir umut gibi görüyor... Ama bu düzeyde bir merkeziyetçiliğin akademi adına yaratacağı uzun vadeli sıkıntıları biz akademisyen ve akademisyen adaylarının düşünmesi gerekiyor.. Sadece üniversiteler değil--ki özerklik taleplerindeki haklılık bizleri de kapsıyor; bizler de çalışmalarımızın, bilimsel derinliğimizin ölçüldüğü bir yerde var olmayı istemeliyiz. Bizler de YÖK'e karşı çıkan dilekçeler yazmalıyız.

  İsteklilik azim bu işi iyi yapmak için gereken onca özellik, birikim bu sistemde hiçe sayılacak. ALES başarısı veya mezuniyet ortalamalarının ölçüt olduğu yerde mi arayacağız liyakatı? Sanıldığının aksine torpilin, her tarafın "bizden" saydığı adamlara bol keseden not verip - ALES çalıştırılıp gireceği bir sisteme geçiş yapma olasılığını bile bi kenara bırakıyorum. Bu koşullarla üniversiteye doluşacak insanlarla gelecek adına nasıl bir akademi hayal edebiliriz Türkiye'de? Allahaşkına, sadece kendi mevcut ve olası puanlarımızı düşünmeden elimizi vicdana koyarak düşünelim.

  iki usül birarada düşünülebilir ama sadece merkezi sistem kabul edilemez bence.

 5. #5
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  578
  Her iki sistemin de dezavantajları var. Mevcut sistemde aşırı derecede torpil var ve belirli düşünce sistemine sahip değilseniz çalışma yapmanız çoğu zaman engellenebiliyor. Getirilmek istenen sistemde ise akademisyenlikle ilgisi olmayan insanların bu alanı sırf işsiz kalmamak için sıradan bir iş kapısı olarak görme riski de var. Ancak mevcut sistemde kalınması herhangi bir ilerlemeye yol açmayacak o kesin. Türkiye'nin doğusundan hatta batısından gelip de torpilsiz ve muhalif görüşlere sahip insanlara bu yolun açılmış olması dahi çok büyük bir fırsattır. Yeni düzenlemedeki eksikliklerin veya aksaklıkların giderilerek daha iyi bir sistem oluşturulma şansı var hiç olmazsa. Dolayısıyla umutluyum.

 6. #6
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  145
  "iki usül birarada düşünülebilir ama sadece merkezi sistem kabul edilemez bence"

  bu yazdığınız noktada size katılıyorum,
  Fakat önceki mesajımda belirttiğim gibi bu sistemi sevenler kadar sevmeyenlerde olacak, belki kendilerince bu söylemlerinde haklı olacaklar.
  ancak bu haklılık diğer gerçekliğin önüne geçemez, şuanda üniversitelerde gördüğünüz hocalardan kaç tanesini tam anlamıyla beğeniyorsunuz? yeri geldiğinde yerden yere vurmuyor musunuz?
  belki siz bunu yapmıyorsunuz ama yapan kişi sayısı azımsanamayacak kadar çok. demek ki ortada bir yanlışlık var. yani şimdi ki sisteminde kendine göre yanlışları var. Yök başkanının da dediği gibi dayısı olanlar bir yerlere gelecek, peki bu mu adalet?

  nesernedem, siz olaya bilimsel açıdan bakmışsınız. ama maalesef ki benim anlatmaya çalıştığım hatalarda mevcut sistemin bilimsel yetersizliğine parmak basıyor.

  Haa Öyp sistemi bunu düzeltir mi? onu bilemiyorum. ama en azından girenlerin belirli bir kritere göre girdiği bir sistem olacak.
  şunuda belirtmek isterim, bu sistemi eleştirmek farklı öyp sisteminin kriterlerini eleştirmek farklı şeyler. ikisini bir arada yapmışsınız.

