reklam
+ Konuyu Cevapla
Bulunan 1 den 15 - Toplam 15

fransızca mütercim tercümanlığın hali ne olacak? ne yapacağız biz.?

Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri Forumunda fransızca mütercim tercümanlığın hali ne olacak? ne yapacağız biz.? Konusunu İncelemektesiniz

fransızcadan hiç bölüm yok nerdeyse! ya bir ya iki....ben ne yapacağım...hele de mütercim tercümanlık hiç ...

 1. #1
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  44

  fransızca mütercim tercümanlığın hali ne olacak? ne yapacağız biz.?

  fransızcadan hiç bölüm yok nerdeyse! ya bir ya iki....ben ne yapacağım...hele de mütercim tercümanlık hiç yok....! dil edebiyat bölümlerine de başvuru yapsam şansım ne olur acaba kabul edilebilirliği var mı? yani umut var mı? ben anlamadım ! hiç mi fransızcadan lisans bitiren yok...? öyp dile değil dine ağırlık vermiş ve ilahiyatı doldurmuş...! avrupaya ilahiyat fakülteleri ile mi gireceğiz??????????????

 2. #2
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  44
  koca sitede tek başıma kaldım herhalde... ne bölüm adı yazıp kayıt olmak geliyo içimden ne de bu öyp yi beklemek.....öyle saçma sapan bölümler yazacağım artık boş geçmesin bari..

 3. #3
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Mesaj
  14
  şartlara bakacaksın ama fransız dili ve edebiyatı öyp programları şart olarak fransız dili ve edebiyatı mezunu olma şartı istiyor.dolayısıyla onlara başvuramıyorsun...

 4. #4
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  44
  valla nazmi hocam şu tercihler konusunda bir yardımcı olur musun?

 5. #5
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  2
  Merhaba hunder.. bende fransızca mütercimlik mezunuyum yalnız değilsin, çığlıklarını duydum geldim ) bölüm ismi batı dilleri edebiyatları anabilim dalı fransız dili edebiyatı yazıor. ancak daha önce bazı üniversitelerde fransız dili edebiyatına fransızca mütercim anabilim dalından alım olmuş sanırım. bizm tercih yapabilmemiz lazım demek ki.. sonuçta fakülte fen edebiyat,bölümm bati dilleri dedebiyatları. ÖYP tercih işlemleri esnasında bilgi girişte bölüm ismi soruluo. bizlerin bölüm ismi batı dilleri edebiyatları, anabilim dalı sorulmamış ki. benim burda kafam karıştı başvuru yapabilir miyiz diye. yökten kesin bilgi almamız gerekiyor bu konuda. bugün arayamam artık ama yökü arayıp bunu dile getireceğim, herhangi bi bilgiye ulaştıgımda seninle paylaşırım. bol şanslar

 6. #6
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  110
  arkadaşlar çok hoşsunuz yani...Ne demek tercümanlık yok, dil-edebiyat yapayım...İkisi arasındaki farkı cözemiyor musunuz yoksa safa mı yatıyosunuz anlamadım...oldu olacak diğer dillerden de tercih yapın.
  saygılar!
  All's well that ends well.

 7. #7
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  2
  nerissa, ben kendi adıma o yok bunu yapalım die bir söylemde bulunmadım, ancak iyi bir araştırmacıyımdır. daha önce fransızca mütercim tercümanlık anabilim dalına fransız dili edebiyatı mezuniyeti olanlardan ataması yapılmış, o halde her iki bölümde alım yapılıyor. fransız mütercim tercümanlar neden fransız dili edebiyatı bölümüne atanmasın, bu atamayı yapan biz değiliz sen neden dert ediyorsun ?

 8. #8
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  44
  açıkçası diğer dilllerden de tercih yaparım istediğim gibi... gelse de gelmese de.... sonuçta uygun bulurlarsa atayacaklar...! şöyle uzun bir süredir bakıyorum...forumda bütüne yakın konulara baktım...! o kadar saçma sapan sorular da gördüm ama kimse bizim sorunlara cevap bulamadı...!! bu da ilginç...!

