+ Konuyu Cevapla
Sayfa 1 - Toplam 8 123 ... SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 74

Makale: Yurt Dışı Yabancı Dil Eğitimi YÖK Toplantısı

Anasayfa Haberleri Forumunda Makale: Yurt Dışı Yabancı Dil Eğitimi YÖK Toplantısı Konusunu İncelemektesiniz

Toplantıya katılan bir hocamızın toplantıya dair izlenimleri.. ve Malta'yı iyi bilen bir üyemizin görüşleri Merhaba ...


 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.053

  Makale: Yurt Dışı Yabancı Dil Eğitimi YÖK Toplantısı

  Toplantıya katılan bir hocamızın toplantıya dair izlenimleri.. ve
  Malta'yı iyi bilen bir üyemizin görüşleri

  Merhaba arkadaşlar. Önce küçük bir bilgi vereceğim size ve özet geçeceğim anlatılanları. Aşağıda soru-cevap kısmında aklımda kalan soru ve cevapları yazacağım. Lütfen okuyun. Sadece rica ediyorum okuyun.
  Bugün biliyorsunuz toplantı yapıldı ama hiçbir şey doğru düzgün açıklanmadı. Bizim asistanların sorduğu sorular, verilen cevaplar, gereksiz bilgilendirmeler, her şey sıkıcıydı. İlk olarak ÖYP Komisyon Üyesi bir hocamız akademisyenliğin amacından bahsetti ve yaklaşık yarım saat kadar konuştu. Daha sonra Malta’dan gelen Ahmet Bey Malta ve dil kursları hakkında bilgi verdi. Dil kurslarında neler göreceğiz, avantajlar neler, konaklama vs. bunlardan bahsetti. Haftada 20 saat karışık sınıflarda ( yabancı öğrencilerle) ve 10 saat de sadece biz ÖYP’lilere akademik ders verileceğinden bahsetti. Bunlar zaten diğer gidecek gruba da anlatılacağı için atlıyorum bu safhayı. 15 dk aradan sonra soru cevap kısmına geçildi. Soruları YÖK Personel Daire Başkanı cevapladı. Aşağıda bazı soru ve cevapları bulabilirsiniz.