 7. #7
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  122
  Gerçekten çok güzel haber var. Bu zamana kadar alımların % 80'i torpil ile oluyordu. Lisans ortalamasının ağırlığı arttırılması gerekiyor. 4 sene gibi uzun süren bir çalışmanın sonucu. Hangi üniversiteden mezun olursanız olun ortalamalar arasında çok fark olmayacaktır. Çalışan heryerde çalışıyor. Ki çok gözde üniversitelerin sınav sorularını da gördük. Psikolojik olarak onlar soruların ve sınavların daha zor olduğuna inanıyor. Hiçbir fark yok arkadaşlar. Sadece cihaz ve ekipman olarak daha donanımlı oluyorlar o kadar. Lisans evresinde zaten bu donanımları ne kadar kullanıyorsunuz...Ales 3-4 aylık çalışmanın soucunda çok yüksek puan alınabilecek bir sınav. Kesinlikle oranı azaltılmalı. Dil eğitimini zaten YÖK veriyor. Torpilden bıktık artık. İlan açılıyor 3 ay önceden kimin alınacağı belli oluyor. İlana kaynanasının ismi yazılmadığı kalıyor. Sözde bilim sınavında hocalar kendi adamlarına soruları veriyor kimi yerde kağıtlar bile okunmuyor. Bu şekilde asistan olan adamdan bilim adına hiçbirşey bekleyemezsiniz. Aldıkları para nasıl boğazlarından geçiyor anlamıyorum. Acil acil kaldırılmalı ve yeni sistem devam ettirilmeli.

 8. #8
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  1.279
  güzel güzellllllllllllll

 9. #9
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  318
  TÜRKİYEmiz ve bilim dünyası için hayırlı ugurlu olsun.CARİ USUL-süzlükten kurtarıyorlar ama ölçütlerde duzenleme yapılabılır ALES gıbı sacma ıcerıge sahıp sınavda ALAN BILGISI sorularak transkrıpt notu dengeszlgne cozum bulunablr.KPSSde alan bılgısının gelmesnı ısterken de her unv.de egtm aynı degl dıye muhalefetler olmustu yıne olunacktr alan bılgsı olmayanlar ıs kapısı ıcın unv.de olamaz 98ALES-92UDS ıle 1 ayda 4 ünv.den ret alanları gorupte bu sıstemı savnmak bızı ılerı gotrmez

 10. #10
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  12
  Bekir bey hakk-ı aliniz var. Bu arada metnimi akademik düzeylerde eleştirmeniz de pek lezzetli oldu Feysbukta ilgili konu altında biraz daha sizin hassasiyetlerinizi de önemseyen cümleler yazmis olabilirim. :
  "belki ülkenin yeni üniveristelerinin ihtiyacını karşılanması, öğrencilerin bunlara erişimi adına anlamlı bir sistem olduğu söylenebilir ÖYP'nin. ve sonuçta beğenelim beğenmeyelim eskiden ancak beyaz türk bir kadroya izin veren görece nezih bir alan olan akademinin el verme usuülünün dengeliyordu şu anki sistem. Sistemi savunanların da haklılık payları var. ama atıl bir birikimsizilik alanına dönüşmek tehdidiyle de karşı karşıya akademi. Şu anki kıstasları ve uygulanışını, sistemin genelini uzun vadede düşünmek zorundayız. Tartışmalar hep kişiselliğimize, arzularımıza çıkarlarımıza odaklı olarak dönüyor acı ki. Her alanda çok iyi-çok idealist olmayan insanlar olacaktır. Kaldı ki akademisyenlik aslında çok yönlü bir meslek. Mesleği isteme sevme adına iddialı olan arkaşların, sadece ilerde nasıl bir ortamda çalışmak istedikleri ve krieterlerin ne olması gerektiğine dair de düşünmelerini rica ediyorum. Son olarak önerim şu koşullarda merkezi ve yerel seçme sistemlerinin birararada düşünülmesi, en azından bir süre daha. Ama ikisine de ciddi revizyonlar düşünmeliyiz ve bunu bizler yapmalıyız bana sorarsanız. Burdaki tartıoşmlar o noktada çok anlamlı kanımca."

  Alıntı yaptım bari referans da vereyim chicago usulü olamadıysa da affedin. Şaka bi yana uzun da olsa oradaki tartışmaya da göz atılmasını anlamlı buluyorum:
  http://www.facebook.com/oyp.arastirm...4?notif_t=like

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. Artık Kimyadan Alım Olmayacak mı?
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan htg80
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 09-08-2012, 15:23
 2. öğretim görevlileri artık sadece öyp ile mi alınıyor
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan selimekaya
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 12-10-2011, 10:29
 3. ÖSYM Artık Elektronik Ortamda Cevap Kağıtlarını Yayınlıyor!
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 10-03-2011, 15:31
 4. Artık Facebook Hesabı İle Kayıt Olmak Çok Kolay
  Site Hakkında forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 03-02-2011, 14:33
 5. Artık Sınavlara Başörtüsü İle Girilebilecek
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 20-10-2010, 11:14

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git