 9. #9
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  44
  tekrar tekrar söylüyorum.....bu ÖYP öğretim görevlisi değil yandaş yetiştirme programı....! kadrolaşmayı üniversiteye de dayatmak için yapılan dil şartı olmayan saçma sapan bir program...! kendini sultan zanneden bir hükümetin rektör atamalarında dahi kadroculuk yaptığı bir düzende bu kadar ilahiyat bölümü görmek beni zaten şaşırtmadı....!!! benim gibi bir ülkü sevdalısı bayrak sevdalısı insanı yüksek lisans yaparken, hele de tez aşamasında, eğitici olarak çalışırken, eğitimden soğutan bu düzene diyecek bişey yok zaten.....

 10. #10
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  Kırıkkale
  Mesaj
  189
  Düşüncelerine saygım var. Fakat ÖYP'nin yandaş yetiştirme programı olduğunu düşünmüyorum. Asıl yandaş yetiştirmeye elverişli olan "Cari Usul"dür. Zamanla Cari Usul'ün tamamen kaldırıp ÖYP sistemine geçileceği söyleniyor ki eğer böyle olursa çok adil bir sistem olur.

  Ayrıca ÖYP'de sadece puanlar yarışıyor ve merkezi bir atama var. Kim nasıl yandaş yetiştirebilir? İlahiyat kadrolarının çokluğu bazı çevreleri rahatsız edebilir, bunu anlarım. Ama zaten ÖYP olmasa da üniversiteler dilediğince ilahiyatçı yetiştirebilir. Bunu engelleyen bir yasal düzenleme yok bildiği kadarıyla.


  Dil konusuna gelince. ÖYSM'in yaptığı saçma sapan dil sınavlarının akademik kariyer için bir zorunluluk olması bence eziyetti. Gerçi bu eziyet ÖYP'de de devam edecek. Değişen tek şey eğitimi üniversitelerin verecek olması. KPDS, ÜDS gibi sınavlar dil yeterliliğimizden çok, dikkat ve becerimizi ölçüyor. Yurtdışından gelmiş İngilizce eğitmenleri bile bizim neden bu tür İngilizce sınavları yaptığımıza bir anlam verebilmiş değil. Bu sınavlardan akıcı ingilizce konuşabilen pek çok arkadaşım 60-70'i zor alırken, iki cümleyi bir araya getiremeyen arkadaşlarım 80-90 alabiliyor...

  Sonuç olarak şu anki sistemin eleştirilecek yönleri olabilir ama 2-3 yıl önceki sistemden çok daha adil ve iyi olduğunu düşünüyorum.

 11. #11
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  02-2011
  Mesaj
  12
  öyp sisteminin güvenilirliği, ösym'nin yaptığı sınavlardaki şifre iddiaları yüzünden şüpheli...

  ales ve dil sınavlarındaki kopya ve şifre usulsüzlükleri, en son tus'ta yapılanlar durumun ne kadar vahim olduğunu göstermekte...

  ayrıca kayırma olursa bilgisayar ortamında daha da rahat olacaktır... en son ek yerleştirmelerde sonuçlar/puanlar bile açıklanmadı dikkat ederseniz...

  cari usülde her şey uluortaydı ve itirazlar daha kolaydı... şimdi her şeyin üstü kapalı...

  alımlardan sonra bilgi edinme hakkınızı kullanmayı unutmayın...

  bu arada dil-edebiyat mezunu olarak, tercumanlıktan geçmeyi düşünenlere kolay gelsin...

  şimdiden altyapılarınızı hazırlamaya başlayın bana kalırsa...

  saygılar...

