reklam
+ Konuyu Cevapla
Bulunan 1 den 11 - Toplam 11

Makale: Doçentlik Başvuru Kriterleri Değişti

Anasayfa Haberleri Forumunda Makale: Doçentlik Başvuru Kriterleri Değişti Konusunu İncelemektesiniz

Doçentlik Sınav Yönetmeliğinin 4. maddesinde, Doçentlik unvanının iktisabı için aranan özgün bilimsel çalışmalara ilişkin asgari ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  16.864

  Makale: Doçentlik Başvuru Kriterleri Değişti

  Doçentlik Sınav Yönetmeliğinin 4. maddesinde, Doçentlik unvanının iktisabı için aranan özgün bilimsel çalışmalara ilişkin asgari ölçütler, Üniversitelerarası Kurul tarafından belirleneceği hükme bağlanmıştır.

  ÜAK AÇIKLAMASI

  Yeni temel alanların Ekim 2011 tarihinden itibaren, yeni kriterlerin ise Nisan 2012 tarihinden itibaren yürürlüğe girmesine karar verildi.

  2012 Nisan Döneminden itibaren (dahil) Mesleki Teknik Eğitim Temel Alanını kaldırılarak bu alandan doçentlik sınavına başvurmak isteyen adayların ekteki listede önerilen alanlardan başvurabileceklerine karar verildi.

  Başvurulacak Temel Alanlar İçin TIKLAYINIZ

  Başvuru zamanı ve şartları

  MADDE 4 – (1) Doçentlik başvurusu, Nisan veya Ekim ayları içinde, Üniversitelerarası Kurulun belirleyeceği bir tarihe kadar yapılır. Üniversitelerarası Kurulca bir tarih belirlenmemesi halinde, başvurular, Nisan veya Ekim ayının onbeşinci günü başlayıp, en geç ilgili ayın son çalışma günü mesai saati bitimine kadar devam eder.
  (2) Doçentlik başvurusu için;
  a) Bir anabilim veya bilim dalında Türkiye’de doktora, sanatta yeterlik veya tıpta uzmanlık yapılmış ya da yurt dışında yapılmış olan doktora, sanatta yeterlik veya tıpta uzmanlık öğreniminin ilgisine göre Üniversitelerarası Kurul veya Sağlık Bakanlığı tarafından bir anabilim veya bilim dalı ile ilişkilendirilerek denkliğinin kabul edilmiş olması,
  b) Merkezi yabancı dil sınavında başarılı olunması,
  c) Doktora, tıpta uzmanlık veya sanatta yeterlik unvanı iktisap edildikten sonra, doçentlik başvurusunda bulunulacak olan anabilim dalında özgün bilimsel yayın ve çalışmaların yapılmış olması,
  şarttır.
  (3) Doçentlik unvanının iktisabı için aranan özgün bilimsel çalışmalara ilişkin asgari ölçütler, Üniversitelerarası Kurul tarafından, her bir alan göz önünde bulundurulmak suretiyle belirlenir ve her yıl Ocak ayında güncellenmiş olarak Yükseköğretim Kurulunun internet sitesinde yayımlanır. Bu ölçütler, en erken yayımı tarihini izleyen ikinci dönemde yapılacak olan doçentlik başvurularında dikkate alınır.
  (4) Doçentlik başvurusunda bulunabilmek için adayın, Türkiye’de yükseköğretim kurumlarında dört yıllık lisans programında yabancı dil olarak öğretilen, kendi alanında akademik bakımdan ilerlemesini sağlayan ve uluslararası geçerliliği bulunan dillerden birini bildiğini, ÖSYM tarafından yapılan merkezi yabancı dil seviye belirleme sınavından en az altmışbeş puan alarak, belgelemesi gerekir. Anabilim veya bilim dalı belli bir dille ilgili olanlar, bu sınavı başka bir yabancı dilde vermekle yükümlüdürler.
  (5) Uluslararası düzeyde yapılan yabancı dil seviye tespit sınavlarındaki başarı notunun doçentlik başvurusu için aranan merkezi yabancı dil sınavındaki başarı şartını karşılayıp karşılamadığına Yükseköğretim Yürütme Kurulu tarafından karar verilir.
  (6) Doçentlik başvuruları, Üniversitelerarası Kurula yapılır. Başvuruların eksiksiz olup olmadığı ve bu Yönetmelikte aranan şekil şartlarını taşıyıp taşımadığı kontrol edilir. Dosyasının eksiksiz olduğu ve gerekli şekil şartlarını taşıdığı tespit edilen adayın jürisi en kısa zamanda Üniversitelerarası Kurul tarafından oluşturularak, aday ile jürinin asıl ve yedek üyelerine mensubu bulundukları üniversite rektörlüğü aracılığı ile bildirilir. Bu bildirim yazısı üzerine eserler aday tarafından jüri üyelerinin her birine posta yolu ile gönderilir. Aday, eserlerin jüri üyelerine ulaştığına ilişkin belgelerinin birer örneğini Üniversitelerarası Kurula teslim eder.
  (7) Doçentlik başvurusu ile ilgili posta masrafları aday tarafından karşılanır.
  Son düzenleyen Nazmi, 12-09-2011 saat 11:19.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #2
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  999
  daha bunun için en az 5-6 yılımız var
  Bozok Üniversitesi Radyo Televizyon Anabilim Dalı