  S: Gri pasaport alımlarında fakülte kurul kararı istendi. Bu yüzden gri pasaport alamıyoruz. Ne yapacağız?
  C: Tüm rektörlerle bire bir konuşacağım ve fakülte kurul kararına gerek olmayacağını söyleyeceğim.
  S: Şu an X üniversitedeyim ama 35.maddem henüz aktarılmadı. Gri pasaportu nereden alacağım?
  C: X üniversitesinden alacaksınız. Görevlendirmenizi de orası yapacak.
  S: Y üniversitesinde görevliydim ancak Z üniversitesine 35. Madde görevlendirmem aktarıldı.
  C: Y üniversitesinden görevlendirme talep edeceksiniz.
  S: Görevlendirme yazarken yolluklu gündelikli kısmı nasıl olacak?
  C: Siz yolluklu-gündelikli olarak yazacaksınız. Çünkü günlük 35 avro yevmiye alacaksınız.
  S: 90 günü geçen görevlendirmelerde akademik kurul kararı ve başka değişik şeyler de isteniyor. Bunun için ne yapacağız?
  C: 13 Haziran-12 Eylül yazacaksınız görevlendirmede. 92 gün ile 90 arasında bir fark yoktur. Dediğim gibi rektörlerle konuşacağım.
  S: Henüz yüksek lisans ve doktoraya başlamadım. Biz yurtdışında iken başvurular açılacak. Ne yapacağız?
  C: Üniversitelere talepte bulunacağız ve online başvuru için çalışma yapmalarını isteyeceğiz. Mağdur olmayacaksınız.
  S: Ben 25 Haziran’da gitmek için müracaatta bulunmuştum. Çünkü 15-20 Haziran’da ABC ülkesinde bulunacağım. Başvurumu erteleme imkanım var mı?
  C: Arkadaşlar, böyle durumlara üzülüyorum. Siz takviminizi neden ayarlamıyorsunuz? Yarın kurulda görüşülecektir ancak bu YÖK’ün kararıdır. Değiştirebileceğinizi düşünmüyorum. 732 kişi gönderiliyor toplam, her biriniz için ayrı düşünemeyiz.
  S: Ben şu an gitmek istemesem, tarihi değiştirmek istesem bu hakkım yanar mı?
  C: Bunu da yarın görüşeceğiz, ancak değiştirebileceğinizi düşünmüyorum. Çünkü plânınızı daha önceden yapmalıydınız. Hakkınız muhtemelen yanar.
  S: Bölüm başkanım bölümde yazın bana ihtiyaç duyulacağını söyledi. Beni göndermeyebilirler mi?
  C: Böyle bir hakları yok. Bu YÖK’ün bir organizasyonudur ve karar merciidir. Böyle bir durum olursa bizleri haberdar edin.
  S: İlaç kullanıyorum. Sağlık sigortası Malta’da da geçerli mi?
  C: Memur olduğunuz için Emekli Sandığı’na bağlısınız. Tüm hastane masraflarınız devlet tarafından karşılanır.
  Arkadaşlar, maalesef hep bu sorular üzerinde duruldu. Aynı soru 3-4 kez soruldu. Şimdi maddi konular üzerinde sorulan sorulara geçiyorum.
  S: Maddi desteklerimiz neler olacak?
  C: 35 avro günlük , 70 avro aylık sağlık sigortası ve 1000 avro uçak biletiniz olacaktır.
  S: Para aktarımından bahseder misiniz?
  C: Bu paralar üniversite rektörlüklerine aktarılacak ve aylık olarak size ödenecektir.
  S: Aylık olarak ödediğiniz zaman Avrupa’da %7-10 arası para kesintisi olacaktır. Bu bizleri sıkıntıya sokmaz mı?
  C: Doğru, haklısınız. O zaman 3150 avro 3 aylık size peşin olarak yatırılmasını isteyeceğim. 1000 avro bilet parası faturalarınızı getirdiğinizde size ödenir.
  Arkadaşlar, bu daha sonra şöyle değiştirildi: 3150 + 210 avro + 1000 avro Merkez Bankası’nın o günkü kuru üzerinden Türk Lirası olarak yatırılır. Siz üniversitelerden avans adı altında bu paranın tamamını çekersiniz. Uçak bileti için ise mahsuplaşma döneminde artan parayı ödersiniz.
  S: Konaklama ücreti bizlere mi ait?
  C: Evet, size ait. Çünkü 35 avro günlük demek yemek, içecek ve kalacak yer paranızdır.
  S: Konaklama ücreti ne kadar?
  C: ( bu soruyu Malta’dan gelen bir beyefendi cevapladı) Yaklaşık 700 avro.
  S: 700 avro konaklamaya verirsek ne anladık ki?
  C: Ben o kadar olacağını düşünmüyorum. Sizleri mağdur etmeyiz.
  S: Nerede kalacağız?
  C: Dil okullarının kendi konaklama yerleri var. Sizleri oraya yerleştireceğiz.
  S: Bu hakkımızdan feragat edebilir miyiz?
  C: Evet, istediğiniz yerde kalabilirsiniz. İsterseniz Hilton’da kalın. Orasına biz karışamayız.
  Aklıma gelen diğer sorular ise;
  S: Temmuz’da da gönderim yapılacak mı?
  C: Elbette ki gönderilecek.
  S: Pekiyi, Haziran göndermelerinde ilk 3’e giremeyenler ne olacak?
  C: Onları da ya Temmuz’da göndeririz ya da onlar için ayrı bir talep alırız.
  Arkadaşlar, bu soruyu hem YÖK Komisyon Üyesi’ne hem Personel Daire Başkanı’na sordum. Yukarıdaki cevap Daire Başkanı’na ait. Komisyon Üyesi ise şu cevabı verdi:
  C: Gönderimler her ay olacak. Temmuz, Ağustos, Eylül (sanırım soruyu yanlış anladı, bu yüzden bu cevabı verdi).