 12. #12
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  Kırıkkale
  Mesaj
  189
  ÖSYM'nin sınavları ile ilgili şüpheler Cari Usul'de de geçerli neticede aynı sınavlara giriliyor. Ama Üniversite mülakatları hakkında şüpheler değil bariz gerçekler var. Kişiye özel kadro açmaktan tutun da mülakat puanlarında birine bol keseden verirken diğerine kapıyı gösteren çok üniversite var ve bunlar dediğiniz gibi uluorta yapılıyor. Bu güne kadar mülakatta haksız yere elendiği için kaç kişi dava açmıştır? Daha geçen hafta dekan yardımcısı hocamla konuştum. Resmen şunu söyledi "Yüksek Lisansını ve/veya Doktorasını başka yerde yapıyor. Sonra geliyor burda "ben Araştırma Görevlisi/Öğretim Görevlisi olacam" diyor, olmaz öyle şey..." Yani demek istediği ÖYP'i sevmedim, Cari Usul devam etsin, biz kimi istersek onu alalım araştırma görevlisi ya da hoca olarak...

  Ayrıca bilgisayar ortamında adam kayırabiliyorlarsa o zaman sistem tümden çökmüş demektir ama ben yine o kadar vahim durumda olduğumuzu düşünmüyorum.


  Aslında bu konu üzerine tartışabileceğimiz ayrı bir konu açsak veya öyle bir konu varsa orada tartışsak çok güzel olur. Çünkü çok önemli bir konu.

 13. #13
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  11
  ilanda fransız dili ve edebiyatı yazıyorsa fransız dili ve edebiyatı mezunu olmanız lazım. kazanırsanız yanlış bilgi verdiğiniz için kadronuz verilmez. ayrıca başka bölümlere de başvuramazsınız, yani ben işletme mezunuyum ama felsefe yüksek lisansı yapayım gibi bir durum yok öyp'de. eğer bu şekilde tercih yapıp kazanırsanız birilerinin hakkını yemiş olursunuz. umarım böyle bir şey yapmamışsınızdır.

 14. #14
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  1
  bu konuda benim de kafam karışık. fransız dili ve edebiyatı bir bölüm değil, anabilim dalıdır. felsefeyle işletme iki ayrı bölüm. ben de amerikan kültürü ve edebiyatından mezun olacağım ama bölümüm batı dilleri ve edebiyatı. mesela türk dili ve edebiyatı bölümünden mezun birisi yeni türk edebiyatı anabilim dalına başvurabiliyor yüksek lisans için. batı dilleri ve edebiyatındaki birisi de istediği bir anabilim dalına başvuramaz mı? yoksa dilcilerin durumu daha mı farklı?

 15. #15
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  237
  Dilcilerde durum biraz daha farklıdır. Örneğin; Alman Dili ve Edebiyatı, Fransız Dili ve Edebiyatı ve İngiliz Dili ve Edebiyatı, hepsi batı dilleri ve edebiyatları altında listelenir. Ama siz de takdir edersiniz ki hepsi de çok farklıdır. Hatta aynı dilin farklı bölümleri, Fransızca Öğretmenliği ve Fransız Dili ve Edebiyatı gibi, arasında bile içerik ve yöntem olarak farklılıklar mevcuttur. Genel olarak akademisyenleri dil edebiyat fakülteleri yetiştirir.


       

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

 1. Cevap: 0
  Son Mesaj: 14-12-2011, 20:27
 2. YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Fransızca Mütercim Tercümanlık veya Fransızca Dili Eğitimi alanında doktora yapıyor olmak.
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 01-12-2011, 17:06
 3. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ Fransızca Öğretmenliği, Fransız Dili ve Edebiyatı, Fransızca Mütercim-Tercümanlık Bl. lisans mezunu
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 18-08-2011, 09:00
 4. Ne Olacak Siz Akademisyenlerin Hali?
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan Fırat
  Cevap: 15
  Son Mesaj: 23-07-2011, 12:00
 5. Cevap: 0
  Son Mesaj: 23-11-2010, 15:44

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git