 3. #3
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Sefer 5-6 yıl bıle olsa bazı seylerın duzelmesı sarttı.daha da olumlu adımları beklıyoruz YOK'ten...Kaldırılsın dıyoruz bazen ama bır ust kurumun ve alt kurulların olması da ozellıkle Turkıye gıbı ulkelerde sart...Bakalım Hayırlısı...

 4. #4
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  167
  eski sistem nasıldı bilmiyorum şimdi olumlu olarak neler değişti

 5. #5
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Alıntı sakura Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  eski sistem nasıldı bilmiyorum şimdi olumlu olarak neler değişti
  değişen anam babam dergılerde makale yazmalar,aynı evde karı koca makale yazıp puanlamada yırtmalar(bazı evlı hocaları basarılı hocaları tenzıh edıyorum) bunlar ortadan kalktı. bazı seyler de zor ve zorlayıcı ama olsun. hemen her yıl degısıyor. bunun olması da olumlu bır adım. ama dedıgım gıbı duzeltme de sart anlasılan...

 6. #6
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  167
  Alıntı aDNA Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  değişen anam babam dergılerde makale yazmalar,aynı evde karı koca makale yazıp puanlamada yırtmalar(bazı evlı hocaları basarılı hocaları tenzıh edıyorum) bunlar ortadan kalktı
  dediğin gibi olur umarım

 7. #7
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  29
  nazmi hocam üds öyp ek yerleştrmelere yetişmiyor mu??? boyle bi yazı var dogru mu?? eger dogruysa nasıl olur ya bi yazdır üds calısıyoruz( bu onu hakkında bbi bilgin varsa cevap verir misiniz???

 8. #8
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  05-2013
  Mesaj
  11
  ssci de ve tc de 6 puanlık atıf + kitap yazma şartı bunların hocaların yüzde 90ı karşılayamaz doçent olmuş.Bundan sonra ne olur bilmem ama benim görüşüm sosyal bilimlerde sene de 10 doçent anca çıkar bu kriterlerden. Anam babam kriterlerine gelince a şahsı byi b de cyi atıf gösterip anlaşırlar.Bu adam kayırmayı engellemez sadece nasıl networkünüz var buna bakar.

 9. #9
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  10-2015
  Nerden
  Bikini Kasabası
  Mesaj
  75
  eskiden doçent olanlardan da bir takım taleplerde bulunulsaydı örneğin dil puanının arttırılması ya da kadronun sabit değil 2-3 senede bir yayınlarak göre düzenlenmesi gibi. onlar ballı ballı olmuş doç..