  Arkadaşlar aklımda kalan bunlar. Sizin sorularınızı da cevaplamaya çalışırım. Çünkü o sorular da sorulmuş olabilir ve buraya yazmamış olabilirim.
  Herkese kolaylıklar…

  Malta'yı iyi bilen bir üyemizin görüşleri

  Merhaba arkadaşlar,
  Öncelikle akademik kariyerli veya akademik kariyer yapmak isteyen arkadaşlara ulaşıp yurtdışı eğitim konularında doğru bilgileri aktarabilmek için bu olanağı sağlayan website yöneticilerine teşekkür etmek isterim.
  YÖK'ün aldığı karar doğrultusunda yukarıda yazılan YÖK toplantısıyla ilgili yazıyı okuyunca,geç kalmadan sizleri Malta'daki dil eğitimleri konusunda bilgilendirmek istedim.
  Malta devleti 180 yıllık İngiliz sömürgesinden sonra bağımsız olduğu yaklaşık 40 yıllık süredir Malta'yı İngilizce dil eğitiminin merkezi haline getirmeye çalışmış ve bunda da başarılı olmuştur. Uluslararası 52 dil okulunun bulunduğu Malta, dil eğitiminin yanı sıra 420 bin nüfusuna karşılık yılda 2 milyon turist alan bir ada devletidir.
  Haziran-Temmuz ve Ağustos aylarında en yoğun sezonunu yaşayan Malta'da dil okulları ve turistik otellerin doluluk oranı %100'e yaklaşır. Malta'da 2-4 aylık dil eğitimine gitmek isteyen Türk vatandaşlarının da tercih ettiği aylar yaz aylarıdır.
  Yukarıdaki yazıdan anlaşıldığı gibi ilk grubun Malta'ya gideceği tarih 13 Haziran Pazartesi günü, ikinci grup ise 04 veya 11 Temmuz olacak ama daha pasaport başvuruları yapılmamış, kalınacak yer organizasyonu konusunda hiçbir şey yapılmamış ve en önemlisi uçak biletleri alınmamış.
  Yapılan toplantıda konaklamaların okulların kendi konaklamalarında yapılabileceği belirtilmiş ama Malta'daki hiçbir dil okulunun bunu önermiş olduğunu sanmıyorum. Öneren okul Türkiye pazarını tamamen kaybeder. Hiçbir yurtdışı eğitim acentası o okula bir daha öğrenci göndermez. Malta'daki sistem, okullardaki tek ulustan gelen öğrenci yüzdesinin maksimum %15'i geçmemesi üzerine kurulmuştur. İyi bir dil eğitimi alınmak isteniyorsa okullardaki öğrenci karışımının bu oranlarda tutulması esastır.
  Malta'daki 52 dil okulunun arasından gidilecek okul sayısı 3 olarak kararlaştırılmış ve ilk gidecek grup 130-140 kişi. Bu sayıyı 3'e bölerseniz okul başına 43-47 öğrenci düşer. 4 hafta sonra Malta'ya gidecek öğrenci sayısının aynı miktarda olduğu düşünülürse, aynı anda her 3 okulda bulunacak öğrenci sayısı 86-94 arasında olacaktır.
  Bu sayıdaki Türk öğretim görevlilerin yanı sıra yurtdışı eğitim acentalarının Malta'ya gönderdikleri öğrenci sayısı da dikkate alınırsa
  okulların Türk öğrenci yüzdeleri anormal rakamlara ulaşaktır. Bu durum hem okulda hem de okul konaklamalarında sıkıntılara neden olacak ve okul bütün prestijini kaybedecektir.
  Bu nedenle okulların konaklama sağlayacağını düşünmüyorum. Sınıflardaki yüzdeleri nasıl ayarlayabilecekleri de başlı başına bir problem.
  Malta'da 5 sene yaşamış ve eşi Malta'lı olan birisi olarak size önerim, uçak biletlerinizi ve kalacağınız yerleri bir an önce ayarlamanız olacaktır. Malta'da Temmuz-Ağustos aylarında kalacak tek yatak bulamazsınız.
  Selamlar,saygılar
  Son düzenleyen Nazmi, 28-05-2011 saat 15:00.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #2
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  01-2011
  Mesaj
  4
  merhaba hocam;
  ben haziranda gitmek isteğiimi belirtmiştim. ancak ilk 3 te olmadığım için haziranda gidemiyorum. temmuz gönderimleri yapılırken sadece tarih olarak temmuz yazanlar mı gidecek yoksa geride kalan herkes mi?
  yani ben haziran da gitmek istiodum ama gidemiom( temmuzda gitmek de kabulüm) , temmuzda gidebilecek miyim?

 3. #3
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Mesaj
  42
  Merhaba cexman,

  Personel Daire Başkanı'nın dediğini aynen aktarıyorum;

  Haziran'da ilk 3'e giremeyenleri ya Temmuz'da göndeririz ya da onlardan tekrar talep isteriz. ( yani kesin bir bilgi veremedi, bekleyeceksiniz mecburen)

 4. #4
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  10-2010
  Mesaj
  8
  Nazmi hocam merhaba, ben yukarıdaki mesajınızda 732 kişi gönderilecek diye okudum, şu an gidenler de 132 kişi, acaba bir yazım yanlışı yapıp bu 132 kişiyi mi kastettiniz, yoksa telaffuz edilen rakam 732'miydi, doğrulayabilirseniz sevinirim. Bir diğer sorum da temmuz ayında yapılacak göndermelerde de (anladığım kadarıyla çok kişiyi gönderseler de yine herkesi gönderemeycekler,)sıralama yapılacaksa nasıl yapılacak, yine dil puanı mı referans alınacak?Bu konuda bir bilginiz varsa lütfen paylaşır mısınız? saygılarımla.

 5. #5
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  578
  konaklama için ben haftalık 110 avro diye açıklama yapıldığını duydum, bu da aylık 440 avroya tekabül ediyor. bu arada hala hangi okullara gidileceği ve okullara bağlı olarak kalınacak yerler belli değil pazartesiden sonra internet üzerinden duyuru yapacaklarını söylediler..

 6. #6
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Mesaj
  42
  Yolgezer hocam merhaba, bu arada Ahmed ben. Yukarıyı yazan kişi benim. Neyse.

  Toplamda bu yıl için 732 kişi müracaat etmiş. Haziran ayında 131 kişi gönderiliyor. Yazım yanlışı yok. Muhtemelen yine dil puanı esas alınarak sıralama yapılacaktır.

 7. #7
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Mesaj
  42
  Bergerac hocam, EC Dil Okulunun konaklama fiyatlarına bakarsanız aylık 440 avronun ne kadar üzerinde olduğunu görürsünüz. Malta'dan gelen biri aylık ortalama 700 avro dedi. Daire Başkanı ise 200-250 avro civarı olacağını sanıyorum diye geçiştirmeye çalıştı.

 8. #8
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Mesaj
  52
  nette baktımda malta biraz pahalı yermiş..birde şu cevabıbı anlayamadım
  Şu an X üniversitedeyim ama 35.maddem henüz aktarılmadı. Gri pasaportu nereden alacağım?
  C: X üniversitesinden alacaksınız. Görevlendirmenizi de orası yapacak.

  bu cevap henüz sözleşme imzalamasakta mı geçerli.neticede asıl kadrom halen daha öyp üniversitemde..
  hocam bu arada çook teşekkürler.çok detaylı ve anlaşılır bir yazı olmuş

 9. #9
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Mesaj
  42
  apranax hocam,

  Şöyle örnek vererek açıklayayım.

  Benim kadrom Gümüşhane Üniversitesi'nde ancak Ankara Üniversitesi'ne 35. madde ile geçiş işlemlerim tamamlanmadı. Dolayı ile kadrom hâlâ Gümüşhane'de. Gri pasaportu nereden alacağım?
  Cevap: Gri pasaport işlemleri için Gümüşhane Üniversitesi'ne başvuracaksınız ve 39. madde (yurtdışı dil eğitimi için) görevlendirmenizi de Gümüşhane Üniversitesi yapacak.

 10. #10
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Mesaj
  52
  hocam çok teşekkür ederim cevabınız için...Örnekle daha iyi oldu

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. 2012 ÖYP Yurt Dışı Dil Eğitimi
  ÖYP Dil Merkezleri forum içinde, yazan mervan
  Cevap: 94
  Son Mesaj: 14-12-2013, 16:31
 2. Makale: ÖYP Malta Yabancı Dil Eğitimi Kazananlar ve UyumToplantısı
  Anasayfa Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 07-08-2011, 16:55
 3. ÖYP ile yurt dışı doktora eğitimi alınabiliyor mu?
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan feride
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 20-07-2011, 12:21
 4. Makale: ÖYP Yurt Dışı Dil Eğitimi Talep Toplama (ÖNEMLİ)
  Anasayfa Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 25
  Son Mesaj: 13-06-2011, 11:26
 5. Yurt dışı yabancı dil kursları için bu yazı zorlayalım
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan landowner
  Cevap: 11
  Son Mesaj: 02-03-2011, 16:04

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git