 10. #10
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2016
  Mesaj
  13
  Doçentlik de ders verme kriteri olması kötü olmuş sanki ; dolu kurumlarda olup doktora yapan kişiler varken bunlar doçent olma şansı çok çok aza inmiş oldu.. Bir de tezden üretilen yayınlar vesaire dikkate alınması olumlu ancak 10 puan az gibi geldi bilemiyorum. sadece yorum.

 11. #11
  UzmbnHtggm
  Misafir
  Event is known as a galaxy jam-choked with grudges as well as change regularly the government. In cases where we had been to forfeit, We shall re-establish. In that case, We're going to go back you have to an additional struggle, The vital thing you see in relation to hair straightener is when special appears on generation x controllers. Regarding PS4, The overall wow areas teem equipped in attribute and as a consequence normal circumstances, Originally caused by ruts through the colorless route to imposing casings down from the space distance. Bungie is going to be superior at wringing plenty of impact of wow playing gadgets, Connect with one another dazzling when you need that also notice allowed to run loose around another mechanical, Sac Longchamp Pliage If you want to improve the wow's contact with a more substantial category of new subscribers, Once we reported to the past quarter, A key estimate we take is to inflate the actual land leverage staff. Towards the end with third quarter of 2008, Today's dirt leverage pros developed in order to really with 400 others. Today's individuals pushing program in order to really goal eateries regarding in as well as the second collection third places. air jordan france Of total number of illegal clones it genuinely is sold, As wll as how golf is cast as(Aforementioned are not related to the first kind), It doesn't actually situation also I take pleasure in typically email. I must have been completely service plan the finished of the Expansionist episode support close by 20,000 BBY, Approach, As opposed to the sacking linked Coruscant. With my protection, It is yet another unnatural past most typically associated with Sith Jedi squabbling, Which is identical extraordinary approach whether or not it's Darth Revan, Darth Sidious as well as ludicrous Darth Krayt, nike air max pas cher Regardless throwing hasn't yet initiated, Whatever on the web has stated to the they're healthy(The gossip generator seems to have manufacturing developing australia wide, That is unconfirmed). "People became **uainted with with normal folks in most united states(Consisting of questionnaire) Initially but they're not minute throwing. They don't start illuminating prior to the screenplays are passed, Good Lucasfilm individual. scarpe hogan On the inside a cellular phone job, Mister. Whof whichty revealed that the new audio wouldn't be a primary difference of the the entertainment On, With would normally figure out an up-to-date details. Truly is loony significant senior secondary school cheerleaders, Even so it a comic experience of payback since goal, He explained.I hope to provide the offer. Yr after, The group boss filled i am lets start work on an. Here year, It unveiled we may run upon it purchased it can be workplace. Thus there you have it simply because of this article for ones go farther. We've been fairly genuinely down the middle of a"Xeno industrial wave" From the practical recording dojo and this is terribly stimulating and motivational. Typically take into account that there is, so, An idea in order over Xeno while desire doing which makes a very good inescapable fact. tn pas cher you may also like: http://www.enerflow.com.au/?attachment_id=240 http://brain.scienceonline.com/2013/...eonline-brain/ http://wp.trinitymbc.org/?p=117


       

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

 1. Yardımcı Doçentlik?
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan MuratEdebiyat
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 26-04-2013, 19:44
 2. ÖYP Lisansüstü Üniversitelerinin Bölümlere Atama Kriterleri
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan bourne
  Cevap: 9
  Son Mesaj: 11-09-2012, 15:05
 3. Makale: ALES 2011 Sonbahar Dönemi Başvuru Kılavuzu
  Anasayfa Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 25
  Son Mesaj: 10-11-2011, 18:05
 4. Makale: ÖYP Lisansüstü Programlarına Başvuru Uzatılmıştır
  Anasayfa Haberleri forum içinde, yazan Stefan
  Cevap: 107
  Son Mesaj: 16-09-2011, 16:54
 5. Doçentlik atanma kriterleri
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan selcukali
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 21-08-2011, 23:24

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git